FPT Industrial Teknoloji Günü

0
3380

CNH Industrial’ın aktarma organları markası FPT Industrial, Teknoloji Günü’nde uluslararası ticaret ve iş basınını ağırladı. Bir yuvarlak masa toplantısının da gerçekleştirildiği etkinlikte dünyanın en güçlü doğal gaz motoru olan Cursor 13 NG tanıtıldı ve FPT “Teknoloji Kübü” kapsamında motor alanındaki yenilikçiliklere ve teknolojileri göz atıldı.

Gelecekteki motor teknolojisi neyi barındıracak? Bu tam da CNH Industrial’ın aktarma organları tasarlayan ve üreten markası FPT Industrial’ın Teknoloji Günü’nde yanıtını aradığı soru idi. İtalya’nın Torino kentindeki CNH Industrial Köyü’ndeki etkinliğe katılan 40 uluslararası ticaret ve iş gazetecisi, bir yuvarlak masa toplantısını takip ettiler, yeni ürün tanıtımlarına şahit oldular, FPT Industrial’ın test merkezini gezdiler ve CNH Industrial markaları New Holland Agriculture ve IVECO’nun doğal gazlı ürünleri ile test sürüşü gerçekleştirdiler.

Teknoloji Günü’nde odaklanılan ana konulardan biri de doğal gazlı motorlar ve FPT Industrial’ın bu alandaki önderliği idi. Marka, endüstriyel uygulamalar için pazardaki en geniş doğal gazlı motor yelpazesini tanıttı ve bugün pazardaki en güçlü doğal gazlı motor olan yeni Cursor 13 NG‘yi gün yüzüne çıkardı.

Teknoloji Günü’nde odaklanılan ana konulardan biri doğal gazlı motorlar ve FPT Industrial’ın bu alandaki önderliği idi.

FPT Industrial Marka Başkanı Annalisa Stupenengo, etkinliğin açılış konuşmasında “Doğal gaz, en temiz ve verimli termal motor yakıtıdır. Teknolojisi testlerde kendini kanıtladı, pazar için hazır ve şimdiden çevresel faydalar sağlıyor. Doğal gazı binlerce van ve kamyonda kullandık. Şimdi de bu teknolojiyi tarım uygulamalarında ilk sunan üretici oluyoruz.” dedi.

Yeni Cursor 13 NG (Dogal Gaz) kendi alanındaki değişim için bir hızlandırıcı görevi görecek. Fakat bunu nasıl gerçekleştirecek? FPT Industrial Ürün Mühendisliği Başkanı Pierpaolo Biffali, bu sorunun yanıtı konusunda şu yorumu yaptı: “Cursor 13, bugün pazarda elde edilebilecek doğal gazla çalışan en güçlü motor konumunda. Bizim en gelişmiş patentli teknolojilerimizin birçoğu kullanılarak geliştirildi. Bu motor, dizel eşdeğeri ile kıyaslandığında, eğer biyometan kullanılırsa sıfır karbondioksit yayımıyla yayım seviyesini çarpıcı bir şekilde düşürüyor. Aynı zamanda gürültü kirliliğini de azaltıyor ve bugün ve gelecek için en iyi seçenek olduğunu kanıtlıyor.

Özel olarak tasarlanan ve markanın üzerinde çalıştığı yenilikçiliklerin tanıtıldığı FPT “Teknoloji Kübü, etkinliğin en çarpıcı bölümlerinden biriydi. FPT “Teknoloji Kübü, sanal gerçeklik deneyiminin yanı sıra geleceğin teknolojik meydan okumalarına ve gelişmelerine bir bakış atan tam boy modellemeleri ve uygulamaları içerdi.

FPT Industrial Teknoloji Günü’nde bir yuvarlak masa toplantısı da gerçekleştirildi.

Etkinlik sırasında ticaret ve iş gazetecileri, markanın doğal gazlı motorlarının test edildiği Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni ziyaret ettiler. Ayrıca henüz pazara sürülmeyen yenilikçi teknolojileri ilk elden görme ve Bloomberg İş Dünyası Editörü Tommaso Ebhardt moderatörlüğündeki yuvarlak masa toplantısını izleme olanağı buldular.

FPT Industrial Teknoloji Günü

FPT Industrial Marka Başkanı Annalisa Stupenengo, FPT Teknoloji Günü’nde yaptığı konuşmada her bir dakikada bir yeni bir motor ürettiklerini belirterek, bir yılda ürettikleri 530 bin motorun dünyanın her yerinde en zorlu koşullarda kullanıldığını ifade etti. Doğal gaz motorlarıyla donatılan ticari taşıtların dünyanın birçok büyük kentinde kullanıldığını dile getiren Annalisa Stupenengo, doğal gazın en temiz yakıt olduğunu, teknolojisinin defalarca kez test edildiğini, pazar için hazır olduğunu ve hem şu anda hem de gelecekte çevre için birçok fayda sağlayacağını söyledi. Doğal gazın yakıt maliyeti, menzil, güvenilirlik ve dağıtım altyapısı itibariyle en uygun seçenek yakıt olduğunu kaydeden Annalisa Stupenengo, bu nedenle doğal gazlı motorların sürdürülebilirlik politikalarının temel direği olduğunu vurguladı. Çevre, müşteriler, taşıt üreticileri ve kullanıcılar için daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için çalıştıklarının altını çizen Annalisa Stupenengo, Cursor 13 doğal gaz motorunu tanıtmaktan dolayı büyük bir gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

FPT Industrial Marka Başkanı Annalisa Stupenengo

Müşterilerin bir doğal gaz motorundan dizel motora eşdeğer ya da daha iyi bir performans, güvenilirlik ve Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) beklediklerini kaydeden FPT Industrial Ürün Mühendisliği Başkanı Pierpaolo Biffali, sonuçta CNG, LNG ya da biyometanla çalışabilen, 90 bin km’lik bakım aralıklarıyla işletme maliyetlerini düşüren, kendi kategorisinde en iyi yakıt verimliliğine sahip olan, bir milyon km’den fazla motor ömrü sunan ve azami 460 beygir güç ve 2000 Nm azami tork üreten Cursor 13 NG motorunu geliştirdiklerini ve ürettiklerini belirterek, doğal gazlı motorlardaki 20 yıllık deneyimleri ile güç, esneklik, hafiflik ve kompaktlık, verimlilik ve güvenilirlik ve sürdürülebilirlik konularında en iyi dizel olmayan çözümü pazara sunduklarını ifade etti.

FPT Industrial Ürün Mühendisliği Başkanı Pierpaolo Biffali

1997 yılından bu yana karayolu ve yol dışı uygulamalar için 30 binden fazla doğal gaz motoru ürettiklerini açıklayan FPT Industrial Ürün Pazarlama Müdürü Oscar Baroncelli, 1997 yılında 306 beygir güç ve 1100 Nm azami tork üreten sıralı altı silindirli 9.5 litrelik 8469 NG ve 105 beygir güç ve 220 Nm azami tork üreten dört silindirli 2.8 litrelik 8149 NG; 2004 yılında 200 beygir güç ve 750 Nm azami tork üreten sıralı altı silindirli 5.9 litrelik N60 NG; 2006 yılında 325 beygir güç ve 1300 Nm azami tork üreten sıralı altı silindirli 7.8 litrelik Cursor 8 NG ve 136 beygir güç ve 350 Nm azami tork üreten dört silindirli 3.0 litrelik F1C NG, 2016 yılında 400 beygir güç ve 1700 Nm azami tork üreten sıralı altı silindirli 8.7 litrelik Cursor 9 NG ve 2017 yılında 460 beygir güç ve 2000 Nm azami tork üreten sıralı altı silindirli 12.9 litrelik Cursor 13 NG ve sekiz oranlı otomatik şanzımanla birlikte 136 beygir güç ve 350 Nm azami tork üreten dört silindirli 3.0 litrelik F1C NG motorlarını pazara sunduklarını söyledi.

FPT Industrial Ürün Pazarlama Müdürü Oscar Baroncelli

Doğal gazın yenilenebilir kaynak olarak da elde edilebilen, biyometan ile neredeyse sıfır karbondioksit yayımıyla termal motorlar içinde en düşük sera gazı etkisine sahip olan ve ekstra düşük parçacık ve kirletici yayımlara sahip bulunan seçenek yakıt olduğunu vurgulayan Oscar Baroncelli, Cursor 13 NG doğal gaz motorunun Cursor 460 bg dizel motor ile kıyaslandığında karbondioksit yayımlarını yüzde 9, biyometan kullanımında neredeyse yüzde 100; parçacık maddeleri yüzde 98 ve azotoksit yayımını yüzde 48 oranında düşürdüğünü dile getirdi.

Avrupa’da 2016 yılında trafiğe kaydolan ağır kamyonların yüzde 52.3’ünün 430 ile 489 beygir güce sahip uluslararası taşımacılık kamyonlarından oluştuğunu, dolayısıyla 460 beygir gücündeki Cursor 13 NG ile pazarın yüzde 50’sinden fazlasına seslendiklerini kaydeden Oscar Baroncelli, 400 beygirlik Cursor 9 NG ile de pazarın yüzde 17.8’ini oluşturan 350 – 429 beygir arasındaki ulusal ve bölgesel taşımacılık kamyonları pazarına hitap ettiklerini belirterek, Cursor 13 NG ile müşterilere hem çevresel hem de ekonomik anlamda sürdürülebilir bir çözüm sunduklarına dikkat çekti.

Doğal gaz teknolojileri yuvarlak masa toplantısı

Moderatörlüğünü Bloomberg İş Dünyası Editörü Tommaso Ebhardt’ın yaptığı doğal gaz teknolojileri konulu yuvarlak masa toplantısına FPT Industrial Araştırma & Teknoloji Müdürü Giancarlo Dellora, NGVA Avrupa Genel Sekreteri Andrea Gerini, Schmack Biogas (Viessmann Group) Müdürü ve İtalyan Biyogaz Konsorsiyumu Direktörler Kurulu Üyesi Mauro Nicoletti ve VOS Logistics LNG Proje Müdürü Annemarie Timmermans katıldı.

Moderatörlüğünü Bloomberg İş Dünyası Editörü Tommaso Ebhardt’ın yaptığı doğal gaz teknolojileri konulu yuvarlak masa toplantısına FPT Industrial Araştırma & Teknoloji Müdürü Giancarlo Dellora, NGVA Avrupa Genel Sekreteri Andrea Gerini, Schmack Biogas (Viessmann Group) Müdürü ve İtalyan Biyogaz Konsorsiyumu Direktörler Kurulu Üyesi Mauro Nicoletti ve VOS Logistics LNG Proje Müdürü Annemarie Timmermans katıldı.

Enerji yoğunluğu açısından 1 kg CNG’nin 60 kg lityum-iyon aküye eşit olduğunu açıklayan FPT Industrial Araştırma & Teknoloji Müdürü Giancarlo Dellora, doğal gazın kamu hizmetlerinde, yolcu taşımacılığında, ulusal, bölgesel ve uluslararası taşımacılıkta kullanıldığını belirterek, son olarak metanla çalışan traktörde yeni CNG N67 motorunu kullandıklarını ifade etti.

Avrupa Doğal ve Biyo Gazlı Taşıtlar Birliği NGVA Avrupa’nın öngörüsüne göre 2030 yılında Avrupa’da 15 milyon adet doğal gazlı taşıtın trafiğe çıkacağını kaydeden NGVA Avrupa Genel Sekreteri Andrea Gerini, AB ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde şu anda 3 bin 291 adet CNG istasyonu bulunduğunu, LNG istasyonlarının sayısının ise 101 adet olduğunu belirterek, 2030 yılında 400 bin adet LNG ile çalışan kamyonun trafiğe çıkmasını beklediklerini söyledi.

Avrupa Komisyonu Seçenek Yakıt Altyapı Direktifi’ne göre 2025 yılında LNG istasyonları arasında ortalama 400 km, CNG istasyonları arasında ise ortalama 150 km mesafe olacağının altını çizen Andrea Gerini, 2025 yılına kadar Fransa’da 150 CNG ve altı LNG istasyonu, 2020 yılına kadar İspanya’da 85 CNG ve 44 LNG istasyonu, 2020 yılına kadar Birleşik Krallık’ta 17 CNG ve 15 LNG istasyonu, Almanya’da bir tarih hedefi olmadan 880 CNG ve iki LNG istasyonu, İtalya’da ise 2026 yılına kadar bin 200 ile 2 bin 200 arasında CNG ve 2017 yılının sonuna kadar 10 ile 20 adet arasında LNG istasyonunun kurulmasının planlandığını açıkladı.

Biyogaz ve biyometan fabrikalarının enerji sistemi için gerekli olduğunu, enerji sistemlerini dengede tuttuğunu, organik yan ürünleri ve atıkları topladığını, organik gübre ürettiğini, verimli ve maliyet etkin bir karbondioksit yakalama ve depolama süreci sağladığını ve maliyet etkin olduğunu kaydeden Schmack Biogas (Viessmann Group) Müdürü ve İtalyan Biyogaz Konsorsiyumu Direktörler Kurulu Üyesi Mauro Nicoletti, biyogaz fabrikasının bir ürün değil bir proje olduğunu belirterek, şirket olarak standart modüller kullandıklarını ve özelleştirilmiş fabrikalar yarattıklarını söyledi.

Filolarındaki LNG ile çalışan kamyonların dizel kamyonlara göre karbondioksit yayımını yüzde 15, biyo LNG ile yüzde 80’den fazla azalttığını, gürültü seviyesini yüzde 50 düşürdüğünü, tek depo ile 650 km, çift depo ile 1300 km menzil sağladığını, dengeli ve uygun bir fiyat seviyesi sunduğunu, uygun bir tüketime sahip olduğunu, kentiçindeki sınırlı ulaşımın olduğu bölgelere girebildiğini ve şirketlerine sürdürülebilir ve yenilikçi bir karakter kazandırdığını açıklayan VOS Logistics LNG Proje Müdürü Annemarie Timmermans, ilk LNG’li kamyonu 2007 yılında aldıklarını, 2010 yılında Hollanda OSS’da dolum istasyonu açtıklarını ve üç kamyon ile pilot denemelere başladıklarını, 2012 yılında LNG Proje Takımı oluşturarak filoyu genişlettiklerini, 2014 yılında IVECO Stralis Euro 5 LNG kamyonlarla filoyu büyüttüklerini, Polonya plakalı ilk LNG’li kamyonu devreye aldıklarını, filolarına ek IVECO Stralis Euro 5 LNG kamyonlar eklediklerini, 2015 yılında filolarını alçak şasili IVECO Euro 6 LNG kamyonlarla genişlettiklerini ve üçüncü çeyrek itibariyle toplam 45 adet LNG’li kamyona ulaştıkları 2017 yılında ulusal ve uluslararası filolarını büyütme planı yaptıklarını dile getirdi.

Yeni Cursor 13 NG Doğal Gaz Motoru

Bugün pazarda elde edilebilecek en güçlü doğal gaz motoru olan yeni Cursor 13 NG, 460 beygirlik azami gücü ile uzun yol taşımacılığını azami güvenilirlik ile olanaklı hale getiriyor.

Yeni Cursor 13 NG (Doğal Gaz); CNG, LNG (70 numara metan ve uzeri) ya da biyometan ile çalışıyor.

Yakıt ve maliyet tasarrufu sağlayan yeni Cursor 13 NG, dizelle kıyaslandığında bakım aralıklarını uzatıyor ve yakıt maliyetlerini yüzde 40 düşürüyor.

EGR, SCR ve DPF sistemleri olmayan yeni Cursor 13 NG, faydalı yük miktarını ve daha uzun yolda kalma süresi için yakıt tanklarına ayrılan alanı azamiye çıkarıyor.

Dizelden daha sessiz olan yeni Cursor 13 NG, Euro 6 ile kıyaslandığında daha düşük karbondioksit (biyometan ile sıfıra yakın), yüde 60 daha az azotoksit ve yüzde 98 daha az parçacık madde yayımı ile çevresel sürdürülebilirlik sağlıyor.

Yeni FPT Cursor 13 NG

FPT Industrial, en yeni ve en güçlü doğal gaz motoru olan Cursor 13 NG’yi Torino’daki FPT Teknoloji Günü 2017 etkinliğinde tanıttı. Bugün pazarda uzun yol sınıfındaki en güçlü yüzde 100 doğal gaz motoru olan Cursor 13 NG, uzun yol görevleri için özel olarak geliştirilmiş ilk tamamen doğal gazlı motor unvanına sahip oldu. Cursor 13 NG, FPT Industrial’ın doğal gaz sınıfındaki önder konumunu daha da güçlendirecek.

Son 20 yılda 30 bin adetten fazla doğal gaz motoru satan FPT Industrial’ın son teknolojisinden ve güvenilirliğinden güç alan Cursor 13 NG, 1900 devir/dk’de 460 beygir güç ve 1100 devir/dk’de 2000 Nm azami tork üretiyor. Bu da FPT Industrial’ın 8.7 litrelik doğal gaz motoruna kıyasla yüzde 15 daha fazla güç ve yüzde 18 daha fazla tork anlamına geliyor. Cursor 13 NG; CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz), 70 numara metandan başlamak üzere LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ve biyometanla çalıştığı için son kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor. Biyometan çözümü karbondioksit yayımlarını neredeyse sıfıra kadar düşürüyor.

Cursor 13 NG, 1900 devir/dk’de 460 beygir güç ve 1100 devir/dk’de 2000 Nm azami tork üretiyor.

Tarımdan ve kentsel atıktan, atık sudan ya da gıda sanayinin atıklarından elde edilen biyometanın kullanımı fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltıyor. Biyometanın yerel olarak üretilebilmesi, enerjinin taşınması ihtiyacını ve buna bağlı olarak karbondioksit yayımını belirgin biçimde azaltıyor. Bunun yanında biyometanın üretim süreci, soğutucu birimleri için biyokarbondioksit ve tarım için biyogübre gibi değerli yan ürünler yaratıyor.

Yeni Cursor 13 NG motoru, diğer FPT Industrial doğal gaz motorları gibi, güç üretmek için stokiyometrik yanmayı kullanıyor. 1995’ten bu yana FPT Industrial’ın seçtiği bu teknoloji, bugün Euro 6C yayım sınırlarını karşılamak için güvenilir ve maliyet etkin bir çözüm sunuyor. Stokiyometrik yanma sayesinde Cursor 13 NG; EGR, SCR ve DPF olmadan basit ve kolay yerleştirilebilir üç yollu katalizatör ile bu ölçütleri karşılıyor. Yeni motorun karbondioksit yayım seviyesi dizelle kıyaslandığında yüzde 9 daha az ve biyometan kullanımında neredeyse sıfır. Aynı zamanda Cursor 13 NG, Euro 6 ölçütündeki dizel motorlar ile kıyaslandığında parçacık maddeleri yüzde 98, azotoksit yayımını ise yüzde 48 oranında düşürüyor. Bunun haricinde doğal gaz motorları, daha yumuşak ve sessiz motor yanma döngüsüyle (benzin döngüsünün 12:1 sıkıştırma oranı, dizel döngüsünün 17:1 sıkıştırma oranından daha düşük) gürültü kirliliğini de azaltıyor ve çalışma esnasında gürültü seviyesini 71 dB’den daha aşağıda tutuyor.

Yeni Cursor 13 NG motoru, Nikel-dayanımlı dökme demir egzoz manifoldu, su soğutmalı wastegate turbo ve kompakt grafit demir (CGI) silindir kafaları sayesinde hem mekanik hem de termal stres anlamında yüksek güvenilirlik ölçütleri sunuyor.

Hem çevre hem de müşteriler için sürdürülebilirlik

460 beygirlik Cursor dizel motor ile kıyaslandığında EGR’siz yanma, çok noktalı yakıt enjektörleri ve yakıt hatları, yakıt tasarrufu sağlıyor ve yakıt giderlerini yakıt fiyatına bağlı olarak yüzde 30-40 oranında azaltıyor. Yeni Cursor 13 NG motoru, Nikel-dayanımlı dökme demir egzoz manifoldu, su soğutmalı wastegate turbo ve kompakt grafit demir (CGI) silindir kafaları sayesinde hem mekanik hem de termal stres anlamında yüksek güvenilirlik ölçütleri sunuyor.

FPT Industrial’ın dizel ve AdBlue kullanımını ortadan kaldıran yalın teknolojisi, daha fazla faydalı yük sığası ve menzili artıran daha yüksek sığalı yakıt tankları için daha fazla alan sağlayarak daha hafif ve kompakt bir çözüm sunuyor. Bu nedenle, dayanıklılıktan ödün vermeden performans ve düşük işletme maliyetleri konusundaki yüksek talepleri karşılamak için geliştirilen yeni Cursor 13 NG motoru, uzun yol taşımaları için daha düşük iklim etkisiyle en iyi çözümü sunuyor.

12.9 litre hacmindeki, sıralı altı silindirli Cursor 13 Doğal Gaz motoru, 1900 devir/dk’de 460 beygir güç (338 kW) ve 1100 devir/dk’de 2000 Nm azami tork üretiyor. Stokiyometrik yanmalı çok noktalı püskürtme, su soğutmalı wastegate turbo ve üç yollu katalizatör gibi özelliklere sahip motorun bakım aralıkları 90 bin km ve ağırlığı 1240 kg.

İtalya Torino’da tasarlanan Cursor 13 NG, markanın Fransa’daki Bourbon-Lancy fabrikasında üretiliyor.

Cursor 13 NG, uzun yol görevleri için özel olarak geliştirilmiş ilk tamamen doğal gazlı motor unvanına sahip.

FPT Teknoloji Kübü: Geleceğin Teknolojilerini Keşfetmek

Tarihi boyunca FPT Industrial, en iyi teknolojik uygulamaların araştırma ve geliştirmesi için çok büyük bir çaba harcadı. Teknoloji Günü nedeniyle FPT Industrial, Endüstriyel Köy’e yerleştirdiği Teknoloji Kübü’nde en iyi geliştirmelerinin bazılarını tanıttı. Sanal gerçeklik deneyiminin yanı sıra ziyaretçiler, modellemeler ve uygulamalarla FPT Industrial’ın bugünkü ve gelecekteki teknolojik meydan okumaları ve geliştirmeleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldular.

Teknoloji Günü nedeniyle FPT Industrial, Endüstriyel Köy’e yerleştirdiği Teknoloji Kübü’nde en iyi geliştirmelerinin bazılarını tanıttı.

Cursor 13 NG Sanal Gerçeklik Deneyimi

Bu deneyim, kullanıcıların yeni FPT Industrial Cursor 13 Doğal Gaz motorunu standart multimedya desteği ile mümkün olmayan şekilde keşfetmeleri için geliştirildi. Örneğin, 360 derecelik görüş açısı sadece motorun dışından değil içinden de olanaklıydı. Kullanıcılar, aynı zamanda, stokiyometrik yanma, püskürtme türbülans açısı, yüksek sıcaklığa dayanıklı malzemeler ve üç yollu katalizatör gibi doğal gaz motoru özelliklerini gerçek zamanlı operasyonda keşfettiler. Üç boyutlu sanal gerçeklik teknolojisi, FPT Industrial tarafından sadece ticari tanıtımlarda değil, aynı zamanda müşteriler ile eğitim toplantılarında da kullanılıyor.

Cursor 13 NG Sanal Gerçeklik Deneyimi, kullanıcıların yeni FPT Industrial Cursor 13 Doğal Gaz motorunu standart multimedya desteği ile mümkün olmayan şekilde keşfetmeleri için geliştirildi.

GASTone

FPT Industrial, son dört yıldır Avrupa Komisyonu tarafından fon sağlanan GASTone projesinde yer alıyor. GASTone projesi, karayolu araçları için FPT Industrial Euro 6 Cursor Doğal Gaz motoru üzerinde enerji geri kazanım cihazlarının, enerji depolanmasının ve motor yardımcı sistemlerinin elektrikli hale getirilmesinin entegrasyonunu temel alan yüksek etkinlikte bir enerji dönüşüm projesi.

Enerji geri kazanım stratejisi iki ana akımı temel alıyor:

Kayış tahrikli Akıllı Jeneratör (BSG) ile kinetik enerjinin geri kazanımı

Yüksek sıcaklıklarda çalışan Termo-Elektrik Jeneratörü (TEG) ve onun ardından gelen Turbo Jeneratör (TBG) ile atık ısının geri kazanımı.

Hi-eNG Yüksek etkinlikte Doğal Gaz

Hi-eNG projesinin amacı, gelecek nesil ağır hizmet doğal gaz motorları için son derece yenilikçi alçak basınçlı doğrudan püskürtme ve pozitiv-ateşleme yanma sistemi geliştirmek. Fren ısı verimlilik geliştirmesi, sera gazları yayımının azaltılması, Hi-eNG’nin torku ve gücü, temel motorla kıyaslandığında, yüzde 10’luk bir iyileşme sağlıyor.

Alçak basınçlı (50 bara kadar) doğrudan gaz yakıt püskürtme sistemi, daha az kirletici yayım ve daha iyi yakıt tasarrufu sağlayan daha yüksek motor gücü çıkışı ve daha iyi ve daha esnek yakıt karışımı kontrolü gibi birçok faydayı beraberinde getiriyor. Corona Ateşleme sistemi, en uygun ateşleme karışımını garanti ediyor ve yüksek EGR oranları elde edilmesini sağlıyor. Tüm yeni parçalar FPT Industrial’ın özel kontrol sistem stratejisi ile bütünleştiriliyor.

Sanal gerçeklik deneyiminin yanı sıra ziyaretçiler, modellemeler ve uygulamalarla FPT Industrial’ın bugünkü ve gelecekteki teknolojik meydan okumaları ve geliştirmeleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldular.

Tek Silindir Yüksek Motor Verimliliği

FPT Industrial, dizel motorlarda yüzde 50 fren ısı verimliliğine ulaşmak için temel araştırmaya odaklanıyor. Yanma verimliliği, ana geliştirme alanı olarak, sanal simülasyon ve motor testleri ile gelişmiş araştırma araçlarını bir araya getirerek sağlanıyor. Termal verimlilik hedefine ulaşmak amacıyla tanımlanan alanlarda ayrıntılı araştırma için üç ana araç kullanılıyor:

Temel araştırma ve simülasyon kalibrasyonu için yanma bombası. Sabit hacimli bombalar alev yapısı ve alev duvar etkileşimi için daha derin araştırmaya izin veriyor.

Sanal yanma gelişimi için yanma simülasyonu. Test edilen motor sayısını azaltmak için önden yüklemeli simülasyon etkinlikleri ile farklı yanma konfigürasyonlarının araştırılması.

Yanma doğrulaması için tek silindirli motor. Tek silindirli bir motor fiziksel yanma doğrulaması için kullanılıyor. Araştırma konuları hava girişini, yakıt püskürtmesini, yanmayı ve çoklu yakıtları kapsıyor.

Tek silindirli bir motor fiziksel yanma doğrulaması için kullanılıyor. Araştırma konuları; hava girişini, yakıt püskürtmesini, yanmayı ve çoklu yakıtları kapsıyor.

Enerji Yönetimi

Taşımacılık sektöründe karayolu ağır hizmet kamyonlarının yakıt tüketiminin ve gerçek sürüş yayımlarının azaltılması en zorlu görevlerden biri. Yakıt verimliliği ve yayımların azaltılması birbirlerini etkilerken, özel araç uygulamalarına ve işletme şartlarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu nedenle asıl zorluk, her bir ayrı alt sistemin potansiyel verimliliğini azamiye çıkarmak doğrultusunda, her uygulama ve görev için, araç sistemleriyle etkileşime girebilecek esnek motor ve yayım kontrolleri için yeni stratejiler geliştirmek.

Her Enerji Yönetimi projesinin ana hedefi, kirletici yayımlar için aracı yasal sınırlar içinde tutarken dizel ya da üre gibi sıvıların tüketimini düşürmek. Yaklaşım, kontrol stratejisinin iyileştirilmesini hedefleyen üç aşamaya dayanıyor:

  1. Performanslarını azamiye çıkarmak için motor, motor sonrası sistem, aktarma organları, ısı geri kazanımı ve e-tahrik gibi ana parçaların kontrolünün doğrudan optimizasyonu;
  2. Farklı enerji kaynaklarını koordine etmek ve o anki sürüş durumuna bağlı olarak kullanımlarını optimize etmek için bütünleşik aktarma organları enerji yöneticisi;
  3. Uzun vadede farklı enerji kaynaklarını planlamak ve optimize etmek için görevin daha iyi anlaşılmasını sağlamak (GPS öngörüsü, görev temelli öğrenme).

Atık Isı Geri Kazanım Sistemi

FPT Industrial, bir IVECO Stralis’e uygulanan Atık Isı Geri Kazanım sisteminin geliştirilmesinde işbirliği yaptı. Sistem, araçla birlikte, parçaların ve performansın optimize edilmesi için, birçok deneysel testten geçirildi. Donanım ve FPT Industrial’ın kontrol sistemi, yol ölçümlerinin daha güvenilir olması için bir güvenlik yaklaşımı kullanarak karmaşıklığı azaltmak ve sistem modülerliğini artırmak hedefi doğrultusunda birlikte tasarlandı. IVECO Stralis Euro 6 kamyonun ilk sonuçları, test edilen görevlerin profiline göre yüzde 2.6’dan 3’e kadar yakıt tasarrufuna işaret etti.

Atık Isı Geri Kazanımı, buhar santrallerinden bilinen Rankine döngüsünün bir sürümü. Egzoz evaporatörü, egzoz by-pass supabı, yüksek basınç besleme pompası ve depolama tankı gibi ana parçalar, müşteri ihtiyaçlarına göre, motor sonrası sistemin hemen sonrasında kompakt bir kutuya yerleştiriliyor.

FPT “Teknoloji Kübü”, sanal gerçeklik deneyiminin yanı sıra geleceğin teknolojik meydan okumalarına ve gelişmelerine bir bakış atan tam boy modellemeleri ve uygulamaları içerdi.

FPT Industrial Araştırma ve Geliştirme Merkezleri

Tüm tarihi boyunca ürünlerinin teknolojik olarak mükemmel olmasına odaklanan FPT Industrial, 1938 yılında ağır hizmet motorları için turboyu, 1985 yılında doğrudan püskürtmeli hafif dizeli, 1989’da hafif ticari taşıt motorlarında EGR’yi, 1998’de ağır hizmet motorları için değişken geometrili turboyu, 1999 yılında ticari taşıtlar için, 2002 yılında da yol dışı kullanım için elektronik Common Rail’i geliştiren ve üreten ilk şirket unvanına sahip.

FPT Industrial’ın dünya çapında yedi Araştırma & Geliştirme merkezi ve 140’dan fazla test tesisi bulunuyor. Her bir merkez farklı bir uzmanlık alanında çalışıyor. Örneğin 1999 yılında Common Rail teknolojisinin ve 2012 yılında HI-eSCR – Yüksek Verimlilikte Seçici Katalitik İndirgeme sisteminin geliştirildiği İsviçre’deki Arbon, gelişmiş teknolojiler için mükemmellik merkezi olarak görev yapıyor. FPT Industrial’ın jeneratör birimlerini özelleştirdiği ve homologe ettiği Fransa Fécamp’da bir ve İtalya’da iki Ar-Ge merkezi daha bulunuyor. Torino, FPT Industrial dünyası içinde doğal gaz teknolojilerinin gelişimine odaklanan ve en çok sayıda motor test odasına (toplam 51 motor test odası, 30 aktarma organları test odası, sekiz iklimlendirilmiş oda ve bir şasi dinamometresi) sahip olan merkez olarak görev yaparken; Foggia, Torino ile birlikte dünya pazarları için doğal gaz teknolojileri geliştiriyor.

FPT Industrial, Birleşik Devletler’deki Burr Ridge Ar&Ge merkezinde CNH Industrial için motor uygulamalarına odaklanırken, Brezilya Betim’de Latin Amerika pazarı için motorlarını ve uygulamalarını özelleştiriyor. FPT’nin bir ortak girişimi olan SFH ise Çin’deki Chongqing’de Asya pazarı için motorları özelleştiriyor ve uygulamalar gerçekleştiriyor.

Toplam 28 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan Torino Test Merkezi’nde 400’den fazla mühendis, uzman teknisyen ve diğer uzmanlar çalışıyor. Tesiste dizel ve CNG motorlar için 51 test odası, 30 aktrarma organları test odası ve doğal gaza ayrılmış 10 test hücresi bulunuyor.

Torino Test Merkezi

FPT Industrial’ın Torino Test Merkezi, süreçlerin enerji verimliliğinin artırıldığı ve karbondioksit yayımlarının düşürüldüğü “yeşil fabrika” olarak çalışıyor. Havaya yılda 2 bin ton daha az karbondioksit yayan merkezde 2016 yılında 2 milyon 700 bin kWs enerji üretimi gerçekleştirildi. Merkezde yenilikçilik itici etken olarak kabul ediliyor. Torino Test Merkezi, motorların ve motor sonrası sistemlerin geliştirilmesinin ve sertifikasyonunun yanı sıra dünya çapında müşteriler ve CNH Industrial’ın kardeş markaları için dingillerin ve vites kutularının geliştirildiği küresel bir referans noktası olarak kabul ediliyor.

Toplam 28 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan Torino Test Merkezi’nde 400’den fazla mühendis, uzman teknisyen ve diğer uzmanlar çalışıyor. Tesiste dizel ve CNG motorlar için 51 test odası, 30 aktrarma organları test odası ve doğal gaza ayrılmış 10 test hücresi bulunuyor. İklimlendirilmiş barometreli test hücresinde son teknoloji aletler ve kontrol sistemleri kullanılıyor. Burada -35 dereceden +40 dereceye kadar sıcaklık ve deniz seviyesinden 4 bin metreye kadar rakım şartları oluşturulabiliyor.

Merkezde “akü simülatörü” ile donatılan hibrit hafif ticari taşıtların geliştirildiği test hücresi de bulunuyor.

Merkezde “akü simülatörü” ile donatılan hibrit hafif ticari taşıtların geliştirildiği test hücresi ve tarım, deniz ve madencilik uygulamaları için tüm eksenlerde azami 45 derece eğime kadar motorların test edildiği eğimli test hücresi de yer alıyor. Sürdürülebilirliğin ve tasarrufun odağa alındığı merkezde kontrol yönetim sistemiyle birlikte tüm ışıklandırmalarda LED ampuller kullanılmaya başlandı ve “Trinum” gibi konsantre termal güneş enerjisi santralleri kuruldu. Bu sayede, su tüketiminde büyük tasarruf sağlanarak, bina bünyesinde elektrik ve sıcak su üretiliyor.

New Holland Agriculture’ın metanla çalışan yeni kavram traktörü ve FPT Industrial’ın altı silindirli doğal gaz motoru Avrupa’da ilk kez FPT Teknoloji Günü 2017’de tanıtıldı.

FPT Industrial, Avrupa’da ilk kez Teknoloji Günü 2017’de yol dışı uygulamalar için yeni doğal gaz motorunu tanıttı

FPT Industrial, Avrupa’da ilk kez Teknoloji Günü 2017’nin katılımcılarına özellikle traktör uygulamaları için tasarladığı yeni doğal gaz motorunu tanıttı. Altı silindirli NEF prototip metan motoru, ağustos ayının sonunda Birleşik Devletler’deki Tarım Gelişim Fuarı’nda New Holland Agriculture’ın metanla çalışan yeni kavram traktörünün küresel tanıtımı sırasında gün yüzüne çıkmıştı.

Sıralı altı silindirli NEF Doğal Gaz prototipi, 180 beygir güç ve 740 Nm azami tork üretiyor.

Doğal gazlı NEF motorunun geliştirilmesi, FPT Industrial’ın sürdürülebilirliğe ve terzi işi çözümlere olan taahhüdünün bir kanıtı. Son 20 yılda 30 bin adetten fazla doğal gazlı motor satan FPT Industrial, 1995 yılından bu yana kendi geliştirdiği stokiyometrik teknolojisi ile ter türlü çalışma koşulunda doğru gaz hava oranını elde ederek temiz yanma ve düşük yayım sağlıyor. Geleneksel dizel motorlarla kıyaslandığında, FPT Industrial’ın doğal gaz motorları, toplam yayımda kirleticileri yüzde 80 oranında azaltıyor, titreşimi ve gürültüyü (3 dBA’ya kadar) düşürüyor. Azami güç ve tork anlamında doğal gaz motorunun performansı dizel eşdeğeriyle aynı. Dizel motorla aynı dayanıklılığı sunan doğal gaz motoru, işletim maliyetlerini yüzde 30’a kadar düşürüyor. Sıralı altı silindirli NEF Doğal Gaz prototipi, 180 beygir güç ve 740 Nm azami tork üretiyor.

FPT Teknoloji Günü 2017 katılımcıları, Endüstriyel Köy’ün test pistinde 180 beygir güç ve 740 Nm azami tork üreten sıralı altı silindirli NEF Doğal Gaz prototipi ile donatılan New Holland Agriculture’ın yeni kavram traktörünü kullanma olanağı buldular.

FPT Industrial, endüstriyel uygulamalar için pazardaki en geniş doğal gazlı motor yelpazesini sunuyor

Son 20 yılda 30 bin adetten fazla doğal gazlı motor satan FPT Industrial, endüstriyel uygulamalar için doğal gazlı motor teknolojilerinde en süreli deneyime sahip motor üreticisi konumunda.

FPT Teknoloji Günü 2017 katılımcıları, Endüstriyel Köy’ün test pistinde Cursor 9 NG doğal gaz motoru ile donatılan IVECO Stralis LNG çekiciyi kullanma olanağı buldular. Euro 6 C ölçütlerini karşılayan 8.7 litrelik sıralı altı silindirli bu motor, 2000 devir/dk’de 400 beygir güç ve 1200 devir/dk’de 1700 Nm azami tork üretiyor. Motorun kuru ağırlığı ise 870 kg.

Başarılar ve yeniliklerle dolu hikaye 1997 yılında FPT Industrial’ın ilk iki doğal gazlı motoru olan 9.5 ve 2.8 litrelik motorlarını tanıtmasıyla başladı. FPT Industrial, 2004 yılında yenilenen NEF ailesinin ilk doğal gazlı motoru olan ve 204 beygir azami güç ve 750 Nm azami tork üreten N60 NG’yi tanıttı.

FPT Teknoloji Günü 2017 katılımcıları, Endüstriyel Köy’ün test pistinde NEF N60 NG doğal gaz motoru ile donatılan IVECO Eurocargo CNG kamyonu kullanma olanağı buldular. 5.9 litrelik sıralı altı silindirli bu motor, 2700 devir/dk’de 204 beygir güç ve 1400 devir/dk’de 750 Nm azami tork üretiyor. Motorun kuru ağırlığı ise 520 kg.

Hafif ticari taşıtlar için ilk doğal gazlı motor 2006 yılında üretildi. F1C NG, şu anda ticari taşımacılık için en çok satan doğal gaz motorlarından biri konumunda. 2017 yılında mühendisliği yeniden yapılan motor artık sekiz oranlı otomatik şanzımanla da alınabiliyor.

FPT Teknoloji Günü 2017 katılımcıları, Endüstriyel Köy’ün test pistinde F1 NG doğal gaz motoru ile donatılan IVECO Daily Hi-Matic Natural Power vanı kullanma olanağı buldular. 3.0 litrelik sıralı dört silindirli bu motor, 3500 devir/dk’de 136 beygir güç ve 1500 devir/dk’de 350 Nm azami tork üretiyor. Motorun kuru ağırlığı ise 245 kg.
2017 yılında mühendisliği yeniden yapılan F1C NG motoru artık sekiz oranlı otomatik şanzımanla da alınabiliyor.

2016 yılında FPT Industrial, yelpazesini endüstriyel taşımacılık için özel olarak tasarlanan ilk seçenek yakıtlı motor olan Cursor 9 Doğal Gaz ile genişletti. Son olarak, FPT Industrial’ın en güçlü doğal gazlı motoru olan Cursor 13 NG gün yüzüne çıktı.

2016 yılında FPT Industrial, yelpazesini endüstriyel taşımacılık için özel olarak tasarlanan ilk seçenek yakıtlı motor olan Cursor 9 Doğal Gaz ile genişletti.

FPT Industrial’ın doğal gaz motorları sıkıştırılmış (CNG), sıvılaştırılmış (LNG) ya da karbondioksit yayımını neredeyse sıfıra düşüren yenilenebilir şekilde doğal gazla (biyometan) çalışıyor. Doğal gazlı motorlar ticari taşıtlarda ve otobüslerde kullanılıyor. Doğal gaz motorları; F1C, NEF 6, Cursor 9 ve son olarak Cursor 13 motor serilerinde elde edilebiliyor. 136’dan 460 beygire kadar güç seviyesi sunan bu motorlar ile FPT Industrial, pazardaki en geniş doğal gazlı motor yelpazesine sahip üretici konumunda bulunuyor.

FPT Industrial, 2004 yılında yenilenen NEF ailesinin ilk doğal gazlı motoru olan ve 204 beygir azami güç ve 750 Nm azami tork üreten N60 NG’yi tanıttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz