Fiat’tan üç yeni sportif Egea

0
1289
Fiat-Egea-HB-Sport-1
Fiat Egea HB Sport
Renault Trucks

Tofaş’ta üretilen Fiat Egea Ailesi’nin Hatchback ve Station Wagon karoserli sürümlerinde tercih edilebilecek üç farklı donanım sürümü mart ayı itibariyle satışa sunuldu. Tasarım detaylarında daha dinamik özelliklere sahip Street ve Sport sürümleri Egea’nın Hatchback sürümünde tercih edilebilecekken; S-Design sürümü ise Hatchback ile Station Wagon gövde tipinde sunuluyor. Fiat, bu yenilikçi ürün hamlesi ile markanın pazardaki gücüne güç katmayı hedefliyor.

Fiat Motor Sporları Takımı’nın yarattığı dinamizm algısını seri üretim otomobillerde gençlere sunmak istediklerini belirten Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Fiat’ın 2018 yılının son üç ayı ile 2019 yılının ilk iki ayını kapsayan süreçte, 5 ayın 3’ünde ayı önder olarak tamamladığını görmekteyiz. Yılın ilk iki aylık döneminde pazarın yeni önderi Fiat markasının ana oyuncusu Egea Sedan’ın başarısını, Egea HB ve SW sürümlerinde sunduğumuz üç farklı donanım sürümü ile pekiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi. Ocak ve şubat aylarındaki Fiat satışlarının yüzde 80’inin perakende satışları olduğuna dikkat çeken Altan Aytaç, “Bu iki ayda satışını gerçekleştirdiğimiz araçların yüzde 97’sinin Tofaş’ta üretilen modeller olması bizi ayrıca gururlandırıyor.” açıklamasında bulundu.

Tofaş’ın ürün geliştirme sürecine önderlik ederek, 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçirdiği Egea model ailesinin Hatchback ve Station Wagon modelleri, mart ayı itibariyle yeni sportif sürümleriyle satışa sunuldu. Tasarım anlamında dinamik özellikleriyle fark yaratan Street, S-Design ve Sport modelleri, sportiflik beklentisi olan otomobil severlere yönelik olarak geliştirilmesiyle ön plana çıkıyor.

Fiat yıla zirvede başladı

Üç yeni sürümün gösteriminde pazara yönelik değerlendirmelerde bulunan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Şubat ayını Fiat markası olarak yüzde 15 pazar payı ile kapatma başarısı gösterdik. 2019 yılının ilk iki ayı sonunda pazarın önderi Fiat markası oldu. Son iki ayda Fiat markasının pazarda önemli başarılara imza attığını görüyoruz. Bunların ilki satışlarımızdaki yerlilik payı. Pazarda toplam satışlarda, özellikle teşviklerin devreye girmesi ile beraber yerli araçların toplam pazardan aldığı pay yılın ilk iki ayında yüzde 42’nin üzerine çıktı. Fiat markası olarak hem otomobil hem de ticari taşıt olmak üzere toplam satışlarımızın yüzde 97’sini, yılın ilk iki ayında yerli üretim, yani Tofaş fabrikasında ürettiğimiz araçlar oluşturdu.” diye konuştu.

Egea’nın başarısı yeni HB ve SW ile daha da artacak

Fiat’ın ocak ayı sonunda Türkiye’de 50 ilde “en çok tercih edilen marka” olduğu bilgisini veren Altan Aytaç, “Bu ve benzer sonuçlar almamızı sağlayan ön önemli etken son üç yıldır ülkemizin en çok satan otomobili unvanını taşıyan Fiat Egea Sedan’dır. Kasım 2015’ten 2019’un şubat ayı sonuna kadar ülkemizdeki toplam Egea satışı 132 bin adet olarak gerçekleşti. Bu satış adedinin 120 binlik kısmını Egea Sedan tek başına yaptı. Aynı dönemde 10 bin adet Egea HB ve 2 bin adet Egea SW satışı gerçekleştirdik. Pazara yeni sunduğumuz Street, S-Design ve Sport donanım sürümleriyle de Egea HB ve Egea SW’ye çok daha fazla bir dinamizm kazandırmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Aytaç ayrıca, Street, S-Design ve Sport sürümleri ile Fiat Motor Sporları Takımı’nın yarattığı dinamizm algısını seri üretim otomobillerde sunmayı hedeflediklerini de dile getirdi.

Ailenin yeni üyeleri: Street, S-Design ve Sport

77 bin 500 TL’den başlayan fiyat etiketiyle yollarla buluşan ve sadece Egea Hatchback’te sunulan Street donanımı sportif ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. 16 inç alaşımlı siyah jantları, siyah radyatör ızgarası, siyah cam çerçeveleri, siyah ayna kapakları ve kapı kollarıyla farklılaşan Egea Street’te karartılmış arka camlar da yer alıyor.

Fiat Egea Hatchback ve Egea Station Wagon ailesinde sunulan bir diğer yeni sürüm olan S-Design ise iç ve dış tasarımında fark yaratan sportif ögelerle modern ve dinamik bir karakter ortaya koyuyor. 116 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Fiat Egea Hatcback S-Design’in ve iç mekânında vites topuzundan direksiyon simidine, koltuklarından gösterge ekranına kadar spor detaylar ön plana çıkıyor. Fiat Egea HB ve SW S-Design’ın dış tarafında ise özel tasarım farlar, ön tampondan arkaya kadar uzanan dinamik tasarım detayları ve 17 inç alaşımlı sportif jantlar ilk bakışta dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor.

125 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Fiat Egea HB Sport ise en dinamik görünümlü Egea modeli olarak öne çıkıyor. Yeniden tasarlanan ön ve arka tampon tasarımı ve ve difüzörleriyle dikkat çeken Egea HB Sport’a özel olarak yeni marşpiyel eklentileri ve spoyler de ekleniyor. Kapı kolları, ayna kapakları ve radyatör ızgarası parlak siyaha boyanan Fiat Egea HB Sport’ta 18 inçlik jantlara yer veriliyor. Otomobilin iç mekânında ise yine Sport için özel olarak hazırlanan siyah detaylara sahip kokpit ve özel koltuklar, sürümü diğer kardeşlerinden ayırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz