ESHOT, yine Allison donanımlı otobüsleri tercih etti

0
365
Allison-Transmission_ESHOT_Otokar-Sultan-City_03
ESHOT,Allison T 2100 tam otomatik şanzıman donanımlı 10 adet daha Otokar Sultan City otobüsü filosuna kattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, şehiriçi güzergahlarda hizmet veren Otokar Sultan City midibüslerde yolcu ve sürücü konforunun yanı sıra dar yollarda manevra kabiliyeti için Allison tam otomatik şanzıman donanımının avantajlarından faydalanıyor.

Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) Genel Müdürlüğü, yolcu ve sürücü konforu ile daha düşük işletme maliyetleri için Allison T 2100 tam otomatik şanzıman donanımlı 10 adet daha Otokar Sultan City otobüsü filosuna kattı.

Allison-Transmission_ESHOT_Otokar-Sultan-City_05
ESHOT yetkilileri, Allison T 2100’ün dar yollarda ulaşımı kolaylaştıran ve engelli yolcuların ihtiyaçlarını karşılayan Otokar Sultan otobüslerde ideal bir çözüm olduğunu belirtiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT, 2018 yılında 25 adet Allison donanımlı 7 metre Otokar Sultan City ile Türkiye’deki ilk tam otomatik şanzımanlı 7 metre Otokar Sultan City midibüs alımını yapmıştı. İzmir’de ilçeler arasında ulaşımı sağlamak için Allison donanımlı 7 metre midibüsleri tercih eden ESHOT’un, şehiriçi toplu taşıma filosu, 1500’ün üstünde otobüsten oluşuyor. ESHOT, 1992 yılından bu yana tam otomatik şanzımanları kullanıyor.

Allison donanımlı bir otobüsün direksiyonunda sürücü, vites değiştirme gerekliliği olmaksızın yola ve sürüşe odaklandığı için daha fazla kontrol ve güvenlik sağlayabiliyor. ESHOT yetkilileri, Allison T 2100‘ün dar yollarda ulaşımı kolaylaştıran ve engelli yolcuların ihtiyaçlarını karşılayan Otokar Sultan otobüslerde ideal bir çözüm olduğunu belirtiyor.

Allison-2100_Allison-Transmission
172 kW (230 bg) güce kadar olan şehiriçi otobüsler için tasarlanan Allison T 2100 şanzıman, yakıt tasarrufunu da artırıyor.

ESHOT yetkilileri, “Tam otomatik şanzıman donanımlı, dar yollarımız için uygun bir araç, öncelikli taleplerimiz arasındaydı. Dar ve zorlu güzergahlarda hem sürücü hem de yolcu konforu ve manevra kabiliyeti nedeniyle Allison tam otomatik şanzıman ilk tercihimiz oldu.” açıklamasında bulundu.

172 kW (230 bg) güce kadar olan şehiriçi otobüsler için tasarlanan Allison T 2100 şanzıman, yakıt tasarrufunu da artırıyor. Allison’ın 5. Nesil elektronik kontrolleri ile donatılan FuelSense 2.0 Max paketi, Duruş Esnasında Otomatik Boşa Atma ve Araç İvmelenme Kontrolü özelliklerine sahip. DynActive Vites Değişimi özelliği, araç ve çevresel parametrelere göre en verimli vites geçiş noktasını seçmek için bir algoritma kullanıyor.

Allison-Transmission_ESHOT_Otokar-Sultan-City_01
Kesintisiz hizmete önem veren ESHOT, İzmir’de günde 1 milyonun üstünde yolcunun ulaşımını sağlıyor ve bir otobüs günlük ortalama 250 km yol yapıyor.

Allison tork konvertörü sayesinde motor torku sarsıntısız bir şekilde artırılıyor ve tekerleklere daha fazla güç aktarımı sağlanıyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, her vites değişikliğinde güç ve tork kaybına, daha verimsiz çalışma ve daha az yol kat edilmesine neden olan manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara (AMT’ler) göre daha yüksek performans sunuyor.

Ek olarak Allison tam otomatik şanzımanlar, manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarda (AMT’ler) gereken yüksek maliyetli ve zaman alan debriyaj tamir ve değişimleri ortadan kaldırıyor. Böylece sadece periyodik yağ ve filtre değişimi ile Allison şanzımanlar çok daha verimli bir çalışma ömrü sağlıyor.

Allison-Transmission_ESHOT_Otokar-Sultan-City_06
ESHOT yetkilileri, “Yoğun ve sürekli dur-kalk yapan toplu taşıma hizmetlerinde yolcularımız için en konforlu hizmeti sunarken hem kesintisiz hizmet vermek hem de işletme giderlerini gözetmek durumundayız. Bu doğrultuda sık bakım gerekliliği nedeniyle hattan ayrılarak zaman ve maliyet kaybı yaratan araçlar yerine performansı ve verimliliği daha yüksek seçeneklere odaklanıyoruz. Bu anlamda Allison tam otomatik şanzımanlar da düşük bakım gerekliliği ile tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor.” açıklamasında bulundu.

Kesintisiz hizmete önem veren ESHOT, İzmir’de günde 1 milyonun üstünde yolcunun ulaşımını sağlıyor ve bir otobüs günlük ortalama 250 km yol yapıyor. ESHOT yetkilileri, “Yoğun ve sürekli dur-kalk yapan toplu taşıma hizmetlerinde yolcularımız için en konforlu hizmeti sunarken hem kesintisiz hizmet vermek hem de işletme giderlerini gözetmek durumundayız. Bu doğrultuda sık bakım gerekliliği nedeniyle hattan ayrılarak zaman ve maliyet kaybı yaratan araçlar yerine performansı ve verimliliği daha yüksek seçeneklere odaklanıyoruz. Bu anlamda Allison tam otomatik şanzımanlar da düşük bakım gerekliliği ile tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor.” açıklamasında bulundu.

ESHOT, 2013 yılında teslim aldığı Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 30 adet Isuzu Citibus otobüsleri de şanzıman kaynaklı hiçbir problem yaşanmadan yüksek performansları ile kullanmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here