DB Schenker, Mercedes-Benz eActros’a güveniyor

0
678
mb-eactros-db-04
Almanya’da ikinci test evresinin ilk müşterisi tamamen elektrikli Mercedes-Benz eActros’u kullanmaya başladı.

Almanya’daki ikinci test evresinin ilk müşerisi olan DB Schenker, “yenilikçilik filosu”nun akü elektrikli eActros’unu teslim aldı. Küresel lojistik hizmetlerinin önde gelen firması, 25 tonluk kamyonu Leipzig kent merkezinde genel kargo (paket teslimi için çok büyük ve ağır olan paletli malların) teslimatı için kullanacak. Yaklaşık 200 km’lik menzili olan eActros günde yaklaşık 100 km yol yapacak. Elektrikli kamyonun aküleri DB Schenker’in kentin kuzeyindeki tesislerinde bulunan dolum istasyonunda geceleri doldurulacak. DB Schenker, bir yıldan fazla süredir Berlin, Frankfurt, Stuttgart ve Paris’te Daimler Kamyonları’nın beş adet FUSO eCanter hafif hizmet kamyonunu da kullanıyor.

Mercedes-Benz eActros yenilikçilik filosunun ikinci test evresinin başlama işareti Ağustos 2020’nin başlarında Hollanda’daki bir müşteri tarafından verildi. Daha çok akü elektrikli kamyon Almanya ve Belçika’daki müşterilere başarıyla teslim ediliyor.

mb-eactros-db-02
DB Schenker, 25 tonluk eActros ile Leipzig kent merkezinde müşterilere teslimat yapıyor.

Mercedes-Benz Kamyonları Filo Müşteri Müdürü Rico Claassen, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “eActros, kentiçi dağıtım taşımacılığında karbondioksitsiz bir şeçenek olarak, 2018 yılından bu yana müşterilerin çok yönlü günlük kullanımında değerini kanıtlıyor. İkinci evredeki test müşterileri de eActros’u geleneksel kamyonlarla gerçekleştirilebilecek görevlerde kullanıyorlar. Üstyapı yelpazesi soğutuculu ve kapalı kasadan tenteli kasaya kadar değişiyor. Lojistik taşımacılığında seçenek tahrik sistemlerinde bir öncü olan DB Schenker’in Leipzig kent merkezini eActros ile elektriklendirmesinden dolayı çok mutluyuz.

Mercedes-Benz eActros ile yeşil lojistik

DB Schenker Ağ ve Hat Taşımacılığı Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Janda ise şu açıklamayı yaptı: “Filodaki 30 binden fazla araçla yenilikçi lojistik çözümlerinde bir öncü olan DB Schenker’de biz, kendimize dünyanın önder yeşil lojistik sağlayıcısı olma hedefini koyduk. Çünkü başarımız sadece güvenilir lojistik hizmetlerimize değil, aynı zamanda topluma ve çevreye adanmışlığımıza da dayanıyor. Bu doğal olarak seçenek tahrik sistemlerine sahip araçları da içeriyor. Daimler Kamyonları’nın hafif hizmet FUSO eCanter’i birçok kentte günlük kullanıma uygunluğunu zaten kanıtladı. eActros’un Leipzig kent merkezinde göstereceği performansı sabırsızlıkla bekliyoruz. Kara taşımacılığında Avrupa önderi olarak yalnızca bu konumdan itibaren öncü bir rol üstlenmeliyiz.

mb-eactros-DB-01
DB Schenker, 25 tonluk kamyonu Leipzig kent merkezinde genel kargo (paket teslimi için çok büyük ve ağır olan paletli malların) teslimatı için kullanacak.

İlk aşamadan birçok bulgu

İlk test evresindeki günlük taşımalardan elde edilen birçok bulgudan biri de eActros’un yaklaşık 200 km’lik menzilinin yüke, güzergaha ya da topagrafiye bağlı olmaksızın kesinlikle gerçekçi olduğunun kanıtlanmasıydı. eActros; kentiçi trafiğinde, otoyollarda ve bölgesel yollarda kullanılabilirlik ve performans anlamında geleneksel kamyonlardan daha aşağı değil. Her ikisi de elektrikle çalışan yük soğutma sistemi ve iklimlendirme sistemi, en sıcak ve soğuk ortamlarda bile herhangi bir kısıtlama olmadan çalışıyor. Sürücüler, tüm hız yelpazesinde torkun sürekli hazır olmasından dolayı çok memnunlar. Ayrıca, aracın sessiz çalışmasını ve zevkli, yumuşak sürüş deneyimini de oldukça takdir ediyorlar. Diğer yandan eğer kamyon öngörülü sürülürse elektrik enerjisi örneğin motor freni ile geri kazanılabiliyor. Bu durumda fren pedalı kullanımı çok az gerekiyor.

mb-eactros-db-05
Yaklaşık 200 km’lik menzili olan eActros günde yaklaşık 100 km yol yapacak. Elektrikli kamyonun aküleri DB Schenker’in kentin kuzeyindeki tesislerinde bulunan dolum istasyonunda geceleri doldurulacak.

eActros: kentiçi dağıtım taşımacılığı için karbondioksitsiz seçenek

eActros, Mercedes-Benz Actros şasisini temel alıyor. Buna karşın araç mimarisi tamamen elektrikli tahrik için yapılandırıldı ve çok sayıda özel parça kullanıldı. Arka dingildeki tekerlek poryalarına yakın konumlandırılan iki elektrik motorundan her biri 126 kW güç ve 485 Nm azami tork üretiyor. Bu da aktarma oranından sonra her bir motor için 11,000 Nm anlamına geliyor. Yani geleneksel bir kamyona eşdeğer performans elde ediliyor. 240 kWh sığalı lityum-iyon aküler, eActros için enerji sağlıyor. Doldurma gücüne bağlı olarak aküler iki saat içinde (150 kW’de) tamamen doldurulabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz