Equipmake ve Beulas, çift katlı elektrikli otobüsü tanıttı

0
134
equipmake_Jewel_E
Equipmake ve İspanyol karoser üreticisi Beulas ortaklaşa, dünyada çift katlı bir elektrikli otobüs için en uzunu olan 400 km'ye kadar menzile sahip son teknoloji elektrikli otobüs modeli Jewel E'yi tanıttı.

Önde gelen ticari araç elektrifikasyon uzmanı Equipmake, İspanyol karoser üreticisi Beulas ile ortaklaşa, dünyada çift katlı bir elektrikli otobüs için en uzunu olan 400 km’ye kadar menzile sahip son teknoloji elektrikli otobüs modeli Jewel E‘yi tanıttı.

Equipmake‘in Norfolk’taki amaca yönelik tesislerinde tasarlanan ve geliştirilen son teknoloji İngiliz yapımı bir elektrikli güç aktarma organına sahip bulunan ve gövdesi Beulas tarafından İspanya, Girona’da üretilen Jewel E, Londra’dan Las Vegas’a, hangi şehir olursa olsun, kentsel ortamlardaki yerel yayımları azaltmaya, hava kalitesini iyileştirmeye ve operatörler için işletme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacak düşük maliyetli ve yüksek verimli bir elektrikli çift katlı otobüs.

Otobüs aynı zamanda sürekli artan muazzam talebin karşılanmasına da yardımcı olacak. Küresel elektrikli otobüs pazarının 2030 yılına kadar yılda 300 bin araçtan bir milyona çıkması bekleniyor. 2022’de Norfolk’taki tamamen yeni bir tesiste üretilecek olan Jewel E, bölgeye yeni istihdam sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda İngiltere Hükümeti’nin 2024 yılına kadar İngiltere pazarına en az 4 bin İngiliz yapımı sıfır yayımlı otobüs sunma hedefine ulaşmasına yardımcı olmada kilit bir rol oynayacak.

Küresel çapta kanıtlanmış son teknoloji e-güç aktarma organları

Derinin altında, Equipmake‘in modüler ve ölçeklenebilir, farklı otobüs boyutlarını destekleyebilen gelişmiş tahrik teknolojisi – Sıfır Yayım Aktarma Organı (ZED) yatıyor. ZED, Agrale ile Equipmake ortaklığının bir parçası olarak Arjantin, Buenos Aires sokaklarında tek katlı otobüs şeklinde zaten kullanılıyor.

Akü/kWh için alanı optimize etmek için özel uygulamalara göre paketlenmiş ZED, şimdi Equipmake’in gelişmiş elektrikli güç aktarma organları ve araç serisini büyütmeye yönelik stratejik planındaki bir sonraki adım olan Jewel E’yi destekliyor.

Jewel E şasisine entegre edilen ZED, yüksek torku düşük motor hızlarıyla birleştiren ve ayrı bir dişli kutusu ihtiyacını ortadan kaldırarak doğrudan kardan miline takılan şirketin HTM 3500 motoru.

Sadece 1000 devir/dk’da 3500 Nm azami tork üreten ve azami 400 kW güç sunan bu motor, enerjiyi müşteri tarafından belirlenen çeşitli lityum iyon akü paketi seçeneklerinde depolanan 543 kWh’ye kadar enerjiye sahip bir Semikron SKAI invertör tarafından çalıştırılıyor. Dünyadaki herhangi bir tek dingilli çift katlı elektrikli otobüsteki en büyük akü, 400 km’ye kadar azami menzil sağlıyor. Bu da yeterli günlük çalışma kilometresinden fazlası anlamına geliyor.

Jewel E‘nin verimliliği; motoru, invertörü ve aküyü optimum çalışma sıcaklığında tutan ve soğuk koşullarda iç mekanı ısıtmak için termal enerjinin yakalanmasıyla güçlendirilmiş bir su-glikol soğutma devresine sahip bulunan piyasadaki en verimli termal yönetim sistemlerinden biri ile sağlanıyor. Akü boşaldığında bir CSS DC şarj noktası kullanılarak gece boyunca depoda yeniden şarj edilebiliyor.

TfL 2024 otobüs güvenlik standardı gereksinimlerini karşılayan ilk elektrikli otobüs

Yalnızca Londra’da, başkentin sokaklarındaki otobüsler yılda 475 milyon kilometreden fazla yol kat ederek insanları mobil ve bağlantı halinde tutuyorlar ve ulaşım ağının ayrılmaz bir parçasını oluşturuyorlar. Zorlu günlük kullanım döngüleri için özel olarak geliştirilen Jewel E; halkı, sürücüleri ve yolcuları rahatlatmak için geliştirilmiş güvenlik özellikleri de dahil olmak üzere 2024 için en son Transport for London (TfL) otobüs güvenlik standardı özelliklerini ve gereksinimlerini karşılayan ilk elektrikli otobüs. Hem Londra’da hem de çevredeki Birleşik Krallık kentlerinde kullanıma uygun.

Equipmake, Jewel E’nin çift katlı gövdesini üreten İspanyol karoser üreticisi Beulas ile çalıştı. Jewel E’nin testleri 2021’in dördüncü çeyreğinde başlayacak. Hizmet içi denemelerin 2022’nin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor. Jewel E‘nin üretimi ve satışı ise 2022’de başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here