Ford Otosanlı kadınların ilham veren kariyer hikayeleri BinYaprak’ta

0
1284

Türkiye otomotiv sanayinin kadın istihdamında önder şirketi Ford Otosan, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi BinYaprak’ın ilham veren şirketleri arasına katıldı. Ford Otosan’ın başarılı kadın yöneticilerinin ilham veren kariyer hikayeleri, BinYaprak projesi kapsamında şimdi binlerce kadına ulaşıyor.

İş hayatında eşitliği savunan ve kadınların mühendislik mesleğini tercih etmesi için cesaretlendirici çalışmalarını sürdüren Türk otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, bu kez kadınların iş hayatında daha etkin rol alması için ilham veren, anlamlı bir projeye katkı sunuyor. İş hayatına atılmaya hazırlanan üniversiteli kadınlar ile çalışan kadınların, ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital kız kardeşlik çemberi BinYaprak platformuna katılan şirket, kadın yöneticilerinin ilham veren hikayelerini yayınlıyor. Ford Otosanlı kadınlar, birbirinden ilginç kariyer hikayelerini, BinYaprak platformunda “Kendini geliştirmenin önünde hiçbir şey duramaz” mesajıyla hemcinslerine aktarıyor.

Ford Otosan’ın dört başarılı kadın yöneticisi, “Şirketler çalışanlarına söz versin, ilham yolculukları çeşitlensin” mottosuyla BinYaprak – İlham Veren Kadınlar/İlham Veren Şirket servisini başlatan ve şimdiye dek bu servisle onlarca çalışan kadının hikayesini binlerce kadına ulaştıran BinYaprak platformunda hikayelerini kadınlarla buluşturuyor. Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş, Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun, Kurumsal İletişim Müdürü Gonca Sofuoğlu Temiz ve Eğitim ve Gelişim Müdürü Hayriye Ercan Vural, kariyer basamaklarını tırmanırken aştıkları engelleri ve mesajlarını www.binyaprak.com/ford-otosan adresindeki videolarda kadınları cesaretlendirmek için anlatıyor.

Nursel Ölmez Ateş: “Cinsiyet eşitliği konusunda otomotiv sektörüne rol model olmak istiyoruz

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda otomotiv sektörüne rol model olmayı ve diğer şirketlerin ilham almalarını arzuladıklarını belirten Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş, şunları söyledi: “Ford Otosan olarak her zaman eşitliği ve çeşitliliği destekliyor, bu kapsamda politikalar üretiyoruz. Ford Otosan’ın kadınlarıyla, otomotiv sektörünün daha güçlü olduğuna inanıyoruz. Otomotiv sektörünü kadın istihdamına teşvik ediyor, sektörde öncülüğü gururla sürdürüyoruz. Dijital Kız Kardeşlik platformu Binyaprak sayesinde sektörün gelecek kadınlarına ilham vermek heyecan vericiydi. Kadının toplumda ve sektörde güçlenmesi ancak bu gibi destek mekanizmalarıyla mümkün olacak.

BinYaprak Kurucu Ortağı Melek Pulatkonak ise “Doğru mesleği seçmek ve geleceği tasarlamak için içimizdeki gücü ve yetkinlikleri keşfetmek her bireyin atması gereken ilk adım. Bu yolculukta rol model kadınların hikayelerini dijitale taşımayı ve verdikleri gücün erişim alanını artırmayı çok önemsiyoruz. Ford Otosan ailesine ve kadınlarına, ilham veren hikayelerini BinYaprak’ta tüm samimiyetleri ile paylaştıkları için çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kadın çalışan işe alım oranında önemli başarı sağlandı

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği farkındalık projelerinin yürütülmesine destek olacak 27 kişilik bir gönüllü eğitmen takımı oluşturan Ford Otosan, bu konudaki çalışmalarını işe alım dahil tüm süreçlerine taşımaya devam ediyor. 2013’te imzalanan İş’te Eşitlik Bildirgesi kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlerle de Ford Otosan çalışanlarına bireysel ve toplumsal anlamda değer katmaya devam ediyor.

Şirket politikası olarak uygulanmaya başlanan istihdamda pozitif ayrımcılık politikasıyla; ofis çalışanlarının işe alımlarında her iki kişiden birinin, üretim işe alımlarında her dört kişiden birinin kadın olması hedefine göre hareket eden şirket, kadın çalışan oranında önemli artış sağladı. 2013 yılında ofis çalışanları arasında kadın işe alım oranı yüzde 25 iken 2016 yılında bu oranı yüzde 30’a yükselten Ford Otosan, üretim çalışanlarında 2013 yılında yüzde 7 olan bu oranı 2016 yılında yüzde 16’ya yükseltmeyi başardı.

Bal Arıları Mühendis Oluyor ile kız öğrencilere mühendislik mesleği anlatılıyor

Koç Topluluğu‘nun “Ülkem İçin” adlı sosyal sorumluluk projesinin, 2015-2017 teması olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” çerçevesinde, Ford Otosan, Milli Eğitim Bakanlığı ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği işbirliğiyle başlatılan “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesiyle 81 ilde eğitim gören lise kız öğrencilerini mühendis olma yolunda teşvik ediliyor.

24 ay sürmesi planlanan projenin saha uygulaması, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin organizasyonu ve uzman desteğiyle gerçekleştiriliyor ve saha çalışmalarında Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği uzmanları ile Ford Otosan‘ın gönüllü mühendislerinin desteği alınıyor. Proje gönüllüsü olan mühendisler birer rol modeli olarak mühendislik mesleğini, çalışma koşullarını ve kendi deneyimlerini öğrencilere ve ailelerine aktarıyor.

Her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri ve Ford bayilerinin destekleriyle yürütülen projeyle; 81 ilde en az 81 lisede, 8 bin 100 kız ve 8 bin 100 erkek lise öğrencisine, velilerine ve öğretmenlerine ulaşılması hedefleniyor. İki yıl boyunca farkındalık eğitimleriyle sürecek olan projenin devamında, sürdürülebilirliğinin sağlanması için Ford Otosan ve Uçan Süpürge tarafından beş yıl boyunca ortak bir izleme programı da yürütülecek.

Ford Otosan’ın dört başarılı kadın yöneticisi, “Şirketler çalışanlarına söz versin, ilham yolculukları çeşitlensin” mottosuyla BinYaprak – İlham Veren Kadınlar/İlham Veren Şirket servisini başlatan ve şimdiye dek bu servisle onlarca çalışan kadının hikayesini binlerce kadına ulaştıran BinYaprak platformunda hikayelerini kadınlarla buluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz