Daimler Truck AG ve BP, Birleşik Krallık’ta hidrojen altyapısının yaygınlaştırılmasına öncülük edecek

0
588
mb-bp-uk
Daimler Truck AG ve BP, Birleşik Krallık'ta yük taşımacılığının karbondan arındırılmasını destekleyerek hidrojen altyapısının yaygınlaştırılmasına öncülük edecek.

Daimler Truck AG ve BP Advanced Mobility Limited (“BP”) , Birleşik Krallık yük taşımacılığının karbondan arındırılması için önemli bir teknolojinin kullanıma sunulmasını destekleyen bir hidrojen ağının devreye sokulmasını hızlandırmaya yardımcı olmak için birlikte çalışma planlarını duyurdu. Her iki şirket, hem hidrojen altyapısının geliştirilmesinde hem de Birleşik Krallık’ta hidrojenle çalışan yakıt hücreli kamyonların tanıtımında kılavuzluk yapmayı planlıyor. Mutabakat zaptı (MoU) kapsamında BP, 2030 yılına kadar Birleşik Krallık genelinde 25 adede kadar hidrojen yakıt ikmal istasyonundan oluşan bir ağ tasarlama, inşa etme, işletme ve tedarik etme fizibilitesini değerlendirecek. Bu istasyonlara BP tarafından yenilenebilir enerji kullanılarak sudan üretilen “yeşil” hidrojen sağlanacak. Bunu tamamlayıcı olarak Daimler Truck, 2025’ten itibaren Birleşik Krallık’taki müşterilerine hidrojenle çalışan yakıt hücreli kamyonlar teslim etmeyi planlıyor.

Mercedes-Benz Trucks CEO’su ve Daimler Truck Yönetim Kurulu Üyesi Karin Rådström, konuyla ilgili olarak “CO2 nötr taşıma vizyonumuzu sürekli olarak takip ediyoruz. Özellikle CO2 nötr uzun mesafeli karayolu taşımacılığı için hidrojenle çalışan yakıt hücreli tahrik gelecekte vazgeçilmez hale gelecek. BP ile birlikte, hidrojenle çalışan yakıt hücreli kamyonlarımızı müşterilerimizin kullanımına vererek gerekli hidrojen altyapısını ortaklaşa geliştirmek ve ölçeklendirmek istiyoruz ve böylece Birleşik Krallık taşımacılık ağının karbondan arındırılmasını destekliyoruz. Aynı zamanda, politik destek, yeşil hidrojen için bir altyapı oluşturulmasını teşvik etmede ve müşterilerimiz için yakıt hücreli kamyonların kullanımını ekonomik olarak uygun hale getirmede önemli bir rol oynuyor.” dedi.

BP Müşteri ve Ürünler Başkan Yardımcısı Emma Delaney ise şunları söyledi: “Hidrojen, azaltılması zor sektörlerin karbondan arındırılması için kritik öneme sahip ve ağır ve uzun mesafeli taşımacılık için bazen tek çözüm. Daimler Truck gibi önder bir üreticiyle çalışarak hem araçların hem de altyapının devreye girmesini hızlandırabilir ve yeni nesil Birleşik Krallık yük taşımacılığında hidrojen kullanımına öncülük edebiliriz. BP, hidrojenin üretilmesinden ve tedariğinden yakıt istasyonlarının inşasına ve işletilmesine kadar, ulaşımı dönüştürmek ve nihayetinde daha iyi bir enerji geleceği inşa etmek için mükemmel bir konumda.

Daimler Truck, 2039 yılına kadar Avrupa, Kuzey Amerika ve Japonya’da yalnızca CO2 nötr yeni araçlar sunma hedefine sahip. Şirket, hem akülü hem de hidrojen yakıt hücreli CO2 nötr teknolojilere odaklanıyor. Şu anda kamyon üreticisi, Mercedes-Benz GenH2 Truck‘ın yeni geliştirilmiş bir prototipini Almanya’daki halka açık yollarda test ediyor. Seri olarak üretilen ilk GenH2 Truck’ın 2027’den itibaren müşterilere teslim edilmesi bekleniyor. Daimler Truck, açık bir şekilde sıvı hidrojeni tercih ediyor. Bu durumda, enerji taşıyıcı, gaz halindeki hidrojene göre hacme göre çok daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahip. Sonuç olarak, sıvı hidrojen kullanan bir yakıt hücreli kamyonun depoları çok daha küçük ve daha düşük basınç nedeniyle önemli ölçüde daha hafif. Bu, kamyonlara daha fazla yükleme alanı ve daha fazla faydalı yük sığası sağlıyor. Aynı zamanda, daha fazla hidrojen taşınarak kamyonların menzili önemli ölçüde artırılıyor. Bu, GenH2 Truck’ın seri sürümünü, geleneksel dizel kamyonlar gibi, uzun mesafeli taşımacılık için uygun hale getirecek.

Kolaylık ve mobilite, müşteriler için mobilitenin ve hizmetlerin geleceğini sağlamaya yardımcı olmak için ortaklarla çalışmak da dahil olmak üzere BP’nin stratejisinin özü. BP’nin halihazırda dünya çapında 11 bin elektrikli araç şarj noktası var ve ağını 2030 yılına kadar 70 bine genişletecek. Yeni anlaşma, BP‘nin taşımacılık için hidrojen kullanmaya yönelik ilk adımlarını temsil ediyor. BP, ayrıca Avrupa’da hidrojen yakıt ikmal istasyonları geliştirmeyi planlıyor ve zaten Almanya’da hidrojen yakıt ikmal istasyonları için planları bulunuyor.

BP, düşük karbonlu hidrojen üreten ve tedarik eden önder bir pazar konumu geliştirmeyi amaçlıyor. BP, Teesside Birleşik Krallık’ta karbon yakalama ve depolama ile entegre doğal gazdan üretilen 1 GW mavi hidrojen üretebilecek bir hidrojen üretim tesisi kurmayı planlıyor. BP ayrıca, İngiltere’nin ilk hidrojen taşımacılık merkezi olarak Teesside’ın gelişimini desteklemek de dahil olmak üzere bölgedeki yeşil hidrojen potansiyelini araştırıyor. Bu faaliyetler, Birleşik Krallık hükümetinin 2030 yılına kadar 5GW hidrojen üretimi geliştirme hedefini destekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz