Assan Hanil, ticari taşıt sürücü koltuğu üretecek

0
1421
Renault Trucks


Ar-Ge merkezinde geliştirdiği özgün tasarımlı hava süspansiyonlu ticari taşıt sürücü koltuğu projesi kapsamında önemli araç üreticileri ile tedarik anlaşması imzalayan Assan Hanil, Türkiye’de önder bir küresel şirket olmayı hedefliyor.

Ticari taşıt sürücü koltuğu projesi ile önümüzdeki üç yıl içinde ilgili tesisler dahil toplam 32 milyon Euro’luk yatırım planlayan Assan Hanil, Avrupa, Rusya ve Kore’ye orta vadede önemli ölçekte ihracat yapmayı hedefliyor.

Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik, konuk olduğu televizyon programında otomotiv sektörünün önemli ana parça tedarikçisi Assan Hanil’in özgün tasarımlı hava süspansiyonlu ticari taşıt sürücü koltuğu projesi kapsamında önemli araç üreticileri ile tedarik anlaşması imzaladığını söyledi. Gedik, bu ürün ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında güçlü bir noktaya ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

2018 yılında seri üretime geçecek olan Assan Hanil, yeni koltuğu ile dünyaya açılmayı, müşterilerinin bulunduğu ülke ve yerleşkelerde yeni tesisler kurmayı planlıyor.

Türkiye ekonomisine ve geleceğimize inanıyoruz. İş dünyası olarak yatırımlarımızı dönemsel hareketlere göre değil, ülkemize katma değer yaratmak üzere planlıyoruz. Türkiye’nin gelişimine, yüksek teknolojili üretim kabiliyetlerini artırmaya ve istihdamı geliştirmeye devam edeceğiz. Sektörümüzde, ülkemizde önder, küresel bir çözüm ve gelişim ortağı olacağız.” diyen Gedik, bu doğrultuda yenilikçiliğe ve Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini ve halen 22 adet tescillenmiş fikri mülkiyet hakkı ile değerlendirme sürecinde toplam 30 başvuruları bulunduğunu ifade etti.

Assan Hanil, Kibar Holding ve Güney Koreli Seoyon E-Hwa ortaklığı ile faaliyetlerini sürdürüyor. Kocaeli ve Bursa’daki üç farklı yerleşkede bulunan tesislerinde yolcu ve sürücü koltukları, ön ve arka tamponlar, kapı panelleri, ön kumanda panelleri, tavan ve halı kaplamaları gibi parçaların üretimi gerçekleştiriliyor.

Sadece otomotiv sektöründe değil, tüm ulaşım araçları sektöründe en iyi ve özgün çözümü sunabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Okan Gedik, Assan Hanil’in 2015 yılında ISO sıralamasında 158’inci sırada yerini aldığını ve 2016 yılında satış cirosunu 223 milyon Euro’ya yükselttiğini belirterek, şunları söyledi: “2017 sonu itibariyle planlanan çerçevede büyüme bekliyoruz. Türkiye’nin 2015 yıl sonu itibariyle otomotiv ana sanayi ihracatı 12.98 milyar Dolar, otomotiv yan sanayi ihracatı ise 8.6 milyar Dolar olarak gerçekleşti.

Okan Gedik, 2015 yılında ulaşılan üretim seviyesiyle Türkiye’nin taşıt araçları üretimi sıralamasında Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 15’inci sırada yer aldığını ve ticari taşıt kategorisinde Avrupa’nın en büyük üreticisi olduğunu vurgulayarak, Assan Hanil’in de sektöre paralel bir büyüme planladığını sözlerine ekledi.

Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz