Ford Otosan, Etik ve İtibar Derneği’ne (TEİD) katıldı

3
575
Ford-Otosan_Kocaeli-Fabrikalari
Ford Otosan Kocaeli Fabrikası

5 kıtada 94 ülkeye yaptığı 5.7 milyar Dolar tutarındaki araç ve parça ihracatı ile Türkiye ihracat şampiyonu Ford Otosan, Etik ve İtibar Derneği (TEİD) üyeleri arasına katıldı.

İş etiği ilke ve kurallarının anlaşılması, benimsenmesi, yaygınlaştırılması için kılavuzluk etmek ve referans olmak misyonuyla 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren Etik ve İtibar Derneği (TEİD) ve Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. arasında imzalanan ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin özünü oluşturan 10 temel ilkeyi de içeren ‘Etik Beyannamesi’ ile şirket, derneğin üyeleri arasındaki yerini aldı.

Teid_Logo-03
Etik ve İtibar Derneği (TEİD), iş etiği ilke ve kurallarının anlaşılması, benimsenmesi, yaygınlaştırılması için kılavuzluk etmek ve referans olmak misyonuyla 2010 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Etik ve İtibar Derneği Başkanı Avukat Ertuğrul Onur, Ford Otosan’ın Etik ve İtibar Derneği (TEİD) üyeleri arasına katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. Ertuğrul Onur, konuyla ilgili olarak “11 bine yakın kişiye istihdam sağlayan ve Borsa İstanbul’daki en değerli otomotiv şirketi olan Ford Otosan, toplumsal sorumluluklar konusundaki duyarlılığıyla ile de öne çıkan bir şirket. Ford Otosan gibi Türkiye sanayisinin ve otomotiv sektörünün öncü bir kuruluşunun derneğimiz üyeleri arasına katılması ve  Etik ve İtibar konusuna gösterdiği hassasiyet bizlere gurur veriyor. Ford Otosan bu anlaşma ile  etik ilke ve değerlerin işletmenin tüm idari ve ticari fonksiyonları tarafından benimsendiğini, bir iş yapma biçimi haline getirilmesine verdikleri önemi bir kez daha vurgulamış oldu.” açıklamasını yaptı.

ford-otosan_Haydar_Yenigun
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise “İşimizi bugün olduğu gibi yarın da başarılı bir şekilde yapmak için etik ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket ediyoruz ve Ford Otosan Çalışma İlkeleri ve Etik Kuralları rehberliğinde etik ve şeffaflığın dışına çıkmayan bir iş ilişkisi anlayışı benimsiyoruz. Türkiye’nin ihracat şampiyonu ve istihdam lideri Ford Otosan olarak, başarıya ulaşırken, bunu nasıl gerçekleştirdiğimizin de önemli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, üstün bir iş etiği anlayışı ve paydaş katılımına dayalı; şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir yönetim anlayışının takip edilmesinin gerekli olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Şirket ilkelerimiz ise aynı zamanda uluslararası sistemde güvenilirliği olan ilkelerle de desteklenmeye devam ediyor. Ford Otosan olarak, bu doğrultuda şimdi de ülkemizde iş etiği ilke ve kurallarının yaygınlaştırılması için önemli çalışmalarda bulunan Etik ve İtibar Derneği’nin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Tüpraş, Sabancı Holding, Siemens, Zorlu Holding, Doğuş Grubu, Arçelik,  Enka, Tekfen Holding, Adel Kalemcilik, Sütaş, Anadolu Grubu, Bayer, Borusan Holding, Akbank, Akkök Holding, Coca Cola İçecek, Ernst & Young, Deloitte, KPMG, PwC, Bilim İlaç, Bosh, Philips, Brisa, 3M, Abdi İbrahim, Allianz, BP gibi öncü kurumların üyeleri arasında bulunduğu TEİD geçtiğimiz günlerde Polat Enerji ve Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi’yi üyeleri arasına katmıştı.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here