Golden Scarab, Citroën’in 100. yıldönümü kutlamaları için yeniden üretildi

1
1343
LA_REPLIQUE_DE-L'AUTOCHENILLE_SCARABEE_DOR_POUR_LE_CENTENAIRE_CITROEN_23-MELANIE_BRONSART
Golden Scarab lakaplı yarı paletli otomobil Citroën’in 100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde birebir orijinaline uygun olarak yeniden üretildi.

Sahra Çölü’nden 1922 yılında geçen ilk araç olan Citroën’in yarı paletli ‘Golden Scarab’ isimli aracı, 2016 yılında başlayan bir yeniden inşa projesine konu oldu. Golden Scarab, 13 Mayıs tarihinde Paris’teki Sanat ve El Sanatları Müzesi’nde eğitim projesinin ortaklarının katılımıyla tanıtıldı. Mühendislik öğrencileri tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan yarı paletli otomobil, temmuz ayındaki “Yüzyılın Buluşması“na katılmadan önce haziran ayındaki Citroën’in yüzüncü yıldönümü kutlamalarında boy gösterecek.

CITROEN_SCARABEE_D_OR_1-CITROEN-COMMUNICATION
Citroën’in yarı paletli ‘Golden Scarab’ isimli aracı Sahra Çölü’nden 1922 yılında geçen ilk araçtı.

Aralık 1922’de Sahra Çölü’nü geçen ilk otomobil olarak tarihe geçen Golden Scarab lakaplı yarı paletli otomobil Citroën’in 100. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde birebir orijinaline uygun olarak yeniden üretildi. Eğitim projesi olarak 2016 yılında 160 mühendislik öğrencisi ve 40 öğretmen tarafından başlatılan projenin, finansal, teknik ve lojistik desteğini Citroën üstlendi. Golden Scarab, Citroën’in 100. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinliklerde sergilenecek.

LA_REPLIQUE_DE-L'AUTOCHENILLE_SCARABEE_DOR_POUR_LE_CENTENAIRE_CITROEN_35-MELANIE_BRONSART
Golden Scarab, 13 Mayıs tarihinde Paris’teki Sanat ve El Sanatları Müzesi’nde eğitim projesinin ortaklarının katılımıyla tanıtıldı.

Haziran ayında Citroën’in 100. yıldönümü sergisi yerini alacak olan yarı paletli Golden Scarab, 18 Haziran 2019 tarihinde ise “Batıya Yolculuk” etkinliği kapsamında Şanzelize Caddesi boyunca Concorde Meydanı’ndan, Charles de Gaulle Meydanı’nda bulunan CCFA’ya (Fransız Otomobil Üreticileri Komitesi) ve oradan da Ferté Vidame’ye doğru bir sürüş gerçekleştirecek. Golden Scarab, 19 – 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında la Ferté Vidame’de gerçekleşecek olan “Yüzyılın Sürüşü” etkinliğinde yer alacak.

Golden Scarab lakaplı yarı paletli otomobil, Aralık 1922’de Sahra Çölü’nü geçen ilk otomobil olarak tarihe geçti.

Citroën CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede “Golden Scarab’ın yeniden üretilmiş olması Citroën’in 100. yıldönümü kutlamalarına tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Bu, André Citroën’in takdir edeceği bir proje olurdu. Golden Scarab’ın birebir orijinal replikasının üretilmesi gibi önemli bir projenin her aşamasına destek vermekten gurur duyuyoruz. 100 yıllık süre iki aracın mimarlarının tamamen farklı olmasını sağlasa da, onlara aynı tutku yön veriyor.” dedi.

LA_REPLIQUE_DE-L'AUTOCHENILLE_SCARABEE_DOR_POUR_LE_CENTENAIRE_CITROEN_18-MELANIE_BRONSART
Mühendislik öğrencileri tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan yarı paletli otomobil, temmuz ayındaki “Yüzyılın Buluşması”na katılmadan önce haziran ayındaki Citroën’in yüzüncü yıl dönümü kutlamalarında boy gösterecek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here