Daimler Kamyonları, Freightliner ve Western Star’ın yıldönümlerini kutluyor

1
2724

Daimler Kamyonları, 2017’de Freightliner Kamyonları’nın 75’inci yılını ve Western Star Kamyonları’nın 50’nci yılını kutluyor.

Tarihi yıldönümleri, Daimler Kamyonları’nın Kuzey Amerika pazarındaki güçlü varlığının altını çiziyor.

Toplamda Freightliner ve Western Star yaklaşık 3 milyon 200 bin adet kamyon sattı.

Daimler Kamyonları Kuzey Amerika Başkanı ve CEO’su Roger Nielsen: “Güçlü bir yenilikçilik ve müşteri odaklılığı mirasını paylaşan oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Geçmiş on yıllarda tartışmasız pazar önderi olarak konumumuzu güçlendirdik. Geçmişimizi kutlarken gelecekte daha da mükemmel kamyonlar üretmek için önümüze bakıyoruz.

Daimler Kamyonları Atlanta’daki Kuzey Amerika Ticari Taşıt Şovu’nun açılışını 25 Eylül tarihinde Atlanta’da yapacak.

2017’de Daimler Kamyonları Kuzey Amerika, iki önemli yıldönümünü kutluyor: Freightliner Kamyonları’nın 75’inci yılı ve Western Star Kamyonları’nın 50’nci yılı. Bu kutlamalar, Daimler’in NAFTA bölgesindeki güçlü ticari taşıt mirasının altını çizerken, Daimler Kamyonları Kuzey Amerika (Daimler Trucks North America – DTNA), kamyonlarının kıta boyunca ekonominin omurgasını oluşturduğu sürekli yenilikçilikle dolu zengin tarihine de bir bakış atıyor. Freightliner’ın 1942’deki ve Western Star’ın 1967’deki kuruluş günlerinden bu yana her iki firma toplamda yaklaşık 3 milyon 200 bin adet kamyon sattı. 2017’nin ilk yarısında Daimler Kamyonları, pazara 42 bin 300 adet kamyon sundu. DTNA, NAFTA bölgesinde yüzde 40.2 pazar payıyla 6 – 8 sınıflarında pazar önderi konumunda.

DTNA Başkanı ve CEO’su Roger Nielsen, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Güçlü bir yenilikçilik ve müşteri odaklılığı mirasını paylaşan oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Geçmiş on yıllarda tartışmasız pazar önderi olarak konumumuzu güçlendirdik. Geçmişimizi kutlarken gelecekte daha da mükemmel kamyonlar üretmek için önümüze bakıyoruz.

1942 model Freightliner “Shovelnose” ve 2017 model Freightliner yeni Cascadia

DTNA: Geleceğe bakış

Yıldönümleri yılında geçmişinin ötesine bakan DTNA, tarihi yıldönümlerinin ve pazar önderi konumunun altını çizmek için 24 Eylül tarihindeki prömiyer akşamı ile Atlanta’daki Kuzey Amerika Ticari Taşıt Şovu’nun açılışını yapacak. Ertesi sabah DTNA, bir basın toplantısıyla uzun yol ve inşaat kamyonları yelpazesinin yanı sıra teknolojik olarak gelişmiş motorlarını ve parçalarını tanıtacak. Tanıtılacak ürünler en yüksek verimliliği, güvenlik seçeneklerini, dayanıklılığı ve uzun çalışma süresini arayan müşteriler için geniş bir çözüm yelpazesi sunacak.

Dört gün sürecek fuar sırasında DTNA, 6 bin 500 metrekarelik standında interaktif gösterimlerin yanı sıra Freightliner Kamyonları, Western Star Kamyonları, Fuso Kamyonları, Mercedes-Benz Vanları ve Thomas Built Otobüsleri’nin en çok satan modellerini sergileyecek. Bunlara ek olarak Detroit’in parça, güvenlik ve telematik yazılım gösterimleri, Daimler Trucks Financial’ın finansal hizmetleri ve Aftermarket parçalar da standda yer alacak. DTNA’nın fuarda sergileyeceği yenilikler arasında şunlar da bulunuyor:

Freightliner’ın 75’inci yılı anısına üretilen özel sürüm yeni Cascadia ve en son ürün yenilikleri. Orta tavan yüksekliğine sahip yeni Cascadia XT.

Hepsi 50’nci yıl sınırlı seri görünüm paketine ve en son verimlilik, teknoloji ve güvenlik donanımlarına sahip Western Star 5700 XE, 4700 ve 4900 kamyon modelleri.

Freightliner Inspiration Truck, Birleşik Devletler karayollarına çıkma iznine sahip ilk özerk (otonom) kamyon.

Freıghtlıner: Yenilikçilik ve verimlilik için yeni ölçüt

75’inci doğum günü yılında Freightliner, amiral gemisi yeni Cascadia’nın üretimine başladı. Freightliner’ın şimdiye kadarki en bağlantılı kamyonu olan yeni Cascadia, bağlantılılık çözümlerinde yeni endüstri ölçütlerini belirliyor. Ayrıca bugüne kadarki en güvenli ve verimli Freightliner kamyon olarak dikkat çekiyor. Yüzde 8’e kadar yakıt tasarrufu ve daha uzun çalışma süresi ile müşterilerine şimdiye kadarki en düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti’ni sunuyor. Daimler’in bu kamyonu geliştirmek için harcadığı 300 milyon Dolar karşılığını alıyor; çünkü 8 sınıfı siparişlerinin yarısından fazlasını yeni Cascadia oluşturuyor. Yeni sürümlerin de piyasaya girmesiyle yılın geri kalanında satışların daha da artacağı bekleniyor. Freightliner, telematik sistemler için iletişim yetenekleri sağlayan ve her kamyona bütünleştirilen bir donanım kutusu olan Truck Data Center (Kamyon Veri Merkezi) ile şu anda elde edilebilen en bağlantılı kamyon filosunu sunuyor. Bugün 275 binden fazla DTNA kamyonu Kuzey Amerika’da çevrimiçi konumda.

Yenilikçilik ilk başlardan beri Freightliner’ın DNA’sında bulunuyor. Freightliner’ın kurucusu Leland James, Birleşik Devletler’in batısında şartları karşılayan güçlü bir kamyon bulamayınca, kendi kamyonunu üretmeye karar verdi. Geçen 75 yıl hep ‘ilklerin’ hikayesi oldu. 1942 yılında ilk tamamen alüminyum kabini pazara sunan Freightliner, yükseltilmiş tavanlı bütünleşik yataklı kabin ile 1987 yılında endüstride bir devrim yarattı. 2015 yılına gelindiğinde ise Inspiration Truck, Amerikan karayollarına çıkma iznine sahip ilk özerk (otonom) kamyon unvanını kazandı.

1942 yılında Freightliner, tamamen alüminyum kabinli ilk ticari taşıt olan “shovelnose” ya da Model 600’ü pazara sundu.

Western Star: 50 yıldır üst seviye sağlamlık ve kalite

Son olarak tanıttığı ve bugüne kadarki en yakıt tasarruflu Western Star kamyon olan 5700 XE ve 6900 Multi-Body-Transformer (MBT) ile Western Star, yıldönümü yılında güçlü bir ivme kazandı. Western Star kamyonlar sağlamlık için bir ölçüt haline gelirken aynı zamanda müşterilere iyi bir sürüş deneyimi de sunuyor.

Western Star’ın kökleri 50 yıl önce Kanada’daki tomrukçuluk ve madencilik endüstrilerine dayanıyor. Marka o zamandan bu yana bölgenin en başta gelen inşaat ve ağır hizmet kamyonları markası olarak kendini konumlandırdı. Başlangıçtan beri her Western Star kamyon, kullanım alanına yönelik olarak özelleştirilmesi için elle üretiliyor. Bu nedenle Western Star, inşaattan petrol ve gaz endüstrisi ile madenciliğe kadar çok farklı alanlarda çalışan kamyonlar sunuyor. Bu yaklaşım sonucunda çok farklı dingil, gövde ve yatak seçeneklerine sahip geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

Freightliner ve Western Star yıldönümlerini kutlamada yalnız değiller. 2016’da DTNA otobüs markası olan Thomas Built Buses’ın 100’üncü yılını kutlamıştı. Gelecek yıl ise DTNA’nın sahip olduğu Detroit Diesel Corporation (DDC), ticari taşıt endüstrisi için motor üretiminin 80’inci yılını kutlayacak.

