DİTAŞ, 2018 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı

1
2474
Ditas_SelimBaybas
Ditaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üyesi Selim Baybaş
Renault Trucks

Türkiye’nin ilk rot üreticisi ve Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin A sınıfı tedarikçisi DİTAŞ, 2018’de satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 33 arttırarak 115,6 milyon TL’ye yükseltti.

Türkiye’nin ilk rot üreticisi Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., 2018 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. Anadolu’nun kalbinde ürettiklerini başta ABD olmak üzere 30’dan fazla ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunan DİTAŞ, 2018’de satış gelirlerini bir önceki yıla oranla yüzde33 arttırarak, 115,6 milyon TL’ye yükseltti. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) da yüzde 32 arttıran DİTAŞ’ın net kârı ise yüzde 59 artış göstererek 7,5 milyon TL’ye ulaştı.

DİTAŞ, 2018 yılsonunda kar payı dağıtımını, bir önceki yıla göre yüzde 62 oranında arttırdı. Temettü verimliliğinde ise borsada işlem gören şirketler arasında yüzde 6,7 ile Türkiye sıralamasında 13’üncü şirket oldu.

Niğde’de kurduğu Ar-Ge merkezi ile Anadolu’nun kalbinde sanayinin gelişimine katkı sağlamaya devam eden DİTAŞ, her yıl yükselttiği ihracat rakamları ile ülke ekonomisinin cari açığını azaltma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlıyor. 2018’de yurtdışı satışlarında, 2017 yılına oranla yüzde 42 artışla 71,4 milyon TL çıkarırken, yurtiçi net satışlarında ise yüzde 19 artışla 44,2 milyon TL’ye ulaştı.

2018’de gelirlerimizin yüzde 4’ünü Ar-Ge’ye ayırdık

2018 yılsonu finansal sonuçlarını değerlendiren DİTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üye Selim Baybaş, “Sadece otomotiv değil, ulaşım endüstrisinin güvenilir çözüm ortağı olarak değer yaratmayı en büyük hedefimiz olarak görüyoruz. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımız ile otomotiv ana sanayinin temel hedeflerine yönelik geliştirdiğimiz önemli projeler ile bu başarıya ulaştık. Savunma ve havacılık, demiryolu ve tarım endüstrisi sektörlerinde de çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Selim Baybaş, 41 yıldır ürünlerindeki tüm ana operasyonları Niğde’de kurulu entegre fabrikalarında gerçekleştirerek otomotiv sektörüne hizmet verdiklerini belirtirken, “Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli bir Türk markası olarak, dünya otomotiv ve ulaşım endüstrisi teknoloji eğilimleri paralelinde ürünler geliştiriyoruz. Ar-Ge’ye büyük yatırım yaptık. Hem Türkiye’de hem de küresel pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak için 2017 yılından beri yatırım planlarımızı E4.0 altyapısına uygun olarak yapıyoruz. Ağırlık azaltmaya yönelik seçenek malzemeler, tasarım ve tasarım doğrulama konularına öncelik vererek yeni ürünler geliştiriyoruz. 2018’de gelirlerimizin yüzde 4’ünü Ar-Ge’ye ayırdık. Yetkin insan kaynağımız ile çözümler geliştiriyor, geleceğe ve yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz. 2018 yılını hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamladık. 2019’a da olumlu bakıyoruz. Önemli projeleri ülkemize kazandırmanın peşinde yoğun girişimlerimiz var.” şeklinde konuştu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz