“Genç Kadın Kariyer Günü”, bu yıl BP ve Castrol sponsorluğunda gerçekleşti

0
1132

TurkishWIN tarafından dördüncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek kadın odaklı etkinliği ‘Genç Kadın Kariyer Günü‘ BP ve Castrol’ün altın sponsorluğunda Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla, “O yaparsa ben de yaparım!” mottosuyla düzenlenen etkinliğe BP Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Şule Taşçıoğlu da konuşmacı olarak katılarak, ilham verici ve yol gösterici kariyer hikayesini gençlerle paylaştı.

Kadınların iş hayatına daha etkin katılımlarını amaçlayan BP Castrol Türkiye, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek kadın odaklı etkinliği ‘Genç Kadın Kariyer Günü‘nün altın sponsoru oldu. Türkiye ile farklı ülkelerden kadınların birbirlerine bağlanarak ilham ve güç verdikleri, ilk uluslararası iletişim ağı olan TurkishWIN’e kurumsal üyeliğini Şubat 2018 itibariyle başlatan BP Castrol Türkiye, bu kapsamda kadınların iş hayatına daha etkin katılımına yönelik düzenlenecek etkinlik ve faaliyetlere katkı sunacak.

Böylesi önemli bir platformda yer alarak, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarına katkı sağladıkları için mutluluk duyduğunu belirten BP Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Şule Taşçıoğlu, işbirliği hakkında şunları söyledi: “BP Türkiye olarak, şirketimizin kadınlara yönelik dünya çapında uyguladığı politikalar çerçevesinde şimdi de Türkiye’de önemli bir işbirliğini hayata geçiriyoruz. TurkishWIN işbirliğimiz kapsamında, daha çok erkek egemen enerji sektöründe toplumsal cinsiyet alanında daha eşit, kadınların daha fazla yer aldığı bir noktaya gelmeyi arzu ediyoruz. Halihazırda kadın çalışanlarımıza yönelik birçok uygulamayı hayata geçirdik. Bu yıl iş adımlarımızı, kadın çalışanlarımıza ve onların projelerine ayırdık. Geçen sene, Kadında Bırak adlı tiyatro oyunumuzla BP-Castrol Tiyatro Kulübü ile Kadınlar Günü’nü kutladık, topladığımız bağışlarla UNICEF ile birlikte kız çocuklarının eğitimine destek olduk. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı sosyal yatırım programı kapsamında 5000’in üzerinde kadınımıza sağlık, hijyen ve gıda muhafaza teknikleri konularında eğitimler verdik. Ayrıca BP’nin küresel çapta uyguladığı ‘Kadın Yeteneğini Geliştirme Programı’ (Female Talent Programme) aracılığı ile ilham alıp kadın çalışanlarımızın hem kariyerlerine yön vermelerinde hem de bilgi birikim ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaya devam ediyoruz. BP olarak, gelecekte refah düzeyi ve kalkınmanın kadın erkek eşitliğiyle birlikte daha da artacağına inanıyoruz. Bu anlayış ile sektörümüze rol model olmaya, genç kadınlara ilham vermeye devam edeceğiz.”

TurkishWIN tarafından dördüncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek kadın odaklı etkinliği ‘Genç Kadın Kariyer Günü’ BP ve Castrol’ün altın sponsorluğunda Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

TurkishWIN için iş hayatında başarılı olmuş kadınların başarı hikayelerini çoğaltmanın ve paylaşmanın çok önemli olduğunu ifade eden TurkishWIN Topluluğu Kurucusu Melek Pulatkonak ise “Kadın konusunda küresel çapta birçok çalışma yürüten BP Castrol’ün TurkishWIN platformuna katılmasından ve katkı sunmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Kurulduğu günden bu yana giderek büyüyen ve binlerce kadına ulaşan, tüm kadınları bir araya getiren küresel bir kızkardeşlik network’ü ve ilk uluslararası iletişim ağı olarak, BP Türkiye’de kadınların iş hayatına daha etkin katılımları için ilham verecek ve paylaşacak önemli hikayeler, hayata geçirilecek yeni fikirler olduğuna inanıyoruz. Toplumun yüzde 50’sini oluşturan kadınların, Türkiye’nin istihdamda kullanmadığı en büyük doğal kaynak olduğuna inanıyoruz. Zaman, bu doğal kaynağı ekonominin büyümesi için Türkiye‘ye kazandırma zamanı. Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz ‘Genç Kadın Kariyer Günü’nde BP Castrol’e tüm katkıları için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye ile aile, kültür ve profesyonel bağları olan kadınları bir araya getiren ilk uluslararası iletişim ağı TurkishWIN tarafından hayata geçirilen ‘Genç Kadın Kariyer Günü‘nde bu yıl birbirinden değerli iş kadınları ilham verici ve yol gösterici hikayelerini katılımcılarla paylaştı. Bin 500 kadın ve erkek öğrencinin katıldığı kariyer gününde 30’dan fazla konuşmacı deneyimlerini anlattı. 35’ten fazla şirketin de yer aldığı etkinlikte öğrenciler, kurum temsilcileriyle bire bir görüşme, iş ve staj başvurusu yapma olanağı da buldu. Ayrıca 81 öğrenciye (şehirlerarası) ulaşım bursu sağlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here