Goodyear, Misano Kamyon Yarışı’nda sanal gerçeklik sağlıyor

2
1132

Goodyear ve Euro Truck Simulator 2, sürücülere yarış kamyonu lastiklerini İtalya pistine zamanında ‘teslim etmek’ konusunda meydan okuyor.

Dünyanın önde gelen lastik şirketlerinden Goodyear ve Euro Truck Simulator 2 (ETS2), bilgisayar oyuncularına FIA Avrupa Kamyon Yarışları öncesi meydan okuyor. Euro Truck Simulator 2 ile işbirliğine giden Goodyear, 26-27 Mayıs tarihlerinde İtalya’da gerçekleştirilecek FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası‘na (ETRC) sanal ortamda yarışa vaktinde kamyon yarış lastiği getirme temalı bir yarışma başlatıyor. Sezonun ilk yarışı olan bu etkinlikte Goodyear, ETRC ile olan ortaklığını sürdürüyor. FIA şampiyonasının tek lastik ortağı olan Goodyear, tüm yarışmacılar için yarış lastiklerini tedarik ediyor ve aynı zamanda bir sanal gerçeklik kabini da dahil olmak üzere oyunlar ve teşhir standlarıyla Paddock (Padok) Köyü’ne katılıyor. Euro Truck Simulator 2 bilgisayar oyunu ile sağlanan işbirliği, İtalya’daki yarışa eğlencenin ve öğrenimin yeni bir boyutunu getiriyor.

Misano kamyon yarışı için, ETS2 oyuncuları, SCS Software tarafından düzenlenen “World of Trucks Etkinliği – Motorlarınızı Çalıştırın” adlı online etkinliğe katılabiliyorlar. Bu etkinlikte, World of Trucks projesine kaydolan tüm oyuncular (www.worldoftrucks.com), Goodyear yarış kamyonu lastiklerini ve diğer malzeme ve donanımları sanal ortamda Misano Adriatico’daki ETRC yarışına teslim etmeye davet ediliyor. Bu görevde başarılı olan oyuncular, Goodyear, Krone ve ETRC markalarını taşıyan özel bir treylerde malzemeleri piste teslim ederek, özel oyun içi ödüller kazanacaklar. Teslimatlar, yaklaşık bir düzine farklı şehir arasından yapılacak tercihlerle 200 kilometreden fazla bir mesafeyi kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek.

Goodyear Avrupa Bölgesi Ticari Lastikler Pazarlama Direktörü Benjamin Willot konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, Goodyear’in kamyon lastiklerindeki yenilikçi önderliğinin kanıtı olarak lastiklerimizin zorlu koşullardaki performansını ortaya koyan önemli bir etkinlik. Euro Truck Simulator 2 ile kurduğumuz işbirliği, bilgisayar oyuncularına lastiklerimizi sanal ortamda teslim etmelerine imkan vererek gerçek dünyada düzenlenen etkinlikte yer alma fırsatı yaratması bilgisayar oyununa katılımımıza heyecan verici yeni bir boyut getiriyor.” ifadesini kullanarak, sözlerine şöyle devam etti: “Yarışın ziyaretçileri, kamyon yarışlarının tek başına yarattığı heyecana ek olarak, bu yıl Goodyear alanında – sanal gerçeklik de dahil olmak üzere – oyunlar ve ekranların da yer alacağı Yarış Severler Köyündeki eğlenceli etkinliklere katılıp her zamankinden çok daha fazla eğlenecekler.”

Goodyear ve FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası

Goodyear, 2004 yılından beri FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası katılımcıları için özel olarak geliştirilmiş yarış kamyonu lastkilerini üretiyor ve tedarik ediyor. Seriyi başlatan ETRA Promotion GmbH şirketi ile ortaklık, zorlu ve rekabetçi koşullar altında geleceğin kamyon lastikleri için yeni teknolojileri test etme fırsatı sunuyor. Aynı zamanda Goodyear’ın ETRC Yarış Severler Köyünde eğlenceli etkinlikler düzenlemesine de olanak tanıyor. Bu yıl, oyunlar, ürün teşhir standları ve gösterimlere ek olarak, Goodyear sanal gerçekliği de Padok köyüne taşıyor. Ziyaretçiler, burada sanal gerçeklik başlıklarını takıp, Goodyear’ın lastiklerin hassas ve gerçek zamanlı olarak izlenmesine olanak tanıyan veri tabanlı operasyon yönetimi hizmeti olan Proaktif Çözümleri (Goodyear Proactive Solutions) hakkında aradıkları her şeyi bulabilecekler.

2018 ETRC sezonu, tüm sezon boyunca yarışan 20 kamyona ek olarak, her yarışa bağımsız olarak katılan önemli sayıda yarışçıyı kapsayacak; bu sayede yarış sistemi her zamankinden çok daha sağlıklı ve çok yönlü hale geliyor. Sekiz ülkede sekiz devreli yarış serisinde yarışan sürücüler arasından Çekya’dan şampiyon Adam Lacko, Buggyra Racing System Freightliner’ı ile 2018 yarışçılar listesinin bir numarasında yer almayı sürdürüyor. Adam lacko’nun yanı sıra üç eski şampiyon da bu yılın ödülleri için mücadele edecek. Tankpool24 Racing için yarışan Macaristan’dan Norbert Kiss, Trucksport Lutz Bernau takımıyla İspanya’dan Antonio Albacete ve Hahn Racing takımıyla Almanya’dan Jochen Hahn adlı bu yarışçılar, tekrar yarışın en üst basamağına çıkmayı ümit ediyorlar.

Goodyear yarış kamyonu lastikleri

 315/70R22.5 ebadındaki Goodyear yarış kamyonu lastikleri, standart Goodyear kamyon lastikleriyle benzer bir gövde yapısı kullanılarak üretiliyor. Gövde, performansı artırmak ve esasen aşırı derece ısı oluşumu riskini azaltmak ve yanal sağlamlığı artırmak üzere birçok yönden değiştirilerek geliştirilmiş. Goodyear yarış kamyonu lastiği, özel olarak tasarlanmış sırt yapısıyla, kuru ve ıslak pist koşullarında iyi yol tutuşu sağlıyor. Karakteristik bir asimetrik omuz deseni ve çevresel oluklarla birlikte uygulanan sırt bileşeni, lastiği tüm pist koşullarında sürücülerin kullanımına uygun hale getirerek tutarlı bir performans sunuyor. Goodyear yarış kamyonu lastiklerinde ayrıca her lastiğe ayrı bir benzersiz kimlik kodu vererek, FIA’nın her lastiği izlemesini ve böylece tüm takımların yarış lastiklerinin sayısı ve kullanımları ile ilgili düzenlemelere uymasını sağlamak için kullanılan RFID (Radyo Frekansı Kimliği) bulunuyor. 

FIA Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası 2018 Yarış Programı

  1. Tur Misano Adriatico, İtalya 26 – 27 Mayıs
  2. Tur Hungaroring, Macaristan 16 – 17 Haziran
  3. Tur Nürburgring, Almanya 29 Haziran-1 Temmuz
  4. Tur Slovakia Ring, Slovakya 14 –15 Temmuz
  5. Tur Most, Çek Cumhuriyeti 1 – 2 Eylül
  6. Tur Zolder, Belçika 15 – 16 Eylül
  7. Tur Le Mans, Fransa 29 – 30 Eylül
  8. Tur Jarama, İspanya 6 – 7 Ekim

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz