GEFCO’dan 2016’da 4.2 milyar Euro ciro

0
1529
Renault Trucks


Endüstriyel küresel bir oyuncu ve otomotiv lojistiğinde Avrupa önderi olan GEFCO Grubu, 2016 yılında 4.2 milyar Euro ciro elde etti.

Firmanın 172.8 milyon Euro’yu bulan Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Karı (FAVÖK); 2015’e kıyasla yüzde 32.1’lik bir artış yakaladı. Kârlılıktaki bu artışın en önemli sebebi, grubun satın almaları düzenlemeye ve sabit maliyetlerini azaltmayı sürdürmeye yönelik izlediği politikalar olarak görülüyor.

Peugeot, Citroën ve DS gibi dünyanın önemli otomobil üreticilerini bünyesinde barındıran PSA Group ile beş yıl süreyle imzalanan sekiz milyar Euro’luk anlaşma, firmaya güvenin işareti olarak görülüyor. Bu anlaşma, üretim ve montaj tesisleri için parça temininden bitmiş araça ve yedek parça dağıtımına kadar tüm tedarik zincirinin yönetimini ve optimizasyonunu kapsıyor.

Müşterilerinin büyümesini desteklemek amacıyla özelleştirilmiş lojistik çözümleri sunan firma, 2016 yılında Hollandalı Freight Forwarding şirketi IJS Global’i bünyesine katarak 300 noktayı kapsayan uluslararası bir ağa sahip oldu. Bu satın alma GEFCO iştirak sayısını 45’e yükseltti ve endüstriyel müşterilerine beş kıtada küresel lojistik hizmeti sağlamasına olanak tanıdı. Ayrıca Hollandalı şirketin ilaç, yüksek teknoloji ve havacılık ürünlerinin nakliyesinde uzmanlaşmış olmasından dolayı bu satınalma, GEFCO’nun müşteri yelpazesini çeşitlendirmesini de hızlandırdı. Bu etkenler, ticari ekiplerin katılımı ve performansıyla birlikte firmanın ilk 10 Avrupa lojistik entegratöründen biri olarak konumunu ve bitmiş araç lojistiğindeki (FVL) küresel önderliğini de güçlendirdi.

 2016 yılının GEFCO açısından mükemmel bir yıl olduğunun altını çizen GEFCO Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Luc Nadal, şunları ifade etti:2016 sonuçları, ticari hedef ve GEFCO’nun operasyonel mükemmelliği açısından stratejik seçimlerimizin doğruluğunu teyit ediyor. Bu sonuçlar, endüstriyel müşterilerimizin tedarik zincirlerinin her bir aşamasına değer katma ve müşterilerimizin rekabet gücünü geliştirme kabiliyetimizi yansıtıyor. Ayrıca hizmet çözümlerimizi yeniden tanımlayarak endüstri sektöründeki kapsama alanımızı yeni müşterilerle genişletme ve aynı zamanda eski müşterilerle işbirliğimizi güçlendirme fırsatı yakaladık.”

Perspektifler

Hâlâ bazı belirsizlikler taşıyan oldukça pozitif bir ekonomik ortamda GEFCO Grubu, 2017 yılında özellikle aşağıdaki alanlarda büyüme ve performans yakalamaya çalışıyor:

Operasyonel mükemmellik sunarken müşteri ihtiyaçlarını karşılama.

Endüstriyel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde esnek iş modeli ve küresel ağ ile birlikte maliyetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi.

Bu, özellikle GEFCO Grubu’nun rekabet gücünü geliştirmesine ve kârlılığını artırmasına imkan tanıyacak.

Luc Nadal, sözlerini şöyle tamamlandı: “2016 yılında yeni stratejik müşteriler GEFCO Grubu ile çalışmayı tercih etti ve bu da karmaşık tedarik zincirlerini küresel ölçekte optimize etmedeki uzmanlığımızın bir göstergesi. 2017 yılında, yeni teknolojileri test ederek ve yeni ortaklıklar kurarak Bitmiş Araç Lojistiği’nin yanı sıra Kara Taşımacılığı, Depolama, Yeniden Kullanılabilir Ambalajlama, Freight Forwarding ve 4PL uzmanlığımızı daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda, GEFCO devreye giriyor ve karmaşık ürünler ve tedarik lojistiği alanında e-ticaretle ilgili faaliyetleri geliştiriyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz