Ford Otosan, artan talebi karşılamak için 52 milyon Dolar yatırım yapacak

0
1261

Türkiye otomotiv sanayinin öncü şirketi Ford Otosan, 52 milyon dolar tutarındaki yeni yatırım hamlesiyle, üretim sığasını artırma kararı aldı. Şirket, Avrupa başta olmak üzere küresel pazarlarda artan talebi karşılamak amacıyla mevcut üretim sığasını 415 bin adetten 455 bin adede çıkaracak. Son iki yıldır Türkiye ihracat şampiyonu ve üst üste altıncı kez otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu unvanını elinde bulunduran Ford Otosan, üretim sığasını kademeli olarak 2018 yılı eylül sonuna kadar hedeflenen seviyeye taşıyacak.

 Sadece Türkiye’de değil, tüm ihracat pazarlarında rekabet edecek ürünler sunduklarını vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, sığa artırma kararı için “Türkiye, büyüyen ekonomisi, rekabetçi üretimi ve stratejik konumuyla yatırım ve ihracat için avantajını koruyor. Ford’un Avrupa’da ticari taşıtlarda birinciliği artan pazar payıyla devam ediyor ve Avrupa’dan bize gelen talepte ciddi bir artış söz konusu. Bu sığa artırımı ile hem artan talebi karşılayacak hem de Transit ve Custom modellerimizin üretim ve ihracatında yeni rekorlar kıracağız.” dedi.

Ford Transit Custom

Türkiye’nin ihracat önderi olan Ford Otosan, üç fabrikada yıllık toplam 415 bin araç olan mevcut üretim sığasını, 2018 yılı eylül sonuna kadar yıllık 455 bin araca çıkarma kararı aldığını açıkladı. Özellikle Transit ve Custom modellerinde artan müşteri talebini karşılamak için bu kararı aldığını açıklayan şirket, 52 milyon Dolar’lık yatırımla Gölcük fabrikasındaki üretim sığasını 40 bin adet artıracak.

Ford’un Avrupa’da sattığı tüm ticari taşıtların yüzde 71’ini ve Transit Ailesi modellerinin yüzde 82’sini Türkiye’de üreten Ford Otosan, sığa artırımı ile artan talebi ve müşteri ihtiyaçlarını gelecekte de karşılayabilecek. Mevcut haliyle 290 bin adet Transit ve Custom modelinin üretilebildiği Gölcük fabrikası, sığa artırımı sonrasında 330 bin adet üretim sığasına sahip olacak. Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimine 2012 yılında başlayan Ford Otosan Gölcük fabrikası, şu an Custom modellerinin dünyadaki tek bütünleşik üretim merkezi konumunda bulunuyor. Fabrika, Türk işçisinin üretim kalitesi ve sahip olduğu yüksek üretim teknolojisi sayesinde Ford’un Transit modelinin dünyadaki öncü üretim merkezi haline gelmeyi başardı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

Haydar Yenigün: “Üretim ve ihracatta yeni rekorlar kıracağız

Türkiye’nin, büyüyen ekonomisi, hükümetin yatırım ortamını destekleyen teşvikleri ve stratejik coğrafi konumuyla yatırım ve ihracat için avantajını koruduğunu vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şöyle konuştu: “Ford Otosan olarak, bugün Ford’un Avrupa’da sattığı tüm ticari taşıtların yüzde 71’ini ve Transit Ailesi modellerinin yüzde 82’sini Türkiye’de üretiyoruz. Diğer bir deyişle, Ford’un ticari taşıt pazarındaki en önemli üretim merkezi ve dolayısıyla önemli bir kâr merkezi konumundayız. Türk mühendislerinin ve işçilerinin emeği ile ürettiğimiz araç ve parçaları 83 ülkeye ihraç ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 3.8 milyar Dolar ihracat gerçekleştirerek ‘Türkiye ihracat şampiyonu’ unvanımızı koruduk. Türkiye’deki ticari taşıt ihracatının yüzde 65’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Şu an Ford’un Avrupa’da ticari taşıt pazarındaki birinciliği artan pazar payıyla devam ediyor ve Avrupa’dan bize gelen talepte ciddi bir artış var. Gelecekte daha da artacağını öngördüğümüz bu talebi karşılayabilmek için üretim sığamızı artırma kararı aldık. Diğer yandan Türkiye’de özellikle ticari taşıt üretimi, ana ve yan sanayisiyle çok ileri seviyeye ulaşmış durumda. İhracat pazarlarında artan talep bu başarının da bir göstergesi. Şimdi, Türk otomotiv sanayinin dünyaya açılan kapısı Kocaeli’de üretimi artırarak, üretim ve ihracatta yeni rekorlar kırmak için harekete geçiyoruz. İnanıyoruz ki, bu yatırım ile Türkiye ihracat önderliğini önümüzdeki yıllarda da sürdürecek ve ekonomimize değer katmaya devam edeceğiz.

Avrupa ticari taşıt pazarında 2012 yılında yedinci sırada olan Ford’un 2015 yılı itibariyle birinci sıraya yükselerek Avrupa ticari taşıt pazar önderi unvanı kazanmasında ve bunu devam ettirmesinde yüksek kaliteli ve müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan Transit Ailesi modelleri hala en önemli payı almaya devam ediyor.

Ford Otosan, 52 milyon Dolar’lık yatırımla Gölcük fabrikasındaki üretim sığasını 40 bin adet artıracak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz