DAF, Yeni Nesil XF, XG ve XG+’yı Türkiye’de tanıttı

1
1010
daf-yeninesilxf-06
DAF, Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+'nın Türkiye tanıtımını 25 Ekim tarihinde İzmit Körfez Pisti'nde gerçekleştirdiği bir etkinlik ile yaptı.
Renault Trucks
Volvo Trucks
Ford Trucks

DAF, Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+‘nın Türkiye tanıtımını 25 Ekim tarihinde İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleştirdiği bir etkinlik ile yaptı. Etkinlik sırasında basın mensupları DAF’ın bu yeni çekici ve kamyon ailesini yakından inceleme fırsatı elde ettiler.

Avrupa Komisyonu, yayımların (CO2) azaltılması, yol güvenliği ve sürücü konforu açısından sınırları zorlayarak yeni kütle ve boyut düzenlemeleri getirmişti. DAF, yeni düzenlemelerin sunduğu ek özgürlüğü kullanarak son derece çekici ve aerodinamik bir tasarıma sahip yeni nesil kamyonları piyasaya süren Avrupalı kamyon üreticileri arasında ilk sırada yer aldı.

daf-yeninesilxf-04
DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark ve DAF Trucks Turkey Satış Direktörü Mert Ersoylu tanıtım etkinliğinde hazır bulundu.

Yeni Nesil XF

Sektör önderi aerodinami, en yüksek enerji verimliliği ve en düşük CO2 yayımları için ön tarafta 160 mm uzama ile tamamen yeni bir kabin tasarımına sahip olan Yeni Nesil XF, çok beğenilen ve halen mevcut olan XF Super Space Cab ve Space Cab ile karşılaştırıldığında 75 mm daha alçak bir kabin verisine sahip, geniş ön cam ve ultra alçak kemer çizgisi ile birlikte doğrudan görüş sağlıyor ve özellikle Savunmasız Yol Kullanıcıları açısından sektör önderi güvenliğe katkıda bulunuyor. Yeni XF‘de ayakta durma yüksekliği kabin içindeki konuma bağlı olarak 1.900 ile 2.075 mm arasında değişiyor.

daf-yeninesilxf
Bir önceki nesil DAF XF, pite girerek pisti Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+’ya bıraktı.

Yeni Nesil XG ve XG+

Yeni kütle ve boyut düzenlemelerinden azami fayda sağlayan DAF, XF’ye ek olarak XG ve XG+ 160 mm uzatılmış ön kısmın yanı sıra çalışmak, yaşamak ve uyumak için eşsiz bir alan sağlamak üzere kabinin arka kısmında en az 330 mm ekstra uzunluğa sahip. XG ve XG+’nın kabin yüksekliği Yeni Nesil XF’den 125 mm daha yüksek. Yarı düz zemin, yalnızca 3 basamakla kolay erişim ve mükemmel doğrudan görüş için harika bir oturma pozisyonunun optimum kombinasyonunu sağlıyor.

DAF XG kabin içi, en az 1.980 ila 2.105 mm arasında bir ayakta durma yüksekliği ve – arkadaki uzama sayesinde – son derece geniş bir iç alan sunuyor.

İç mekan performasıyla piyasadaki ürünlere meydan okuyan DAF XG+ ile tavan yüksekliği daha da artırılarak 2.220 mm’ye kadar etkileyici bir ayakta durma yüksekliği sunuluyor. Bu XG+, DAF’ın gerçek üst sınıf modeli ve son derece yüksek bir yaşam konforu ve ferahlık düzeyi sunuyor. DAF XG+, 12,5 m3‘lük hacmiyle sektörün referans modeli olan mevcut DAF XF Super Space Cab’den bile yüzde 14 daha fazla hacme sahip.

daf-yeninesilxf-05
Yeni kütle ve boyut düzenlemelerinden azami fayda sağlayan DAF, XF’ye ek olarak XG ve XG+ 160 mm uzatılmış ön kısmın yanı sıra çalışmak, yaşamak ve uyumak için eşsiz bir alan sağlamak üzere kabinin arka kısmında en az 330 mm ekstra uzunluğa sahip.

Çekici ve modern tasarım

Ayırt edici dış tasarıma sahip olan Yeni Nesil XF, XG ve XG+, aerodinamik verimlilik için kusursuz bir şekilde oturan gövde panelleri ve monte edilmiş ön cam ve kapılar ile konik kabin şekli ile karakterize ediliyor.

Uzun ön tarafı vurgulayan belirgin ızgara ile daha da geliştirilen Yeni Nesil XF, XG ve XG+ kamyonların tümü krom desenli ızgaraya sahip. Bu ızgaranın üzerinde araçların sınıfını vurgulamak için parlak bir logo çubuğu bulunuyor. Hava girişi ön tarafa düzgün bir şekilde entegre edilmiş durumda.

Çelik tampon kompozit bir kaplamaya sahip ve hasar durumunda en düşük kırılganlığı ve düşük onarım maliyetleriyle birleştirmek için üç elemandan oluşuyor.

Gündüz Farları ve entegre viraj ışıklarıyla LED farlar, iyi bir görüş sağlıyor. XG ve XG+’da standart olan ve her model için özel bir tasarıma sahip LED Tavan Lambaları ile destekleniyor.

daf-yeninesilxf-02
İsteğe bağlı olarak eklenebilen yardımcı sürücü tarafında, yeni katlanabilir koltuk ile birlikte, kamyonun yanındaki yayaları, bisikletlileri ve çocukları mükemmel bir şekilde görmeyi sağlayan bir kaldırım görüş penceresi mevcut.

Tasarımdan gelen kalite

Yeni Nesil DAF’ta en yüksek malzeme kalitesi kullanılmakla kalmıyor, kabin yapısı için hafif, yüksek mukavemetli çelik kullanılıyor ve iç mekanda birinci sınıf yumuşak dokunuşlu malzemeler ve deri yaygın olarak kullanılıyor.

20 milyon kilometreden fazla işlevsellik, dayanıklılık, güvenilirlik ve müşteri testlerinden geçirilen Yeni Nesil DAF, Altı Sigma kalitesine odaklanarak tasarlandı.

Interior
Güzel iç mekan, sürücünün kişisel tercihlerine göre özelleştirilebilen tamamen dijital bir gösterge panelinin bulunduğu göz alıcı bir kumanda paneli sahip. DAF Navigasyon ve Bilgi ve Eğlence Sistemi’ni çalıştırmak için isteğe bağlı ikinci bir dokunmatik ekran mevcut.

Geliştirme Anafikri

Yeni Nesil DAF, ana geliştirme kriterleri olan yüksek güvenilirlik ve dayanıklılıktan ödün vermeden verimlilik, güvenlik ve sürücü konforunda yeni bir endüstri standardı getirme hedeflerine tam olarak odaklanarak tasarlanmış durumda.

Verimlilikte Geleceğin Tasarlanması

 • %10’a varan yüksek yakıt verimliliği
  • Sınıfının en iyi aerodinamisi
   • Son derece verimli dış tasarım
   • Akıllı motor bölmesi akış yönetimi
   • Gelişmiş kamera sistemleri
  • Yeni, yüksek verimli güç aktarma organları
  • Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri
 • Düşük araç ağırlıkları
  • sadece 6912 kilogram ağırlık
 • Kablosuz araç yazılımı güncellemeleri
 • Yılda sadece bir kez ve 200.000 kilometreye kadar servis aralıkları
daf-yeninesilxf-03
Basın mensupları Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+ çekicileri İzmit Körfez Pisti’nde kullanma olanağı buldular.

DAF, araç aerodinamiğini gerçekleştirdi ve hava akışı sağlayan optimum yarıçaplara, sivriliğe ve kapsamlı sızdırmazlığa sahip çekici bir dış tasarım ortaya çıkardı. Kavisli ön cam, eliptik şekilli köşe panelleri, aerodinamik A sütunu kapakları, entegre hava deflektörlü alt plaka, tekerlek yuvası deflektörleri ve aynalar yerine isteğe bağlı kameralar aerodinamiğe katkıda bulunur.

Motor bölmesi veya kabin altı hava akışlarını en iyi şekilde gerçekleştirmek için alınan birçok önlem de aynı derecede önemli. Bunlar arasında havası soğutucusu ve radyatör etrafındaki kapaklar, akış kılavuzları ve devirdaim bariyerleri ve kapalı tekerlek yuvası kapakları yer alıyor. Tüm bunlar, en az yüzde 19 daha iyi aerodinamik ve toplam yüzde 10’luk yakıt verimliliği iyileştirmesinin yüzde 6,3’üne varan bir oranla sonuçlanıyor.

PACCAR-MX11-Euro-6-2021-Engine--top-view-background
Yeni nesil XF, XG ve XG+ son teknoloji ürünü MX-11 ve MX-13 dizel motorlar, yüksek yakıt ekonomisi ve ultra düşük CO2 çıkışı sağlıyor.

Gelecek için hazır

İçinde yaşadığımız dünya değişiyor. İklim değişikliği nedeniyle CO2 emisyonlarını azaltma, kentsel alanlarda hava kalitesini iyileştirme ve özellikle savunmasız yol kullanıcılarının trafik güvenliğini artırma ihtiyacı, sürücü kıtlığı ve iyi ve profesyonel sürücüleri çekme ve elde tutma ihtiyacı ile el ele gidiyor.

DAF, Yeni Nesil XF, XG ve XG+ ile geleceği başlatan ve taşımacılık verimliliği, güvenliği ve sürücü konforunda yeni bir çağ başlatan uzun mesafe araç serisi sunuyor. Yeni Nesil DAF, batarya ve hidrojen gibi geleceğin enerji taşıyıcıları ve e-motorlar, plug-in hibritler, yakıt hücreleri ve hidrojen yanmalı motorlar dahil olmak üzere geleceğin güç aktarma organları için hazırlanmış, yeni ve enerji verimli bir araç platformunu temsil ediyor. Aracın son teknoloji dizel motorları yeni nesil bio yakıtların (Gazdan Sıvıya ve HVO dahil) yanı sıra karayolu taşımacılığını daha da karbondan arındırmak için yenilenebilir e-yakıtlar için hazır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here