Ford Otosan’dan 60. yılında büyük yatırım hamlesi

0
32
FordOtosan_Kocaeli
Ford Otosan Kocaeli Fabrikası

Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu Ford Otosan, 60 yıldır olduğu gibi Türkiye’nin geleceğine olan inancıyla yatırımlarına devam ediyor. Bu doğrultuda, 2026 yılına kadar şirketin yapmayı planladığı 20,5 milyar TL yatırımı kapsayan Cumhurbaşkanlığı Kararı 4 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ford Otosan, önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçirilecek ve etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem kendisini hem de Türkiye otomotiv sanayini geleceğe taşıyacağına ve global arenada rekabet gücünü artıracağına inanıyor.

20,5 milyar TL tutarındaki bu yatırım ile elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilmesi, bununla birlikte üretim tesislerindeki modernizasyon ve otomasyon çalışmalarının geliştirilmesi, yanı sıra Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitenin artırılması öngörülüyor.

Bu kapsamda, Kocaeli fabrikalarındaki araç üretim kapasitesnini 650 bine çıkarılması ve batarya montaj fabrikasının kapasitesinin de 130 bin adede ulaştırılması amaçlanıyor. Aynı zamanda 3 bin kişilik ek istihdam sağlanması da hedefleniyor. Yatırımlara ilişkin detaylar önümüzdeki dönemde paylaşılmaya devam edecek.

Ford Otosan; çalışanları, bayileri ve tedarikçileri başta olmak üzere tüm paydaşlarıyla birlikte büyük Ford Otosan ailesi olarak heyecan duyduğu bu yatırım döneminin, Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here