Daimler Truck’ın Freightliner’ı 1 milyonuncu Cascadia’yı kutluyor

0
415
Freightliner Cascadia
Daimler Truck AG (“Daimler Truck”), üretilen 1 milyonuncu Freightliner Cascadia ağır hizmet kamyonunu kutluyor.

Daimler Truck AG (“Daimler Truck”), üretilen 1 milyonuncu Freightliner Cascadia ağır hizmet kamyonunu kutluyor. En çok satan Cascadia, Kuzey Amerika’da bu yedi haneli rakama ulaşan ilk Sınıf 8 kamyon.

Freightliner Cascadia; sürücü konforu, artırılmış güvenlik ve azaltılmış yakıt tüketimi için tasarlanan sürekli yeniliklerle pazar önderi bir Sınıf 8 ticari kamyon. Cascadia, 2007 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana yakıt verimliliğini yüzde 35’ten fazla artırdı.

Cascadia, sektördeki yenilikçi özelliklerin öncüsü olmaya devam ediyor. Örnek olarak Cascadia, ağır ticari kamyonlar için yeni nesil teknolojileri ve seri üretim kamyonlara potansiyel ürün entegrasyonunu araştıran ve Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından çok yıllı ortak finanse edilen bir proje olan SuperTruck girişimi için araç temeli olarak hizmet veriyor. 2022’de piyasaya sürülen akü elektrikli Freightliner eCascadia, bugün ABD’de 50’den fazla filodaki müşterileriyle 6 milyon milin üzerinde yol kat etti. Gelecekte daha da ileriye bakan Daimler Truck North America (“DTNA”), ayrıca otonom sürüş işlevleri için özel olarak tasarlanmış ve her türlü sanal sürücünün entegrasyonuna hazır bir kamyon için frenleme ve direksiyonu da içeren yedek güvenlik özelliklerine sahip otonom sürüşe hazır bir Cascadia tasarladı. Şu anda otonom kullanıma hazır Cascadia, 2019’dan bu yana DTNA’nın bağımsız bir yan kuruluşu olan Torc Robotics tarafından yol güvenliği standartlarını belirleyen, gerçek dünya operasyonlarında sürücüsüz bir kamyon olarak test ediliyor.

DTNA Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı David Carson, konuyla ilgili olarak “80 yılı aşkın bir süredir Freightliner, işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olmak için müşterilerine amaca yönelik ve yenilikçi taşımacılık çözümleri sunmaya kendini adamış durumda. Freightliner Cascadia, 2007 yılında piyasaya sürüldüğünde tam olarak bunu yapmak üzere tasarlanmıştı ve 1 milyon hedefine ulaşmamıza yardımcı olmak için Cascadia ve Freightliner’a güvenen müşterilerimize son derece derecede minnettarız.” dedi.

Kuzey Amerika genelinde 500’e yakın güçlü bayi ağı, Cascadia’nın satış ve servisini destekliyor.

Freightliner Cascadia
Freightliner Cascadia; sürücü konforu, artırılmış güvenlik ve azaltılmış yakıt tüketimi için tasarlanan sürekli yeniliklerle pazar önderi bir Sınıf 8 ticari kamyon. Cascadia, 2007 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana yakıt verimliliğini yüzde 35’ten fazla artırdı.

Freightliner Cascadia’nın tarihi boyunca önemli ürün geliştirmeleri:

 • Birinci Nesil Cascadia, Detroit DD15 (2007) ile piyasaya çıktı: Yüksek performans, iyileştirilmiş yakıt tüketimi ve endüstri önderi güç sunan, ağır hizmet tipi Detroit Diesel DD15 motor platformuna sahip tamamen yeni Cascadia tanıtıldı.
 • İkinci Nesil Cascadia ‘Evolution’ piyasaya sürüldü (2012): Yakıt verimliliğini artırmak için tasarlanan ikinci nesil Cascadia serisi tanıtıldı. Lansman, otomatik şanzımanın çalışma kolaylığını manuel şanzımanın verimliliğiyle birleştiren Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman (AMT) Detroit DT12’nin tanıtımını içeriyordu.
 • Detroit Connect tanıtıldı (2013): Detroit Connect’in piyasaya sürülmesi, Cascadia’ya OEM tarafından sağlanan, fabrikada takılan ilk bağlantı paketini getirdi.
 • Detroit Assurance piyasaya sürüldü (2015): Detroit Assurance, Cascadia’da daha yüksek düzeyde güvenlik ve performans için Detroit güç aktarma organlarını güvenli sürüş yenilikleriyle tamamen entegre eden, OEM tarafından tasarlanmış ilk özel güvenlik sistemleri paketi olarak sunuldu.
 • Freightliner Inspiration Truck piyasaya çıktı (2015): İlk lisanslı otonom ticari kamyon için Freightliner Cascadia’dan temel olarak yararlanıldı.
 • SuperTruck I ortaya çıktı (2015): Freightliner, DTNA ve proje ortakları program hedeflerini aşıyor ve 2009’daki temel kamyona göre genel yük verimliliğinde yüzde 115’ten fazla iyileşme gösteriyor.
 • Üçüncü Nesil Cascadia piyasaya sürüldü (2017): Üçüncü nesil Cascadia, filoların ve sürücülerin gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmiş aerodinamik, iyileştirilmiş güvenlik özellikleri, bağlantı geliştirmeleri ve sürücü konforu iyileştirmeleri getirdi.
 • SAE L2 özelliklerine sahip Dördüncü Nesil Cascadia tanıtıldı (2019): Hem yanal (yönlendirme) hem de boylamsal (hızlanma/yavaşlama) kontrol yeteneğine sahip otonom özellik geliştirmeleriyle Kuzey Amerika’da seri üretime giren ilk ağır hizmet kamyonu oldu.
 • Sağdan direksiyonlu Cascadia piyasaya sürüldü (2019): Freightliner Cascadia’nın sağdan direksiyonlu sürümleri Avustralya gibi uluslararası pazarlarda satışa sunuldu.
 • Freightliner eCascadia üretimi başladı (2022): İlk olarak 2019 yılında müşteri test aracı olarak tanıtılan akü elektrikli kamyon, seri üretime giriyor.
 • SuperTruck II tanıtıldı (2023): DOE tarafından ortaklaşa finanse edilen SuperTruck programı aracılığıyla verimli yük tasarımı ve aerodinamikte sürekli iyileştirmeler yapılıyor. Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı ayrıca 2027’de tanıtılması planlanan Freightliner SuperTruck III programına fon sağlanacağını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz