Finlandiya’da McDonald’s’a sürdürülebilir teslimat

0
1437
Scania-havi-13-top
HAVI, Finlandiya’da McDonald’s’a dağıtım için Scania’nın biyogazlı kamyonlarını kullanıyor.

HAVI, Finlandiya’da McDonald’s’a dağıtım için Scania’nın biyogazlı kamyonlarını kullanıyor.  

Sadece 5.5 milyonluk nüfusa karşın Finlandiya, halka açık 33 istasyon ile  Avrupa’nın en gelişmiş biyogaz ağına sahip. Bu istasyonlardan 16 tanesi biyogazı en saf halinde (CBG100) sunarken, 17 tanesi fosil metan ile harmanlanan biyogaz tedarik ediyor.

Bu mükemmel altyapı nedeniyle HAVI Logistics’in Finlandiya’daki sekiz araçlık filosunun yarısını Scania’nın biyogazlı kamyonlarına dönüştürmesi şaşırtıcı değil. Hepsinden öte, McDonald’s ve diğer restoranlara gıda dağıtan HAVI, 2017’de Scania ve McDonald’s ile yaptığı Avrupa çapındaki anlaşma ile fosil yakıtlarla yaptığı operasyonları kademeli olarak durdurmaya kendini adadı.

Daha sürdürülebilir taşımacılık için hızlı eylem

HAVI, yeni operasyonlarını planlarken Finlandiya devletinin sahibi olduğu enerji tedarikçisi Gasum ile yakın bir şekilde çalışıyor. Gasum’un gaz dolum ağı HAVI’nin Finlandiya çapındaki ihtiyaçlarını karşılıyor. En yakın gaz dolum istasyonu, HAVI’nin Helsinki yakınlarındaki Vantaa’da bulunan Finlandiya Lojistik Merkezi’ne sadece 500 metre uzaklıkta.

HAVI Logistics Finlandiya Genel Müdürü Mikael Tuompo, konuyla ilgili olarak “Müşterilerimizin ve çalışanların isteklerini karşılamak bizim için çok önemli. Bu da daha sürdürülebilir taşımacılık için hızlı eyleme geçmeyi gerektiriyor.” dedi. 

McDonald’s; biyoçözünebilir paketleme malzemeleri, geri dönüşüm ve bitki temelli menü seçeneklerini genişleterek restoran operasyonlarındaki karbon ayak izini azaltıyor. Ancak taşımacılıkla ilgili konuları ele almak için ortaklarına güveniyor. McDonald’s Finlandiya İletişim Direktörü Heli Ryhänen, bu konuda şunları söyledi: “Restoranlarımızda hamburgerlerimizi yapmaya ve yemeklerimizi hazırlamaya odaklanıyoruz. Taşımacılıkta karbon yayımlarını azaltma konusunda gerekli uzmanlığa sahip ortaklarımıza güveniyoruz.

Scania-havi-28
HAVI Logistics, Finlandiya’daki sekiz araçlık filosunun yarısını Scania’nın biyogazlı kamyonlarına dönüştürdü.

HAVI’nin eylemleri karbon yayımlarını azaltıyor

HAVI’nin Finlandiya filosunun diğer yarısı halen dizel olabilir, ancak bu dört kamyon artık şirketin taşımacılıktaki yıllık karbon yayımlarını yüzde 83 oranında azaltmaya katkıda bulunacak hidrojen ile işlem görmüş bitkisel yağ (HVO) ile çalışacak.

Diğer yandan HAVI Lojistik Merkezi, daha enerji etkin olması için kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırıldı. Tüm bu önlemlerin sonucunda HAVI Logistics’in Finlandiya’daki karbon yayımları yılda 1,388 ton azaldı. Bu da yaklaşık olarak bir otomobille yapılan 8.8 milyon kilometreye eşdeğer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here