Ditaş, yeni sektörlere açılıyor

1
588
Ditas-Automechanika-istanbul
Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., sektörün en önemli etkinliği olan Automechanika İstanbul’da bu yıl da yerini aldı.

Türkiye’nin ilk rot üreticisiDitaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., sektörün en önemli etkinliği olan Automechanika İstanbul’da bu yıl da yerini aldı. Sektörden uzmanların, derneklerin ve üniversitelerin, otomotiv endüstrisindeki en son eğilimleri ve yenilikleri konuştuğu Automechanika İstanbul Fuarı’nda, Ditaş, 30 yılı aşkın tecrübesiyle yüksek kaliteli ürünlerini sektör profesyonelleri ile buluşturdu.

Ditaş, üretimde 40 yılı aşkın süredir uzman personeli ve sektörde uzun yıllara dayanan tecrübesiyle ürettiklerini başta ABD olmak üzere 30 ülkeye ihraç ediyor. ABD ile birlikte Almanya ve İtalya ihracatta öne çıkan pazarlar arasında yer alıyor. Ditaş üretiminin yüzde 63’sini doğrudan ihraç ederken 2016’dan bugüne her yıl ortalama yüzde 28-30 oranında büyüme sağlıyor.

Ar-Ge yatırımları

Niğde’de kurduğu 172 m² alana sahip olan Ar-Ge Merkezi ile sanayinin gelişimine katkı sağlamaya devam eden Ditaş, 2018’de gelirlerin yüzde 4’ünü Ar-Ge’ye ayırdı. Şirket, 2019 için de aynı çizgide devam etmeyi amaçlıyor. Ditaş Ar-Ge Merkezi test ve ölçüm laboratuvarında sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılarken, küresel projelerde araç üreticileri için hem Ar-Ge hem de Ar-Ge doğrulaması yapıp, çözüm ortağı oluyor. Ditaş geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da Ar-Ge ve inovasyon ile otomotiv ana sanayinin ana hedeflerinden olan ağırlık azaltmaya yönelik seçenek malzeme çalışmalarında önemli gelişmeler elde etmeye devam etmeyi amaçlıyor.

Yeni sektörler

Ditaş, otomotiv ile birlikte ulaşım endüstrisi, savunma-havacılık, demiryolu ve tarım endüstrisi sektörlerinde yoğunlaşıyor. Sektörde ana oyuncu konumunda olan birçok ana sanayi firması ve küresel anlamda hizmet veren yedek parça firmaları ile çalışmalarını sadece otomotiv alanı ile sınırlamayarak, ulaşım endüstrisinin bir parçası ve çözüm ortağı olan Ditaş, bu strateji odağında otomotiv, raylı sistemler, tarım ve savunma-havacılık olmak üzere 4 ana endüstri grubunda çalışmalarını yürütüyor.

Hedef pazarlar

2018 yılında satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 33 artırarak 115.6 milyon TL’ye yükselttiklerini kaydeden Ditaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Selim Baybaş, Ditaş’ın 2018’de yurtdışı satışlarının da 2017 yılına oranla yüzde 42 yükseldiğini ifade etti. Yurtdışı pazarının Ditaş için önemini vurgulayan Baybaş, küreselleşen dünyaya daha hızlı entegre olmayı amaçladıklarını belirterek, bu doğrultuda ABD’nin New Jersey eyaletinde Ditaş America LLC unvanlı bir şirket kurduklarını ve Rusya’nın da dahil olduğu Bağımsız Devletler Topluluğu’nda satış, pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren D Stroy Ltd. şirketini satın aldıklarını söyledi. Bu sayede tüm Kuzey Amerika ve Rus pazarına ulaşabildiklerini dile getiren Baybaş, hedef pazarlar için çalışmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here