Ford Otosan, bir kez daha Türkiye otomotiv sektöründeki en büyük sanayi kuruluşu oldu

0
533

Ford Otosan, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) yarım asrı deviren ve sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasına göre 2017 yılında üretimden satışlarda 22.7 milyar liralık geliriyle Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu oldu.

Son yedi yıldır üst üste otomotiv sektörünün, üç yıldır da Türkiye’nin ihracat şampiyonu olmayı sürdüren Ford Otosan, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO)Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017” araştırmasının sonuçlarına göre 22.7 milyar liralık üretimden satışları ile otomotiv sektöründe “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu” unvanını almaya hak kazandı.

Üretim, ihracat, toplam satış adetleri ve gelirlerinde tarihin en yüksek seviyesine ulaştı

Türkiye’de geçen yıl 116 bin 247 adet satışla yüzde 11.9 pazar payı elde eden ve ticari taşıt pazarındaki geleneksel önderliğini yüzde 30.3’e yükselen pazar payıyla sürdüren Ford Otosan’ın 2017 yılında toplam satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 39’luk artışla 25 milyar 341 milyon TL’ye yükseldi. Ford Otosan ayrıca, üretim, ihracat, toplam satış adetleri ile satış gelirleri, faaliyet karı, VAFÖK, vergi öncesi kâr ve net kâr kalemlerinde de tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Ford Otosan’ın üretimi 2017’de, yüzde 12 artışla 373 bin 7 adede yükseldi ve sığa kullanım oranı yüzde 88’e ulaştı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

 “Türkiye otomotiv sanayinin itici gücüyüz.

Otomotiv ve taşımacılık teknolojilerinin geleceğinde söz sahibi olmak için yüksek Ar-Ge ve mühendislik gücüyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Türkiye otomotiv sektörünün ihracat ve istihdam önderi olarak, geçtiğimiz yıl gerek üretim gerekse de satış ve ihracat alanında önemli rekorlar kırdık. Son yedi yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, üç yıldır da ülkemizin ihracat şampiyonu olmayı sürdürüyoruz. Geçen yıl 52 milyon Dolar’lık sığa yatırımı açıklamıştık. 2018 Eylül itibariyle de toplam üretim sığamızı 455 bin adede çıkarmış olacağız. Geçtiğimiz yıl sığamızı artırdık; ama en önemlisi de fabrikalarımızda sığa kullanımını 8 puan artırdık. Sığa kullanım oranımız tüm fabrikalarımızın/hatlarımızın toplamında yüzde 80’den, yüzde 88’e yükseldi. Ford Otosan olarak sektörde üretim hatlarının sayısı konusunda da önderiz; dört üretim hattımızdan biri olan Eskişehir İnönü fabrikamızda Ford Trucks ve Ecotorq motorlarının üretimi, Kocaeli Yeniköy fabrikamızda Courier, Kocaeli Gölcük fabrikamızdaki üretim hatlarımızda Transit ve Custom üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin sanayi gelişiminin en büyük destekçilerinden biri olmaktan dolayı gururluyuz.

Ford Otosan Kocaeli Fabrikası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here