Ford Trucks, Batı Avrupa ağır ticari pazarında rekabeti kızıştırıyor

0
6553
Portugal-Oneshop-facility-opening
Ford Otosan CEO’su Haydar Yenigün, Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan ve Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Oneshop ortaklığı ile Portekiz'de açılan ilk tesisin kurdelesini Oneshop yöneticileriyle birlikte kestiler.

Ford Trucks, Portekiz ve İspanya’da arka arkaya gerçekleştirdiği bayi açılışlarıyla küresel büyümesinde önemli bir adım atarak Batı Avrupa pazarına giriş yaptı. Ford Otosan’ın kamyon üretim gücünün ve mühendislik yeteneğinin ulaştığı noktanın önemli bir göstergesi olan F-MAX ile 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülünün sahibi olan Ford Trucks, bu ödülün ardından yoğun ilgi gördü. Bunun üzerine küresel büyüme planlarında revizyona giderek Batı Avrupa’da bayi ağının oluşturulması sürecini erkene aldı. Türkiye merkezli bir marka olarak küresel büyüme hikayesiyle dikkatleri çeken Ford Trucks, bayilik ve distribütörlük faaliyetlerini 2019 sonu itibariyle 44 ülkeye ulaştırmayı planlıyor. 2023 sonu hedefi ise en az 80 ülkede var olmak.  

Ford-Trucks-Oneshop-facility-
Küresel genişlemesinde önemli bir adım daha atan Ford Trucks, Portekiz ve İspanya’da yeni distribütör ortaklıkları kurarak Batı Avrupa pazarına girdi.

Konnuyla ilgili bir açıklama yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Uluslararası pazarlarda yerli üretimle büyüyen, küresel ağını hızla büyüten bir şirket olarak ülkemizi yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz. Avrupa bizim ana ihracat pazarımız ve barındırdığı potansiyel ile büyüme stratejimizde büyük öneme sahip. Hedefimiz ihracatımızın yüzde 50’sini Avrupa pazarlarına yönelik gerçekleştirmek. Bu kapsamda Batı Avrupa’da yeni ülkelerde de var olmak üzere görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İspanya ve Portekiz’deki distribütörlük anlaşmalarımızın ardından, İtalya’daki yapılanmamızın bu yılın içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Sonrasında öncelikli hedef pazarlarımız Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg olacak. Ford Trucks markamızla nihai hedefimiz tüm Avrupa’ya yayılmak.” dedi.

Kamyon üretiminde 60 yıla varan tecrübesini farklı ihracat pazarlarına ürün geliştirme yeteneği ile birleştiren Ford Trucks, Ford’un dünya genelindeki tek ağır ticari araç üretim merkezi olarak, küresel rekabetin boyutlarını değiştiren araçlara imza atıyor.

Ford-Trucks-Spain-facility
Ford Otosan CEO’su Haydar Yenigün, Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan ve Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Ford Trucks’ın İspanya’daki ilk tesisinin açılışında hazır bulundular.

Şirketin Türkiye’de sıfırdan geliştirerek ürettiği yeni çekicisi Ford Trucks F-MAX, geçen yıl IAA Hannover Uluslararası Ticari Taşıtlar Fuarı’ndaki dünya prömiyerinin ardından 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülünün sahibi oldu. Bugüne kadar bayilik ve distribütörlük yapılanmasını Ortadoğu, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa’da geliştiren Ford Trucks, ITOY ödülüyle birlikte yeni bir aşamaya geçti. Uluslararası pazarlardaki gücünü artırırken aynı zamanda Batı Avrupa ülkelerinden gördüğü yoğun ilgi üzerine bu pazarlardaki yapılanmasını daha erken bir tarihe aldı.

Batı Avrupa’da ilk adımları Portekiz ve İspanya ile atıyor

Ford Trucks, bölgedeki ilk tesislerini Portekiz ve İspanya’da hizmete açtı. Batı Avrupa pazarına giriş yapmasının yanı sıra küresel rekabetteki gücünü artırması açısından da Ford Trucks’a önemli katkılar sağlayacak bu iki pazar, Avrupa’nın Afrika’ya açılan kapısı niteliğinde. Akdeniz ve Atlantik Okyanusu’ndaki önemli limanları ile birer lojistik üssü de olan İspanya ve Portekiz, aynı zamanda otomotiv sektörünün en köklü olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Ford_Trucks_Ispanya_acilis
F Trucks Hispania’nın İspanya’nın önde gelen şehirlerinden Madrid, Barselona, La Coruna, Bilbao, Sevilya ve Zaragoza’da yer alan 9 farklı yerleşkesi bundan sonra Ford Trucks tesisleri olarak hizmet vermeye başlıyor.

Portekiz’de ilk tesisini Oneshop işbirliğiyle Lizbon’da açan Ford Trucks, 2021 yılına kadar diğer önemli şehirler Porto, Leira, Algarve ve Viseu’da yapılanmasını tamamlamayı planlıyor. İspanya’da ise otomotiv sektöründe 25 yıla yaklaşan deneyime sahip F-Trucks Automotive Hispania ile iş ortaklığı yapıyor. F Trucks Hispania’nın İspanya’nın önde gelen şehirlerinden Madrid, Barselona, La Coruna, Bilbao, Sevilya ve Zaragoza’da yer alan 9 farklı yerleşkesi bundan sonra Ford Trucks tesisleri olarak hizmet vermeye başlıyor.

F-MAX ile aldığımız ödüller küresel Ford dünyasında prestijimizi artırıyor

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Trucks’ın uluslararası büyüme yolculuğundaki bu önemli gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti: “Ford’un dünyadaki ürün geliştirme merkezi olarak Türkiye’de ürettiğimiz araçlarla ağır ticari endüstrisinde ezber bozan bir konuma ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üretim, tasarım, teknoloji ve araç geliştirme anlamında ulaştığımız noktanın en etkileyici göstergelerinden biri bize ITOY ödülünü de getiren F-MAX oldu. Mühendisliği ve tasarımıyla tüm ağır ticari sektörü paydaşlarının beğenisini kazanan çekicimiz, ITOY’un ardından Avusturya ve son dönemde de Rusya gibi bir çok ülkede de Yılın Kamyonu ödüllerini toplayarak başarı yolculuğunu sürdürdüyor. Bu ödüller küresel Ford dünyasında prestijimizi önemli ölçüde artırıyor. Uluslararası pazarlarda yerli üretimle büyüyen, küresel ağını hızla büyüten bir şirket olarak ülkemizi yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz.”

Ford-Trucks-Oneshop-facility-1
Ford Trucks, 2021 yılına kadar dört büyük kenti (Porto, Leira, Algarve ve Viseu) Portekiz bayi ağına katmayı planlıyor.

Hedefimiz 2023 sonunda en az 80 ülkede bulunmak

F-MAX’in küresel büyüme planlarında hızlandırıcı bir etki de yarattığına işaret eden Haydar Yenigün, “Şu anda Asya, Avrupa ve Afrika’yı kapsayan üç kıtada bayilik ve distribütörlük ağımızı kurmuş bulunuyoruz. 2019 sonuna kadar 44 ülkede faaliyet göstereceğimizi öngörüyoruz. F-MAX’in gördüğü yoğun ilgi üzerine küresel büyüme planlarımızı yeniden gözden geçirdik ve hedefimizi 2023 yılı sonu itibariyle 80’i aşkın ülkede var olmak üzere bir adım öteye taşıdık. Batı Avrupa’daki distribütör şirketlerin ve önde gelen filoların da F-MAX’e en kısa sürede ulaşma yönündeki beklentisini gördük. Yetmişe yakın bayilik ve distribütörlük talebi almamız üzerine bölgedeki yapılanma planımızı erkene çektik. İlk distribütörlerimiz ile görüşmelerde hızla mesafe kat ettiğimiz, güçlü ağır ticari pazarlara sahip bulunan İspanya ve Portekiz’de anlaştık ve tesislerimizi hizmete açtık.” dedi.

İhracatımızın yüzde 50’sini Avrupa’ya gerçekleştireceğiz

Haydar Yenigün, önümüzdeki döneme ilişkin planlamalarına da değinerek, “Avrupa bizim ana ihracat pazarımız ve barındırdığı potansiyel ile büyüme stratejimizde büyük öneme sahip. Hedefimiz ihracatımızın yüzde 50’sini Avrupa pazarlarına yönelik gerçekleştirmek. Burada itici gücümüz F-MAX olacak. Bu yıl sonu itibariyle Avrupa’daki kamyon satışlarımızın yüzde 70’inin F-MAX olmasını bekliyoruz. Avrupa’daki bayilik ve distribütörlük yapılanmamız tamamlandığında ise bu oranın yüzde 80’e çıkacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda Batı Avrupa’da yeni ülkelerde de var olmak üzere görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İtalya’daki yapılanmamızın bu yılın içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Sonrasında öncelikli hedef pazarlarımız Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg olacak. Ford Trucks markamızla nihai hedefimiz tüm Avrupa’ya yayılmak.” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın yaşlanan araç filosu önemli fırsatlar sunuyor

Avrupa pazarında elde edilecek ilerlemenin Ford Trucks’ın küresl büyümesine büyük katkı sağlayacağı inancını dile getiren Haydar Yenigün, yalnızca Batı Avrupa’nın halihazırda faaliyet gösterilen ülkelerin toplamı kadar bir potansiyel pazar yaratacağına dikkat çekti.

Haydar Yenigün, Avrupa Araç Üreticileri Birliği’nin (ACEA) 2018 Avrupa Araç raporuna göre Avrupa yollarında 6,3 milyon adet kamyon bulunduğu belirterek, “AB’deki araç yaş ortalamasının 11,7 olduğu düşünüldüğünde, yaşlanmakta olan araç filosunun ağır ticari sektörü için önemli fırsatlar sunduğu görülüyor. Hedefimiz, yeni gireceğimiz pazarlarda da kısa sürede Ukrayna, Romanya’da olduğu gibi yüzde 5’in üzerinde pazar payına ulaşmak.” dedi.

Yerlilik oranımızı artırmak için ürünlerimize, test ve üretim merkezlerimize yatırım yapıyoruz

Haydar Yenigün, Ford Trucks’ın küresel başarı hikayesinin ülke ekonomisine sağladığı katkılara da dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Türkiye’nin otomotiv sektörü için sadece katma değer değil, aynı zamanda çok ciddi bir mühendislik tecrübesi ve bilgi birikimi sağlıyoruz. Tamamen kendi iç kaynaklarımızla, dışa bağımlı olmadan, ürünlerimizi kendi içimizde tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyoruz. 2018’de 49,5 milyon Euro yatırımla başlattığımız yerli şanzıman üretimi, bu yönde önemli bir adım oldu. Kısa süre içinde Eskişehir fabrikamızda şanzıman üretimine de başlayacağız ve 2021 itibariyle motor, aks ve şanzıman olarak üç önemli ürün grubunda geliştirme ve üretim çalışmaları yapan sayılı küresel kamyon üreticilerinden biri olacağız. Ürünlerimizin yanı sıra test ve üretim merkezlerimize yatırım yaparak yerlilik oranımızı ve rekabet gücümüzü artırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here