FPT Industrial, IAA 2018’de elektrikli tahrik çözümlerini tanıttı

0
747

FPT Industrial, IAA 2018 Fuarı’nda yeni elektrikli tahrik çözümlerini tanıttı. IAA Fuarı’ndaki FPT Industrial standına gelen ziyaretçiler, FPT Industrial’ın yeni E-Dingiller ile yeni E-Aktarma Organları Kavramı’nın yanı sıra Dizel-Hibrit ve Gaz-Hibrit Aktarma Organları’nı (bir elektrik motoruylu birleştirilen F1A Euro 6 Step D ve F1C NG motorlar) keşfettiler. FPT tarafından geliştirilen bir Hidrojen Yakıt Hücresi Tahrik Kavramı ise IVECO standında sergilendi.

FPT Industrial Marka Başkanı Annalisa Stupenengo

FPT Industrial’ın elektrikli tahrik alanındaki yeni gelişiminin örneği yeni E-Dingil ile E-aktarma Organları Kavramı idi. Kompakt bir inverter birimi tarafından yönetilen tam bütünleşik Elektrik Motoru, (250 kW’den yüksek güç için paket koruması ile) tekerlere güç ve torku dişli birimi vasıtasıyla aktarıyor. Bu modüler kavram kolaylıkla farklı araç ve ağırlık konfigürasyonlarına uyarlanabiliyor.

FPT Industrial Gaz-Hibrit Aktarma Organları Kavramı

F1A Euro 6 Step D motorla sergilenen Dizel-Hibrit Aktarma Organları, 136 ile 156 beygir arasındaki güç seviyeleri ile artık ağır hizmet homologasyonu için de uygun bir seçenek sunuyor. Diğer üreticileri göre daha yüksek hacim sayesinde daha fazla dayanıklılık ve gerçek sürüş şartlarında daha düşük NOx yayımı sağlanıyor.

IAA Fuarı’ndaki FPT Industrial standına gelen ziyaretçiler, FPT Industrial’ın yeni E-Dingiller ile yeni E-Aktarma Organları Kavramı’nın yanı sıra Dizel-Hibrit ve Gaz-Hibrit Aktarma Organları’nı (bir elektrik motoroylu birleştirilen F1A Euro 6 Step D ve F1C NG motorlar) keşfettiler.

Sergilenen bir diğer hibrit kavramı ise bir elektrik motoruyla (Siemens ELFA e-tahrik) birleştirilen F1C NG motoruydu. Bu kavram kentiçi otobüs uygulamaları için çok uygun bir seçenek oluşturuyor. F1C NG motoru, FPT Industrial’ın diğer gaz motorları gibi CNG, LNG ve biyo-metanla çalışabiliyor ve CO2 yayımını neredeyse sıfıra kadar düşürebiliyor.

FPT Industrial Ürün Mühendisliği Başkanı Pierpaolo Biffali

FPT Industrial, fuarda Dizel motor teknolojisine olan bağlılığının bir örneği olarak Euro 6 Step D ölçütünü karşılayan dizel motorlarını da sergiledi. Bu yeni ölçüt, 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle trafiğe kaydolacak tüm yeni ağır ticari taşıtlar ve otobüsler için geçerli olacak.

FPT Industrial Cursor 13 NG doğal gaz motoru

FPT Industrial, fuarda özellikle otobüsler için tasarlanan Cursor 13 Doğal Gaz motorunu da tanıttı. FPT Industrial, 136’dan 460 beygire kadar güç seviyeleri ile pazardaki en geniş doğal gaz ve biyometan çözümlerini sunuyor. Hepsi Euro 6 step D ölçütünü karşılayan motorlar düşük CO2 ve çok düşük NOx yayımlarıyla dizel motorlarla eşdeğer performans gösteriyor. Gectiğimiz yıl özellikle uzun yol kamyonları için pazarın en güçlü motoru olan Cursor 13 doğal gaz motorunu pazarına sunan FPT Industrial, bu fuarda Cursor 13 NG motorunu otobüs uygulamaları için tanıttı. Bu motor, 1900 devir/dk’de 460 beygir güç ve 1100 devir/dk’de 2000 Nm azami tork üretiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here