Delphi Technologies’den kamyonlara doğal gaz enjeksiyonu

0
1186
delphi-westport
Westport yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyonlu HPDI 2.0TM sistemi

Dünyanın önde gelen otomotiv orijinal ekipman üreticileri için yayım ve yakıt tasarrufu çözümleri üreten Delphi Technologies, Westport Fuel Systems ortaklığı ile geliştirdiği Westport yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyonlu HPDI 2.0TM sistemini tanıttı. Ağır vasıta araçlarında kullanılacak olan sistem, karbondioksit salım değerini yüzde 20’ye kadar azaltıyor. Bu miktar, yüksek basınçlı doğal gaz kullanımıyla birlikte yüzde 100’e kadar çıkabiliyor.

Otomotiv orijinal ekipman üreticileri için yayım ve yakıt tasarrufu çözümleri üreten Delphi Technologies, binek ve ticari araç kullanıcılarına yönelik profesyonel çözümlerini otomotiv endüstrisine kazandırmaya devam ediyor. Son olarak Westport Fuel Systems ortaklığı ile geliştirilen Westport yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyonlu HPDI 2.0TM sistemini Viyana Motor Sempozyumu’nda tanıtan Delphi Technologies, yeni ürünüyle ağır vasıtalarda karsondioksit salım değerini yüzde 20’ye kadar azaltıyor. Bu miktar, yüksek basınçlı doğal gaz kullanımıyla birlikte ise yüzde 100’e kadar çıkabiliyor.

2019 yılı nisan ayında AB ülkelerinde her bir kamyonun 2025 yılına kadar karbondioksit yayım değerlerinde yüzde 15, 2030 yılına kadar ise yüzde 30 düşüş sağlaması zorunluluğu duyurulmuştu. Westport HPDI 2.0TM sistemi, karbondioksit yayım değerini yüzde 20’ye kadar azaltarak, üreticilere mevcut araçlarını 2029 yılına kadar AB düzenlemeleriyle uyumlu hale getirme imkanı sağlıyor. Sistem, mevcut teknolojiye sahip ağır vasıta ve kamyonlarda kullanılan yüksek performanslı dizel motorlarda asgari değişiklikle uygulanabiliyor.

Doğal gaz enjeksiyonuna tam uyum

Delphi Technologies’in tescilli kontrol valfi üretim metodu ve Westport’un yenilikçi çift eşmerkezli enjeksiyon iğnesi, küçük bir pilot dizel enjeksiyonunun ardından daha büyük bir ana doğal gaz enjeksiyonunun yapılmasını sağlıyor. Özgün dizel pilot enjeksiyonu, kendiliğinden tutuşarak uzamsal olarak dağılmış çoklu ateşleme kaynakları sağlıyor, doğal gaz jetlerinin homojen bir şekilde ateşlenmesini beraberinde getiriyor. Devamındaki doğal gaz yanması da ön karışım olmadan gerçekleşiyor. Bunun sonucu olarak motor vuruntusu ortadan kalkıyor ve baz dizel motorun sıkıştırma oranı korunuyor. Doğal gaz önceden karıştırılmadığından, yakıt akışı azaltılarak güç kontrolü sağlanırken, geleneksel bir dizel motorda kısmi güç uygulaması gerekmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here