Dinçer Çelik, Forum İstanbul 2017’de Temsa’nın geleceğini ve ihracat potansiyelini anlattı

0
3317
Renault Trucks

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Yarının Kurulması-Hedef 2023” temasıyla organize edilen Forum İstanbul 2017 kapsamında, “Türkiye’nin Geleceğini Tasarlarken; İhracatta Atılım Yılı” başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Çelik, konuşmasında, Türkiye’nin otobüs pazar önderi Temsa’nın yenilikçilik inisiyatifini, ihracat potansiyelini, “akıllı” geleceğe bakışını, “akıllı araç” hazırlıklarını ve ürün yelpazesindekii gelişmeleri organizasyon takipçileri ile paylaştı.

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, 4 – 5 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul Swissotel the Bosphorus’ta moderatörlüğünü Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz’un yaptığı, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Türk Eximbank Genel Müdür Vekili Adnan Yıldırım’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Yarının Kurulması – Hedef 2023” temasıyla gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onur konuğu olarak katıldığı Forum İstanbul 2017’de şirketin “akıllı” araçlar geliştirme süreçleri kapsamında gelecek vizyonunu, ihracat potansiyelini ve ürün yelpazesindeki gelişmeleri anlattı.

İnovalig tesciliyle Türkiye’nin inovasyon öncüsü

Açılış konuşmasını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yaptığı “Türkiye’nin Geleceğini Tasarlarken; İhracatta Atılım Yılı” başlıklı oturumda konuşan Dinçer Çelik, Temsa’nın Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 5’inci İnovasyon Haftası kapsamında düzenlediği İnovalig Ödülleri’nde “İnovasyon Kaynakları” kategorisinde birincilik ödülü kazandığını belirterek, şunları söyledi: “Temsa, geleceğin kentsel ihtiyaçları doğrultusunda teknoloji geliştirip ihraç etmeye devam ediyor. ‘Akıllı Şehir’ kavramına doğru evrilen süreçte ‘Smart Mobility’ platformuyla ülkemiz için fark yaratmaya odaklandık. Türkiye’nin ilk akıllı otobüsü Avenue IBUS’ı; elektrikli araçlarımız MD9 electriCITY ve Avenue EV izledi. Yeni bir elektrikli araç geliştirmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Teknolojisini daha da geliştirdiğimiz Avenue IBUS’ı geçtiğimiz günlerde Kocaeli Üniversitesi bünyesindeki TechnoPark’a teslim ettik. Dünya çapındaki eğilimleri yakından takip ediyoruz. 2018 dördüncü çeyreğinde Temsa, fabrika içi sürüşler ile tam özerk (otonom) araçları hayata geçirmeye başlayacak.

2016 yılı ekim ayında açılışı gerçekleştirilen Maker Lab’a da değinen Çelik, Temsa’nın geleceğin dijital ulaşım standartlarını şekillendirdiğini aktararak, “Smart Mobility programları Temsa Maker Laboratuvarı’nda filizlenecek. Yenilikçi teknolojik denemeleri tamamen kendimize ait olan ve kendimiz yaşatacağımız Temsa Maker Laboratuvarı’nda gerçekleştiriyoruz. Bu adım sadece Temsa ailesi için değil, ülkemiz için de gurur kaynağı.” dedi.

Temsa araçları 66 ülkede

Temsa’nın her sınıfta uygun ürünleri de içeren geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu kaydeden Çelik, şirketin “Ürün Önderi” kimliğini de geliştirerek koruyacağını belirterek, şöyle devam etti: “Şehirlerarası ve şehiriçi ulaşımın farklı ihtiyaçlarına çözümler sunan geniş bir ürün yelpazemiz var. Temsa, son üç yıl içinde tam 20 farklı ürün geliştirdi. Çeşitli düzeylerde taşıma sığaları ile toplu taşımanın her türlü ihtiyacına konfor, güvenlik ve yenilikçiliği temel alarak cevap veriyoruz. Bu üretim gücümüz sayesinde otobüste de pazar önderiyiz. 2016’da ülkemizde toplam 5 bin 654 otobüs üretildi. Bunların bin 765’i Temsa. 2016’da 900 milyon TL’lik satış cirosu ve 128 milyon Dolar’lık ihracat cirosuna ulaştık. Yüzde 31’lik pazar payımızla Türkiye’de toplu taşımanın belkemiğiyiz.

İhracatta da erişilmesi güç bir seviyeye ulaştıklarını vurgulayan Çelik, Temsa’nın artık bir dünya markası olduğunu ifade ederek, “Dünya çapında toplam 66 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Avrupa ve Amerika yollarında her geçen gün daha fazla aracımız yola çıkıyor; çünkü Temsa alan yine Temsa tercih ediyor. 2017 içinde Fransa’da beş bininci ve Amerika’da bininci aracımız yola çıkmış olacak. Yurtdışındaki müşterilerimizle geleceğe yönelik güçlü temaslar geliştirdik. Fransa’da birçok şehri kapsayan bir Road Show ile araçlarımızı müşterilerimizle buluşturduk. Dünyanın teknoloji merkezi sayılan Amerika’daki Silikon Vadisi’nde ileri teknoloji ve internet şirketleri Facebook, Google, Yahoo, TESLA ve Netflix’in personelini Temsa taşıyor.” şeklinde konuştu.

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “Yarının Kurulması-Hedef 2023” temasıyla organize edilen Forum İstanbul 2017 kapsamında, “Türkiye’nin Geleceğini Tasarlarken; İhracatta Atılım Yılı” başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz