Daimler, IAA 2018’de bünyesindeki markaların yeniliklerini sergiliyor

2
1308

Daimler, 2018 IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda sahip olduğu ticari taşıt markalarının kamyon, otobüs ve hafif ticari taşıtlarını sergiliyor. IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’ndaki Daimler standında dünyanın ayna yerine kamera kullanılan ilk kamyonu olan yeni Mercedes-Benz Actros, Mercedes-Benz’in elektrikli kamyonu eActros, elektrikli kentiçi otobüsü eCitaro, elektrikli vanları eSpinter ve eVito, “2019 Yılının Otobüsü” seçilen Mercedes-Benz Citaro Hybrid, Mercedes-Benz’in geleceğin kent yaşamına yönelik kapsamlı ve yenilikçi bir çözümü olan Vision URBANETIC kavramı, Fuso’nun elektrikli ağır hizmet kamyon kavramı E-Fuso Vision One ve Daimler’in küresel markaları arasında yer alan Freightliner, Auman, BharatBenz ve Thomas Built Buses’ın çeşitli modelleri tanıtılıyor.

Yenilenen Actros, IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nın en gözde yıldızlarından biri olarak öne çıkıyor.

Almanya’nın Hannover kentinde 20 – 27 Eylül 2018 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan ve bu yıl 67’ncisi düzenlenen IAA Ticari Taşıt Fuarı’nın bu yılki sloganı “Driving Tomorrow” idi. Daimler, fuarda bünyesindeki markaların kamyon, otobüs ve hafif ticari taşıtlarıyla beraber geleceğe ışık tutan yenilikçi çözümlerini sergiliyor.

Mercedes-Benz Actros NGT, 300 beygirlik doğal gaz motoru ile donatılıyor.

Daimler Kamyon Grubu, IAA’ya dünyanın yan aynalar yerine kamera sistemine sahip ilk kamyonu olan yeni Actros, Arocs ve tamamen elektrikli eActros ile katılıyor. Yenilenen Actros’un uzun yol testleri Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasında yapılıyor ve tüm onaylar buradan veriliyor.

Mercedes-Benz, yeni Actros’un üretiminin başlamasını 400 adetle sınırlandırılan “Edition 1” özel modeliyle kutluyor.

Yeni Mercedes-Benz eCitaro’nun dünya tanıtımını da yapan Daimler Otobüs Grubu ise “2019 Yılının Otobüsü” seçilen Mercedes-Benz Citaro Hybrid‘in yanı sıra yeni Mercedes-Benz Tourismo ve Setra TopClass S531 DT modelleriyle ziyaretçileri ağırlıyor.

Alışılagelmiş aynaların yerini alan MirrorCam, Arocs inşaat serisinde de sunuluyor.

Daimler Otobüs Grubu‘n dünya tanıtımı IAA Fuarı’nda gerçekleştirilen modeli Mercedes-Benz Citaro Hybrid2019 Yılının Otobüsü” seçildi.

Yeni Actros ile Mercedes-Benz Kamyonları, yarı özerk (otonom) sürüşü seri üretime sokuyor. Yeni Actros’ta bulunan Etkin Sürüş Yardımcısı (Active Drive Assist), hangi hızda olursa olsun aracı yavaşlatabiliyor, hızlandırabiliyor ve yönlendirebiliyor. Yeni Actros görsel olarak da öncülünden ayrılıyor. Yan ana ve geniş açılı aynalar yeni Actros’ta standart olarak MirrorCam kamera sistemiyle değiştiriliyor.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Taşıtlar Grubu ise yeni Sprinter, tamamen elektrikli eSprinter ve eVito çözümleriyle taşımacılık alanında ölçütleri yeniden belirlerken, Vision URBANETIC adındaki yenilikçi kavramı ile de geleceğe ışık tutuyor.

Mercedes-Benz eActros

IAA’nın yıldızı yenilenen Actros

Yenilenen Actros, IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nın en gözde yıldızlarından biri olarak öne çıkıyor. Yenilenen Actros’un tüm uzun yol testleri Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray’daki tesislerinde gerçekleştiriliyor. Dünyada bir ilk olarak sunulan ve alışılagelmiş aynaların yerini alan MirrorCam bir yandan aerodinamik iyileştirmeye katkı sağlarken, diğer yandan daha geniş bir görüş açısı sunarak sürücünün hayatını kolaylaştırıyor ve sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Aynaların yerini alan kameraların daha az alan kaplaması sayesinde sürücünün çapraz görüş açıları iyileşiyor.

Tamamen elektrikli bir ağır hizmet kamyon kavramı olan E-FUSO Vision One yaklaşık 23 tonluk toplam yüklü ağırlığa ve yaklaşık 11 tonluk yükleme sığasına sahip. 11 tonluk yükleme sığası dizel eşdeğerine göre sadece iki ton daha düşük. Araç, 300 kWh’ye kadar akülerle donatılabiliyor. Bu da tek bir şarjda 350 km’ye kadar menzil anlamına geliyor.

Diğer sürüş destek sistemleriyle birlikte çalışan Active Drive Assist özerk sürüşe giden yolda önemli bir kilometre taşı olarak dikkat çekiyor. Radar ve kameralardan elde edilen verileri harmanlayan ve dur-kalk özelliğine sahip mesafe takip sistemi ile şerit takip sistemlerini kullanarak tüm seyir hızlarında çalışıyor. Yeni Active Brake Assist 5, yaya algılanması durumunda fren yaparak sürüşe müdahale ediyor. Sideguard Assist ise yayalar dışında hareket halindeki veya sabit nesneleri algılayarak çarpışma olasılığında sesli bir uyarı ile devreye giriyor. Daha da geliştirilen hız sabitleme sistemi Predictive Powertrain Control, kavşak ve otoyol katılım noktalarını da algılayabiliyor. Trafik işareti tanımlama sistemi trafik işaretlerini sürücüye ileterek sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Gelişmiş aerodinamik tasarımı, birbiriyle iletişim içerisinde çalışan elektronik sistemleri, Powershift3 şanzımanla birlikte sunulan yeni Economy+ sürüş modu sayesinde yeni Actros’un yakıt tüketimi  yüzde 5’e kadar azalıyor.

Fuso E-Canter, dünyanın seri olarak üretilen ilk tamamen elektrikli hafif hizmet kamyonu.

Bir başka IAA yeniliği olarak tamamen elektrikli eActros dikkat çekiyor. İki yıl kadar önce yine IAA’da dünya tanıtımı yapılan eActros aradan geçen süre içerisinde daha da geliştirildi ve müşteri test sürüşleri kapsamında etkin olarak günlük yaşamda kullanılmaya başlandı. Mercedes-Benz eActros’ta dingil kafalarına yakın konumlandırılan iki adet 126 kW gücünde elektromotor görev yapıyor. Motorlar araç iskeleti veya iskeletin altına bütünleşik 240 kWh sığalı bataryalarla besleniyor. Sistem, 200 km’ye kadar menzile olanak tanıyor.

Mercedes-Benz, fuarda elektrkli kamyonlarında kullandığı akü paketlerini de sergiliyor.

Daimler Otobüs Grubu’nda tamamen elektrikli eCitaro dahil birçok yenilik

Daimler Otobüs Grubu, başta tamamen elektrikli Mercedes-Benz eCitaro olmak üzere IAA 2018’e birçok yenilikle damgasını vuruyor. Yenilikçi termal yönetim çözümleri sayesinde eCitaro bugüne kadar benzeri görülmemiş bir verimlilik sunuyor. Dingil kafalarına yakın bir noktaya bütünleştirilen iki adet elektromotorun her biri 125 kW güç ve 485 Nm tork üretiyor. 10 adet modülden oluşan 243 kWh sığalı yüksek performanslı lityum-iyon bataryalar 88 kişiye kadar yolcu sığasını harekete geçirebiliyor. eCitaro, kullanım koşullarına bağlı olarak 150 km ile 250 km arasında bir menzil sunuyor. Günümüz kentiçi otobüslerinin görev kapsamlarını büyük oranda karşılayabilen eCitaro birkaç yıl içerisinde gelişmiş batarya teknolojisi ve yakıt hücreli menzil uzatıcıyla, içten yanmalı motora sahip geleneksel otobüslerin yerini almaya hazırlanıyor.

IAA’da tanıtımı yapılan çift katlı Setra TopClass S 531 DT sınıfında standartları yeniden belirliyor. Etkileyici tasarımının yanı sıra üstün aerodinamik yapısı, yakıt verimliliği, işlevselliği, konforu ve güvenlik özellikleriyle öne çıkarken 510 BG (375 kW) üretiyor. Üç dingilli yapısıyla 12.5m ile 14.2m arasında üç farklı gövde uzunluğuyla üretilen Setra TopClass 500’te sıralı altı silindirli OM 471 motor devreye giriyor. Motorun 476 BG (350 kW) ve 510 BG (375 kW) olmak üzere iki farklı güç sürümü bulunuyor. ComfortClass 500’te ise iki veya üç dingil üzerinden olmak üzere 10.5m ile 14.9m arasında altı farklı uzunlukta gövde seçeneği sunuluyor. Hacimleri 7.7 litre ile 12.8 litre arasında değişen motorlar 354 BG (260 kW) ile 476 BG (350 kW) arasında güç seçenekleri sunuyor.

Mercedes-Benz Citaro Hybrid “2019 Yılının Otobüsü” seçildi.
Mercedes-Benz Tourismo RHD Safety Coach ve Mercedes-Benz Intouro

Yeni Mercedes-Benz Tourismo RHD, IAA’da ilk kez sergileniyor. Avrupa’nın en çok satan yolcu otobüsü unvanını taşıyan Mercedes-Benz Tourismo RHD, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretiliyor. Yeni Tourismo RHD bu sınıfta ilk kez kullanıma sunulan sürüş destek sistemleriyle standartları yeniden belirliyor. Acil durum fren asistanı Active Brake Assist 4, Sideguard Assist, dur-kalk trafiğine yönelik durma asistanı ve sürücü dikkat dağınıklığına karşın Attention Assist (AtAs) gibi sürüş güvenliğine yönelik donanımlara sahip olan yeni Tourismo RHD böylece sınıfının en güvenli otobüsü olarak öne çıkıyor. Yeni Tourismo RHD’de yüksek verimlilik seviyesine sahip, yeni nesil sıralı altı silindirli Mercedes-Benz OM 470 motor görev yapıyor. 10.7 litre hacimli motorun en yüksek güç versiyonu 456 BG (335 kW) üretiyor ve yüksek performansı düşük tüketim değerleriyle aynı potada eritiyor. Ayrıca yine sıralı altı silindirli Mercedes-Benz OM 936 da tercih edilebiliyor. 7.7 litre hacimli motor 354 BG (260 kW) üretiyor. Yeni Tourismo RHD 12.3 m ile 14.0 m arasında üç farklı gövde uzunluğu ile üretiliyor.

Daimler Otobüs Grubu, başta tamamen elektrikli Mercedes-Benz eCitaro olmak üzere IAA 2018’e birçok yenilikle damgasını vuruyor.

Tourismo gibi Mercedes-Benz Intouro da Mercedes-Benz Türk Hoşdere otobüs fabrikasında üretiliyor. Üç farklı gövde uzunluğu ile üretilen iki dingilli Intouro’yu harekete geçirme görevini sıralı altı silindirli Mercedes-Benz OM 936 motor üstleniyor. 7.7 litre hacimli kompakt motor 299 BG (220 kW) ve 354 BG (260 kW) güç seçenekleriyle sunuluyor.

Mercedes-Benz eSprinter

Otobüslerde kullanıma sunulan ilk dönüş asistanı Sideguard Assist, dönüş manevrası esnasında yayalar, bisikletliler ve sabit nesnelere karşı sürücüyü uyarıyor. Sideguard Assist tüm Mercedes Benz ve Setra seyahat ve kentiçi otobüslerinde kullanıma sunuluyor.

Mercedes-Benz eVito

Mercedes-Benz Hafif Ticari Taşıtlar Grubu’nda elektrikli Sprinter ve Vito ön plana çıkıyor

Mercedes-Benz Hafif Ticari Taşıtlar ürün yelpazesinin en önemli üyelerinden olan ve sınıfının en çok satan modeli olan Mercedes Benz Sprinter, zengin ürün çeşitliliğiyle farklı ihtiyaçlara çözüm üretiyor. Kapalı kasa, camlı ve kasalı, önden çekişli, arkadan çekişli veya dört tekerlekten çekişli, düşük yayımlı dizel motor veya sıfır yayımlı elektrikli olmak üzere toplam bin 700 farklı kombinasyona sahip olan Sprinter her türlü kullanıcı beklentisini karşılayan bir seçenek sunuyor. Kullanım amacına bağlı olarak 3250 mm ile 4325 mm arasında beş farklı dingil mesafesi ile 17 metrekübe kadar kargo alanı çözümleri sunuyor. Yeni Mercedes-Benz Sprinter, her biri yüksek yakıt verimliliğine sahip zengin motor çeşitliliğiyle yollara çıkıyor.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Taşıtlar Grubu, geleceğin kent yaşamına yönelik kapsamlı ve yenilikçi bir çözüm olan Vision URBANETIC ile özerk sürüş de dahil bugüne kadar sunulan fikirlerin çok daha ötesinde yenilikçi bir hareketlilik kavramı sunuyor.

Mercedes-Benz standartlarına uygun olarak son derece kaliteli ve konforlu bir iç mekana sahip olan yeni Sprinter, zengin bir donanım seviyesiyle yollara çıkarken aynı zamanda bünyesinde barındırdığı yenilikçi güvenlik donanımları ve sürüş destek sistemleriyle de sınıfının standartlarını yeniden belirliyor. Radar tabanlı mesafe takip sistemi DISTRONIC öndeki aracı belirli bir mesafeden takip ediyor. Öndeki aracın yavaşlaması halinde sistem fren yapıyor ve gerektiğinde aracı tamamen durduruyor. Aktif şerit takip sistemi aracın istem dışı olarak içinde bulunduğu şeridin dışına çıkması halinde sürücüyü direksiyonu titreterek uyarıyor ve sürücünün herhangi bir reaksiyon göstermemesi halinde tek taraflı fren müdahalesiyle aracı şeridine sokuyor.

Japon üretici Fuso’nun Super Great kamyonu ve Çinli üretici Auman’ın EST A çekicisi, Daimler’in küresel varlığının birer örneği olarak sergileniyor.

Mercedes-Benz Vito üç farklı gövde uzunluğu, iki farklı motor seçeneği ve üç farklı aktarma sistemiyle üretiliyor ve farklı kullanım ihtiyaçlarına çözüm sunuyor. 1300 kg’a kadar yük taşıma sığasına sahip Vito 4.90 m, 5.14 m ve 5.37 m olmak üzere farklı gövde uzunlukları ile üretiliyor. Kullanım amacına yönelik farklı kapı çözümleriyle kombine edilebilen Vito’da sürücü dikkat dağınıklığı algılama sistemi, yan rüzgar asistanı ve lastik basınç uyarı sistemi gibi güvenlik donanımları standart olarak sunulurken; aktif park asistanı, mesafe takip uyarı sistemi, kör nokta asistanı veya şerit takip asistanı gibi güvenlik donanımları isteğe bağlı olarak sunuluyor.

Daimler bünyesindeki Hintli üretici BharatBenz’in MDT 1617R kamyonu ziyaretçilere Hindistan kamyon pazarı hakkında fikir verdi.

Daimler, IAA Ticari Taşıt Fuarı 2018’de Mercedes-Benz eVito ve eSprinter ile elektrikli hafit ticari taşıt çözümleri de sunuyor. 5140 mm ve 5370 mm olmak üzere iki farklı gövde tipiyle satışa sunulacak olan Mercedes-Benz eVito’da 85 kW gücünde bir elektromotor görev yapıyor. 41 kWh kapasiteli batarya, 150 km’ye kadar menzil sunarken en zorlu kullanım koşullarında bile 100 km menzil sunuyor. Araç zemininde gizlenen bataryalar sayesinde 6.0 ve 6.6 m3 kargo alanı sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Şubat ayında dünya tanıtımı yapılan Mercedes-Benz eSprinter’da 85 kW gücünde bir elektromotor görev yapıyor. 41 kWh kapasiteli bataryayla 115 km menzile ulaşan eSprinter ise, 55 kWh kapasiteli batarya ile 150 km’ye kadar menzil sunuyor.

Mercedes-Benz’in alçak girişli kentiçi kamyonu Econic, ABD’de Freightliner markasıyla üretiliyor.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Taşıtlar Grubu, geleceğin kent yaşamına yönelik kapsamlı ve yenilikçi bir çözüm olan Vision URBANETIC ile özerk sürüş de dahil bugüne kadar sunulan fikirlerin çok daha ötesinde yenilikçi bir hareketlilik kavramı sunuyor. Vision URBANETIC yolcu taşımacılığı ile nakliye arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyor. Bireylerin ve malların taşınmasını, kullanım amacına uygun, dayanıklı ve verimli bir şekilde yerine getiren Vision URBANETIC şehirlerin, farklı sektörlerden işletmelerin ve kent sakinleri ile yolcuların gereksinimlerini yenilikçi bir çözümle karşılıyor.

Daimler’in bünyesinde bulunan ABD’li otobüs üreticisi Thomas Built Buses’ın elektrikli okul otobüsü Saf-T-Liner eC2 Jouley de fuarda sergileniyor.

Vision URBANETIC, özerk sistemi sayesinde gelecekteki ihtiyaçları öngörebiliyor ve bunlara cevap verebiliyor. Bu sayede süreçler optimize edilebilirken trafik sıkışıklıkları da önlenebiliyor. Sistem, taleplerin bir araya getirilerek analiz edildiği Araç Kontrol Merkezi’ndeki veri kaydı üzerinden artan talebi hızla ve en verimli şekilde karşılamak üzere gerekli bölgeye araç sevk edebiliyor. Sürücünün ve bununla birlikte sürücü kabininin devreden çıkmasıyla iç mekanda önemli bir alan kazanımı elde ediliyor. Direksiyon, pedallar, konsol ve tüm kokpit devreden çıkıyor.

Daimler’in sahip olduğu ABD’li üretici Freightliner’ın beş dingilli beton pompası üstyapılı kamyonu 114 SD ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here