FPT Industrial, Dakar 2019 podyumuna çıktı

0
908
Gerard de Rooy yarışı üçüncü olarak bitirdi ve markanın bir kez daha podyuma çıkmasını sağladı. Federico Villagra ralliyi dördüncü sırada tamamladı.
Renault Trucks

Peru’nun kum tepelerini, çöllerini ve kayalık zeminlerini içeren 5 bin km ve 10 ayağın ardından dünyanın en zorlu yarışının 41’incisi sona erdi. Ancak Dakar rallisinin bitiş çizgisini geçmek kolay olmadı ve FPT Industrial bir kez daha motorlarının dayanıklılığını, güvenilirliğini ve gücünü gösterdi.

Petronas De Rooy IVECO Takımı’nın kamyonlarından biri Peru’nun kum tepelerini aşarken

FPT  Industrial’ın Cursor 13 motorları, hepsi de yarışı ilk on içinde bitiren Petronas De Rooy IVECO Takımı’nın dört kamyonuna güç verdi. Gerard de Rooy yarışı üçüncü olarak bitirdi ve markanın bir kez daha podyuma çıkmasını sağladı. Federico Villagra ralliyi dördüncü sırada tamamlarken, Van Genugten yedinci ve Van den Heuvel onuncu sırada bitiş gördü.

IVECO araçların Cursor 13 motorlarının mühendisliği böylesine zorlu bir yarış için özel olarak yapıldı.

Cursor 13 motoru on ayağın tümünde dayanıklılık ve güvenilirlik özelliklerini gösterirken, en iyi performansına Gerard de Rooy’un San Juan de Marcona’ya ikinci sırada gelen Federico Villagra’nın 30 saniye önünde kazandığı altıncı ayakta ulaştı. Bu, ülkenin merkez güney bölgesinde Pasifik Okyanusu ve And Dağları arasında 155 kilometrekare alan kaplayan ve yüzde 75’i kumdan oluşan ünlü ve tehlikeli Tanaka Kum Tepeleri’nde gerçekleşen bir ayak için gerçek bir başarıydı.

Gerard de Rooy’un kamyonu

Endüstriyel uygulamalarda çevreyi korurken yüksek performans ve verimlilik sunan FPT Industrial motoru kendini yarışta da kanıtladı. IVECO araçların Cursor 13 motorlarının mühendisliği böylesine zorlu bir yarış için özel olarak yapıldı. Mühendislik çalışmaları FPT Industrial’ın Arbon Ar-Ge merkezinde gerçekleştirildi. 13 litrelik motor, uzun yol uygulamalarının yanı sıra büyük traktörler ve biçerdöverler gibi tarım uygulamalarında güvenilirliği ile biliniyor. Cursor 13 motorunun gücü 1000 beygiri aşıyor. FPT Industrial’ın özel teknik personeli tüm ralli boyunca takıma destek verdi. Bunun da ötesinde Arbon’dan bir mekanik teknisyen, gerektiğinde hızlı müdahalede bulunmak üzere tüm ralli ayaklarında Petronas De Rooy IVECO Takımı ile birlikte seyahat etti.

FPT Industrial’ın Cursor 13 motorları, hepsi de yarışı ilk on içinde bitiren Petronas De Rooy IVECO Takımı’nın dört kamyonuna güç verdi.

FPT Industrial, Petronas De Rooy IVECO Takımı’nı tutkusu, cesareti ve gücü için kutladı.

Genel Sıralama

Gerard de Rooy           Third place – +1h 34m 44s

Federico Villagra           Fourth place – +5h 49m 08s

Ton van Genugten           Seventh place – +9h 15m 26s

Maurik van den Heuvel           Tenth place – +11h 54m 15s

Dakar rallisi özelliklerindeki Cursor 13 dizel motor

Mimari:           Sıralı 6 silindir

Püskürtme Sistemi:           Common Rail (>2,000 bar)

Hava Yönetimi:           Çift Turbo

Silindir başına supap (sayı):           4

Hacim (l):           12.88

Bore x Stroke (mm):           135×150

Azami Güç:           1,000 beygirin üzeri

Azami Tork:           5000 Nm’nin üzeri

Kuru ağırlık:           1150 kg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz