Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü – Ticaretin Kolaylaştırılması ve Taşra Farkındalık Toplantısı gerçekleştirildi

0
116
dogu-marmara-gumruk-ve-dis-ticaret-bolge-mudurlugu-ticaretin-kolaylastirilmasi-ve-tasra-farkindalik-toplantisi-gerceklestirildi-
Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü - Ticaretin Kolaylaştırılması ve Taşra Farkındalık Toplantısı gerçekleştirildi

Ticaretin Kolaylaştırılması Revize Eylem Planı ile dış ticaret işlemlerinde maliyetlerin azaltılarak Türk firmalarının ihracatının ve uluslararası rekabet gücünün artırılması; gümrük ve dış ticarete ilişkin prosedürlerin basitleştirilerek ülke çapında yeknesak olarak uygulanmalarının sağlanması ve şeffaflık ve öngörülebilirliğin güçlendirilmesi ile yabancı yatırımların ülkemizde artırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, 03.01.2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda aşağıda yer alan Ticaretin Kolaylaştırılması Revize Eylem Planı gündemleri görüşüldü.

  • Ticaretin kolaylaştırılması faaliyetlerine dair taşrada farkındalığın artırılmasını teminen sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kamu idareleri temsilcilerinin katılımı ile istişareler gerçekleşti.
  • Sorunlar ve olası iyileştirme önerilerinin yerinde tespiti amacıyla taşra personeliyle yıllık değerlendirmeler yapılıldı.
  • Ürün güvenliği ve denetimlerinin, gümrük idarelerinden ziyade, yoğunlukla piyasa gözetim ve denetimi kapsamında gerçekleştirilmesi adımları görüşüldü.
  • İthalatta yerinde gümrükleme ve izinli alıcı uygulamaları görüşüldü.

Gerçekleştirilen toplantıya UND‘yi temsilen İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Bingöl, Gümrük Uzmanı Semih Durmaz ve UND Hamzabeyli Temsilcisi Gürbüz Yılkan katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here