Ecoplas, ikinci fabrikasını Sakarya’da açtı

1
508
Kemal-Yazici-Hasan-Buyukdede-Sanayi-ve-Teknoloji-Bakan-Yardimcisi-EIJI-KOJIMA_2
Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Kojima Endüstri Başkanı Eiji Kojima

Türkiye’nin önemli tedarik sanayisi şirketlerinden Ecoplas, Kocaeli’nden sonra ikinci fabrikasını Sakarya’da hizmete açtı. 50 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ve 300 kişiye istihdam sağlaması hedeflenen yeni tesiste, dünyanın önde gelen otomotiv markaları için üretim gerçekleştirilecek. Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı, “10 yıl önce temelleri atılan Ecoplas Otomotiv, önümüzdeki bir yıl içerisinde Gebze ve Sakarya’da bulunan iki fabrikasında 900 çalışanı ile 50 milyon Euro’luk ciro ve 25 milyon Euro’luk ihracat seviyesine ulaşacaktır.” dedi.

Ecoplas-Sakarya-Fabrika-1
50 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ve 300 kişiye istihdam sağlaması hedeflenen yeni tesiste, dünyanın önde gelen otomotiv markaları için üretim gerçekleştirilecek.

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine yönelik parçalar üreten Türk tedarik sanayi şirketi Ecoplas, Kocaeli’nin ardından Sakarya’daki ikinci fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Kojima Endüstri Başkanı Eiji Kojima ve TAYSAD Başkanı Alper Kanca hazır bulundu. Ecoplas’ın Sakarya’daki yeni üretim tesislerinde gerçekleşen açılış törenine ayrıca, Ecoplas ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye yöneticileri ile birlikte çok sayıda davetli de katıldı.

Bulent-Yazici-Ecoplas-Genel-Muduru
Ecoplas Genel Müdürü Bülent Yazıcı

Açılış töreninde konuşan Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı, 13 bin metrekaresi üretim için kullanılan toplam 16 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada 28 adet enjeksiyon makinesi, 2 adet ayrı kompozit parça imalat hücresi ve iç ve dış parçaların boyanabileceği, otomasyon seviyesi yüksek büyük bir boyahanenin yer aldığını açıkladı. Yazıcı, “50 milyon TL’lik yatırımla üretim alanımızı iki katına çıkartarak, 26 bin metrekarelik kapalı üretim alanına ulaştık” diye konuştu. Gebze’deki fabrikalarında yer alan Ar-Ge Merkezi’nde elektrikli araçlar ve otonom araçları hedefleyen birçok elektronik parçanın geliştirilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yazıcı, “Mevcut ürün yelpazemizin yanı sıra, otomotiv sanayinin geleceğinde önemli rol oynayacağına inandığımız bu yeni elektronik parçaları, en fazla 2 yıl içerisinde Sakarya’daki fabrikamızda üretmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Ecoplas-Sakarya-Fabrika-2
13 bin metrekaresi üretim için kullanılan toplam 16 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada 28 adet enjeksiyon makinesi, 2 adet ayrı kompozit parça imalat hücresi ve iç ve dış parçaların boyanabileceği, otomasyon seviyesi yüksek büyük bir boyahane bulunuyor.

Değer yaratmaya devam edeceğiz

Kemal Yazıcı, Ecoplas’ın yaklaşık 10 yıl önce başlayan yolculuğunun önümüzdeki 1 yıl içerisinde toplamda 900 çalışanı ile 50 milyon Euro’luk ciro ve 25 milyon Euro’luk ihracat seviyesine ulaşarak önemli bir ekonomik güç haline geleceğini vurguladı. Kemal Yazıcı, “Mevcut ürün yelpazesine ilave olarak araç hafifletme ve elektronik teknolojiler üzerinde de çalışan şirketimiz; geleceğe güven ile bakarken ülkesi için var olmaya ve değer yaratmaya devam edecek.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin geleceğine güvenilmesi iftihar ettirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise törende yaptığı konuşmada “Türkiye, yılda ortalama 1.6 milyonun üzerinde araç üreten ve ürettiğinin birçoğunu da ihraç eden bir ülke. Aynı şekilde ülkemiz, otomotiv tedarik sanayisi alanında da ciddi yatırımlar gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Dünyada otomotivin yönü elektrikli ve hibrit araçlara doğru ilerlerken Ecoplas markası, Japon Kojima ile birlikte bu araçların ihtiyaç duyduğu donanım parçaları ve elektroniği karşılayabilecek önemli bir yatırıma imza attı. Sakarya’da, üstelik 1 yıl gibi kısa bir sürede faaliyete geçen bu tesis markanın geleceğe dair vizyonunu da göstermiş oldu. Dış kaynaklı teknolojilerin ülkemize gelmesine şiddetle ihtiyacımız olduğu bu dönemde Türkiye’nin geleceğine güvenilmesi bizi gerçekten iftihar ettirmektedir. Bu yatırımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninin ardından davetliler, 300 kişiye istihdam sağlayacak yeni fabrikayı birlikte gezerek incelemelerde bulundular.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here