Endüstri 4.0, üretimde kazancı artırıyor

0
869
Renault Trucks

20. Yüzyıl’ın son çeyreğinde hayatımıza giren internet ve dijitalleşen nesneler ile fabrikalar, depolar ve üretim tesisleri artık yeni çağın getirdiği teknolojik değişime ayak uyduracaklar.

Endüstri 4.0’ın depo yönetiminde yaptığı devrim gibi yeniliklerle ilgili bir açıklama yapan Kardex Remstar Ülke Müdürü Emre Yenal, “Hangi üretim hatlarında, hangi vardiyada, hangi yarı mamüle ihtiyaç var ise yazılımlar sayesinde sistemlere akan bu bilgiler işleniyor ve ana depodan çıkan ürünler el değmeden üretim hatlarına kadar sevk edilip, ardından bitmiş ürün depolarında sevk edilmeyi bekliyorlar. Her ne kadar komple bir sistemden bahsetsek de modüler yapıda kurulabilen bu sistemi parça parça devreye almak veya sadece bir bölümünü de kullanmak mümkün.” diyerek, Endüstri 4.0’ın getirilerini şu beş maddede sıraladı:

1)    ERP’ler ve diğer fabrika otomasyon sistemleri ile bütünleşik malzeme dolaşım sistemleri ile azami verim.
2)    Hat başı besleme, bekleme modülleri. Dolayısıyla mükemmel stok yönetimi, “0” stok kaybı ve zamandan tasarruf
3)    Daha az alanda daha fazla depolama. Dolayısıyla depo alanlarından yüzde 80’e kadar tasarruf
4)    Tam otomatik robotlu depolar. Dolayısıyla 365 gün 24 saat çalışan sistemler
5)    Hızlı yatırım geri dönüşü. Dolayısıyla azalan maliyetler sayesinde artan kârlılık

Kardex Remstar Ülke Müdürü Emre Yenal

Kardex Remstar Türkiye Ülke Müdürü Emre Yenal, açıklamasına şöyle devam etti: “Peki Endüstri 4.0 sadece üretimi ilgilendiren bir şey mi? Tabii ki hayır. Kardex olarak Endüstri 4.0’ı yarı mamül depoları ile üretim hat başı bekleme ara depolarını ve de onları sevk depolarıyla bağlayan komple bir sistemi hayata geçirdik. Türkiye’de 900’e yakın sistemi başarıyla kurduk ve faaliyete geçirdik. Otomotivden beyaz eşyaya, savunma sanayinden perakendeye, lojistikten ilaca kadar pek çok farklı sektöre otomatik ve yarı otomatik depolama ve hat besleme çözümleri sunduğumuz bu firmalar yeni endüstriyel devrim ile çağı yakalamış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz