DS Automobiles, premium elektrikli araç pazar önderi

1
492
DS_E-TENSE
DS Automobiles E-TENSE Ailesi

DS Automobiles, 2019 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı ile eşzamanlı olarak düzenlenen “Yeni Enerji Zirvesi. E-TENSE Dönemi” çerçevesinde Avrupa Birliği pazarlarında DS 3 CROSSBACK E-TENSE ve DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 için sipariş kabul etmeye başladı. DS Automobiles, yüzde 100 elektrikli B-SUV ve 50 kilometre sıfır yayımlı menzile (WLTP döngüsünde) sahip şarj edilebilir hibrit SUV sunan ilk premium otomobil üreticisi olarak dikkat çekiyor. Enerji geçişine tam anlamıyla bağlı olan DS Automobiles, markanın CEO’su Yves Bonnefont önderliğinde Formula E şampiyonu ve E-TENSE marka yüzü Jean-ÉricVergne’nin ve elektrikli hareketlilik uzmanlarının katılımıyla Yeni Enerji Zirvesi. E-TENSE Dönemi’ni düzenleyerek sürdürülebilir ulaşımın gelişimini ele alıyor ve teşvik ediyor.

JEV-MANIFESTO-picture-vENG
Jean-Éric Vergne Manifesto

2019 E-TENSE yılı olacak

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı çerçevesinde Cenevre’deki DS STORE’da düzenlenen Yeni Enerji Zirvesi. E-TENSE Dönemi; Marka CEO’su Yves Bonnefont’na, Formula E Şampiyonu ve E-TENSE marka yüzü Jean-Éric Vergne’e, Energie 360°‘den Marco Piffaretti’ye ve Norveç Elektrikli Araçlar Derneği’nden StåleFrydenlund’a enerji geçişinin zorlukları hakkında düşüncelerini paylaştıkları bir platform oldu. Kendini sürdürülebilir gelişime adayan ve bununla ilgili bir Manifesto yayınlayan yeni E-TENSE marka yüzü, Formula E Şampiyonu ve DS E-TENSE FE19 pilotu Jean-Éric Vergne, DS Automobiles ile birlikte E-TENSE projesinde yer alıyor.

DS-Automobiles-CL-18.501.005
DS 3 CROSSBACK E-TENSE

E-TENSE, DS Automobiles’in enerji geçişi için küresel vizyonunu ortaya koyuyor. Marka, araçların elektrikle geleceğe hazırlanması stratejisi çerçevesinde yeni modellerini yüzde 100 elektrikli veya yüksek performanslı şarj edilebilir hibrit olarak sunacak ve bu ürünleri ilgili hizmetlerle desteleyecek.

Formula E’deki zaferleriyle ünlenen DS Automobiles, Cenevre’de ilk yüzde 100 elektrikli premium B-SUV olan DS 3 CROSSBACK E-TENSE ve ilk premium şarj edilebilir hibrit SUV olan DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 olmak üzere E-TENSE serisini satışa sunmaya başlıyor. Sadece elektrikli E-TENSE modellerini satışa sunmakla kalmayan DS Automobiles aynı zamanda bu araçları destekleyen ve tamamlayan bir dizi hizmet de sunuyor.

DS-Automobiles-CL-18.040.018
DS 3 CROSSBACK E-TENSE

Örneğin “MyDS” uygulaması, DS 3 CROSSBACK E-TENSE ve DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 modellerinin şarj durumlarınını ve  kabin sıcaklıklarını uzaktan yönetme imkanı sunuyor. Free2Move altındaki hizmetlere bağlı olan E-TENSE, akıllı telefonlar veya özel “Charge My DS” haritası üzerinden erişilebilen imkanlar sunuyor. “Charge My DS Pass”, kullanıcının aracıyla uyumlu elektrikli şarj noktalarını bulmasını ve bunlara erişmesini sağlıyor. Haritalama dışında mesafeye ve mevcut menzile göre şarj noktası listesi sunulurken bir şarj noktası seçilmesi halinde uygulama ilgili şarj noktasına yönlendirme yapıyor. “DS Trip Planner”, aracın menzilini analiz ederek kullanıcı için ideal rotayı alternatifleriyle birlikte oluşturuyor.

Böylece kullanıcı şarj süresi de dahil olmak üzere yolculuğunun süresini ve güzergahını bilerek yola çıkabiliyor. Free2Move Lease üzerinden sunulan “DS Mobility”, müşteriye bir DS modelini 5 gün kiralama imkanı sunarken “DS Smart Access” ise kullanıcıya anahtar vermeden başkalarının aracına erişim sağlamasına imkan tanıyor.

DS-Automobiles-CL-18.501.005
DS 3 CROSSBACK E-TENSE

DS 3 CROSSBACK E-TENSE : yüzde 100 elektrikli, sessiz, konforlu ve dinamik

Piyasadaki ilk yüzde 100 elektrikli premium B-SUV aracı olan DS 3 CROSSBACK E-TENSE, DS Automobiles’a özgü tasarım anlayışı ile heyecan uyandıran bir performans sunuyor. DS 3 CROSSBACK E-TENSE’te 136 beygir (100kW) güç ve 260 Nm tork üreten bir elektrik motoru görev yapıyor. Sistem 50 kWh sığalı lityum-iyon batarya ile besleniyor ve  fren anında enerji geri kazanımı ile destekleniyor. 320 km (WLTP) ve 430 km (NEDC) elektrikli menzil sunan otomobil 0’dan 50 km/sa hıza sadece 3.3 saniyede ulaşarak etkileyici bir performans kullanıma sunuyor.

Yol gürültüsünü önlemeye yönelik gelişmiş çözümler ve motor titreşimlerinin olmamasıyla yol konforu tamamen yeni standartlar belirliyor. Kompakt batarya kitinin merkezi ve alçak konumu kadar eşdeğer DS 3 CROSSBACK‘e göre bileşenlerde elde edilen 50 kg ağırlık tasarrufu sayesinde üstün sürüş dinamikleri ortaya çıkıyor. Sürücüye Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuluyor.

100 kW’lık hızlı şarj özelliği dakikada 9 km’lik şarja imkan tanırken yüzde 80 şarj için 30 dakika yeterli oluyor. Bataryayı evde şarj etmek üzere DS, üç fazlı 11 kW gücündeki şarj ünitesi ile sadece 5 saatte ve tek fazlı 7.2 kW gücündeki şarj birimi ile 8 saatte yüzde 100 şarj eden DS Smart Wallbox sunuyor.

DS-Automobiles-CL-18.031.003
DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 : yüksek performanslı hibrit

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 bünyesinde barındırdığı gelişmiş teknoloji sayesinde sadece 13.2 kWh sığalı batarya ve fren anında enerji geri kazanım sistemi ile 50 kilometre (WLTP döngüsü) elektrikli menzil sunan dünyanın ilk premium kompakt SUV otomobili olarak öne çıkıyor. DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 200 beygir gücündeki benzinli motoru ve iki adet elektrik motoruyla toplam 300 beygir güç ve 450 Nm tork kullanıma sunuyor.

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4’te farklı sürüş modları bulunuyor. “ELEKTRİK” modu, sadece batarya ile 135 km/sa hıza kadar sürüşlerde sıfır CO2 yayım değeri ve 50 kilometre (WLTP döngüsü) elektrikli menzil tanıyor. “SPOR” modu yüksek güç üretimi ile sürüş keyfine odaklanırken “HİBRİT” modu ise otomobilin performansı ile enerji tüketimi arasındaki ideal dengeyi tesis ederek CO2 yayım değerini düşük tutuyor. “4WD” modu ise sürekli dört tekerlekten çekiş ile sürüş sağlıyor.

DS-Automobiles-CL-18.501.004
DS Automobiles E-TENSE Ailesi ve DS E-TENSE FE19

Formula E’den elde edilen bilgi birikimi ve deneyimin yansıması olarak DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4’teki “BRAKE” işlevinde yavaşlama ve frenleme sırasında kazanılan enerji ile elektrikli menzil uzatılabiliyor. “E-SAVE” olarak adlandırılan bir diğer işlevde, yolculuğun seçilen bir bölümünde yüzde 100 elektrik modunda sürüş yapmak için yeterli enerji tasarrufu yapılıyor.

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4’ün geniş dokunmatik ekranındaki harita gerçek zamanlı olarak elektrikli modda ne kadar sürüşün mümkün olduğunu ve şarj noktalarını gösteriyor. DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4’ün bataryası DS Wallbox ile 2 saatten daha kısa sürede şarj oluyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here