Dünyanın LNG ile çalışan en büyük konteyner gemisi suya indirildi

0
422
CMA-CGM-JACQUES-SAADE_Septembre-2019
CMA CGM Group, sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan dünyanın en büyük konteyner gemisini (23,000 TEU) denize indirdi.

Dünyanın önde gelen denizcilik ve lojistik grubu CMA CGM Group, sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan dünyanın en büyük konteyner gemisini (23,000 TEU) denize indirdi.

Dünyanın LNG ile güçlendirilmiş ilk 23,000-TEU’luk konteyner gemisine CMA CGM Group’un kurucusu olan Jacques Saadé‘nin adı verildi. CMA CGM JACQUES SAADE, filodaki diğer gemilerden dev “LNG POWERED” logosu ile ayrılıyor.

CMA-CGM-JACQUES-SAADE_LNG-POWERED_Septembre-2019
CMA CGM JACQUES SAADE, filodaki diğer gemilerden burun kısmındaki dev “LNG POWERED” logosu ile ayrılıyor.

Şangay’da Jiangnan-Changxing Tersanesi tarafından inşa edilen ve ana yakıt olarak sıvılaştırılmış doğal gaz kullanan ilk dev konteyner gemisi, 400 metre uzunluğa ve 61 metre genişliğe sahip. Yaklaşık 220 bin ton yük kapasitesine sahip gemiye standart büyüklükteki 23 bin konteynerin yüklenebileceği açıklandı.

Temiz bir enerji olan LNG, sülfüroksit ve ince parçacık yayımlarını yüzde 99, nitrojenoksit yayımlarını yüzde 85’e kadar ve karbondioksit yaymlarını yaklaşık yüzde 20 orananda düşürüyor.

CMA-CGM-Jacques-Saade
Şangay’da Jiangnan-Changxing Tersanesi tarafından inşa edilen ve ana yakıt olarak sıvılaştırılmış doğal gaz kullanan ilk dev konteyner gemisi, 400 metre uzunluğa ve 61 metre genişliğe sahip.

Fransız CMA CGM Group’un filosuna 2020 yılında katılacak CMA CGM JACQUES SAADE, CCMA CGM Group Başkanı ve CEO’su Rodolphe Saadé‘nin 2017 yılında LNG ile çalışan dokuz adet 23.000 TEU’luk konteyner gemisi siparişi verme kararını açıklamasından sonra inşa edilen ilk gemi. CMA CGM JACQUES SAADE, Fransız bayrağı altında Asya – Kuzey Avrupa hattında sefer yapacak.

cmacmg-jacquessaade

CMA CGM JACQUES SAADE:

  • 4 futbol sahasından ve 5.5 Airbus A380 uçağından uzun
  • Empire State binasından (anten olmadan 381 metre) ya da Eiffel Kulesi‘nden (324 metre) daha büyük
  • Pervane çapı 10 metreden daha fazla ve ağırlığı 92 tondan daha ağır
  • LNG tankı kaidesi olmadan Özgürlük Heykeli‘ni içine alacak kadar büyük
  • Azami 68,340 kW gücünde motor, 10 Airbus A380 jet motoruna ya da 1,150 Renault Clio motorundan daha fazlasına eşdeğer
  • Taşıdığı konteyneler uç uca eklendiğinde 141 kilometreye ulaşıyor; bu da Paris ve Reims ya da Pekin ve Tianjin arasındaki mesafeye eşit
jacquessaade-schema-lng

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here