2015 yılında Western Star 5700 XE (Extreme Efficiency) pazara sunuldu.

DTNA, küresel Daimler stratejisinden faydalanıyor

DTNA ve kamyon markaları, Daimler Kamyonları’nın tüm markalar arasında platformların ve mimarilerin paylaşılmasına olanak veren küresel stratejisinden faydalanıyor. Paylaşılan parça modülleri ile Daimler, ölçek ekonomisi kapsamında müşterilerine aynı anda ve tüm dünyada terzi işi teknolojiler sunabiliyor. Bunun en başta gelen örneği ağır ve orta hizmet tipi motorlar ve vites kutuları. Otomatikleştirilmiş ağır hizmet vites kutuları platformu ele alındığında bundan birkaç yıl önce kimse Freightliner Cascadia ve Western Star 5700 kamyonların yüzde 75’inden fazlasının otomatikleştirilmiş vites kutularıyla satılacağına inanmazdı. Bu yenilikçilik, NAFTA bölgesinde pazarı baş aşağı çevirdi ve DTNA’nın 2009 yılında yüzde 29.6 olan pazar payını 2016 yılında yüzde 39.3’e yükseltti. 2016 yılında paylaşılan platform stratejisi kamyon şasisi ile genişledi ve yeni Freightliner Cascadia, Mercedes-Benz Actros ile aynı şasiyi paylaşmaya başladı.

Başka bir mükemmel örnek de bağlantılı kamyonların beyni olan Truck Data Center (Kamyon Veri Merkezi). Uluslararası ölçütlendirilmiş elektronik mimari temelinde Truck Data Center, Daimler Kamyonları’nın tüm markalarına takılabiliyor. Truck Data Center’ın standartlaştırılması, yazılım ve uygulamalar aracılığıyla bölgesel müşterilerin ihtiyaçlarına azami uyarlanabilirlikle bir araya getiriliyor. Gelecekte Truck Data Center, Daimler Kamyonları’nın mevcut bağlantılılık çözümlerinin yanı sıra FleetBoard ve Detroit Connect’in telematik sistemleri için bir temel oluşturacak.

Çok yönlü Western Star 6900 Multi-Body-Transformer, hızlı bir şekilde damperden tankere dönüştürülebiliyor ve farklı yol dışı donanımlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Daımler Kamyonları Kuzey Amerika

Yönetim merkezi Portland, Oregon’da bulunan Daimler Kamyonları Kuzey Amerika (Daimler Trucks North America LLC), Kuzey Amerika’nın önde gelen ağır hizmet kamyonu üreticisi konumunda. DTNA; Freightliner, Western Star ve Thomas Built Buses markalarının taşıtlarını üretiyor ve pazarlıyor. 6 – 8 sınıflarında pazar önderliğini güçlendirmeye devam eden DTNA, 2016 yılında NAFTA bölgesinde yüzde 39.3 pazar payına ulaştı. DTNA üretim ağı içinde dokuz yerleşke yer alıyor. Portland (Oregon)’daki genel merkez ve üretim tesisinin yanı sıra DTNA, Kuzey Carolina’da (Cleveland, Gastonia, High Point ve Mount Holly) dört, Redford (Michigan) ve Gaffney (South Carolina)’da ise birer üretim tesisine sahip bulunuyor. DTNA, Meksika’da Saltillo ve Santiago Tianguistenco’da üretim gerçekleştiriyor.

1942 model Freightliner “Shovelnose” ve 2017 model Freightliner yeni Cascadia

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz