DAF Trucks, IAA 2018’de geçmişini, bugününü ve geleceğini sergiledi

2
1686
Renault Trucks

20-27 Eylül 018 tarihleri arasında Hannover’de gerçekleştirilen IAA 2018 Fuarı’nda 17’nci salondaki 2 bin 500 metrekarelik standında DAF Trucks, geçmişini temsil eden 1967 model klasik DAF A1600’ün ve geleceği hakkında bilgi veren DAF CF Electric Yenilikçi Kamyon’unun yanı sıra kalite, güvenilirlik ve verimlilik alanlarında öne çıkan güncel LF, CF ve XF serilerini sergiledi. DAF Trucks’ın DAF Connect, PACCAR Financial, PacLease, PACCAR Parts, TRP ve DAF MultiSupport Repair ve Maintenance’tan oluşan geniş hizmet yelpazesine de standda yer verildi.

1967 model klasik DAF A1600 ve DAF XF 90’ıncı Yıldönümü Sürümü, IAA fuarındaki DAF standına gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.
DAF XF 90’ıncı Yıldönümü Sürümü

DAF, bu yıl 90’ıncı yıldönümünü kutluyor. Eindhoven’da küçük bir atölyede başlayan şirket, bugün Avrupa’nın önde gelen kamyon üreticilerinden biri konumunda. DAF’ın Avrupa’da 2017 yılında yüzde 15.3 olan ağır hizmet pazar payı 2018 yılının ilk yarısında yüzde 16.5’e yükseldi. Halen Birleşik Krallık, Belçika, Polonya, Romanya, Çekya ve Macaristan’da ağır hizmet sınıfında pazar önderi olan DAF Trucks, Avrupa’da çekici sınıfında pazarda ilk sırada yer alıyor. DAF, ayrıca Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı olan Almanya’da en büyük ithalatçı konumunda bulunuyor.

DAF Trucks Başkanı ve PACCAR Başkan Yardımcısı Harry Wolters, DAF’ın 16 ton üzeri Avrupa Birliği kamyon pazarında 2014 yılında yüzde 13.8 olan pazar payını 2018 yılında yüzde 16.5’e çıkardığını ve 2018 yılının ilk altı ayında çekici pazarında önder konumda bulunduğunu açıkladı.

Yeni LF, CF ve XF serileri fuarda öne çıktı

DAF, IAA Fuarı’nda dağıtım taşımacılığı için LF, çok geniş bir yelpazedeki uygulamalar için çok yönlü CF ve ağır ve uzun yol taşımacılığı için amiral gemisi XF’i sergiledi. LF dağıtım kamyonu, Birleşik Krallık’ta “2018 Yılının Filo Kamyonu” seçildi. Yeni CF ve XF serileri ise yakıt tüketimini yüzde 7 oranında düşüren birçok teknik yenilik sayesinde “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” ödülünü almıştı. Standda CF ve XF çekiciler başı çekerken, düşük ağırlıklı CF 8×4 mikser şasisi ve domonte edilebilir üstyapılar için geliştirilen 6×2 XF şasisi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

DAF CF Electric Yenilikçi Kamyon

CF Electric Yenilikçi Kamyon

LF, CF ve XF serilerinin yanı sıra DAF, fuarda CF Electric Yenilikçi Kamyon‘unu da sergiledi. Kentsel alanlardaki 40 tona kadar olan dağıtım uygulamaları için geliştirilen 4×2 tipindeki bir çekici olan CF Electric, tamamen elektrikle çalışabilmesi için VDL’nin gelişmiş E-Power Teknolojisi’ni kullanıyor. Akıllı aktarma organlarının merkezinde 170 kWh’lik lityum-iyon akülerden güç alan 210 kW’lik bir elektrik motoru bulunuyor. CF Electric, yüksek hacimli dağıtım uygulamaları için yeterli olan yaklaşık 100 km’lik bir menzile sahip. Akülerin hızlı dolumu 30 dk içinde gerçekleştirilebilirken, tam dolum 1.5 saat içinde tamamlanabiliyor. İlk CF Electric kamyonların müşteriler ile saha testleri bu yıl başlayacak.

40 ton toplam yüklü katar ağırlığına sahip DAF CF Hybrid, 449 beygirlik PACCAR MX-11 motoru, ZF’nin 75 kW (sürekli), 130 kW(azami) güç üreten E-motorunu da içeren hibrit aktarma organları ve 85 kWh sığalı lityum-iyon akü paketi ile donatılıyor. CF Hybrid’in tam elektrikli menzili 30 ile 50 km arasında değişiyor. DAF CF Hybrid’in aküleri sürüş sırasında dizel motorla ve park halindeyken DC doldurucuyla doludurulabiliyor. DC doldurucu 20 dk içinde akülerin yüzde 80’ini doludururken tam dolum için 1.5 saat yeterli oluyor. Frenleme sırasında enerji yeniden kazanılıyor. Isı kontrollü treylerler için e-PTO sunuluyor.

90’ıncı Yıldönümü Sürümü

DAF XF 90’ıncı Yıldönümü Sürümü, IAA fuarındaki DAF standına gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Oldukça şık bir görünüme, oldukça zengin bir donanıma ve DAF’ın 530 beygirlik en güçlü PACCAR MX-13 motoruna sahip olan çekici, DAF’ın 1928 yılındaki kuruluşunu andı. DAF’ın ünlü tarihi logosu kamyonun önünde, yanlarında ve kabinin arkasında yer alırken, lüks deri koltuklar üzerinde de bu logoya yer verildi. 

DAF Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Ürün Geliştirme Direktörü Ron Borsboom, aerodinamik, motor ve aktarma organları, sürüş yardımcıları, araç ağırlığı,sürücü konforu, çalışma süresi, işe uygunluk ve bağlantılılıktan oluşan DAF Taşımacılık Verimliliği’nin yanı sıra DAF’ın dijital teknolojileri, DAF’ın gelecekteki kamyon teknolojileri ve uygulamaları ve özerk (otonom) uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Gelecek için konumlandı

DAF Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama ve Satış Direktörü Richard Zink, fuarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “DAF, her zaman endüstriye en düşük işletim maliyetlerini, en iyi taşımacılık verimliliğini ve en yüksek sürücü konforunu sunan mükemmel kamyonlardan oluşan tam bir yelpaze sundu ve sunmaya devam edecek. 90 yıllık zengin mirasımızın üzerine inşa ettiklerimizle pazarda önder konuma ulaştık. Güçlü yeteneklerimiz, bizi geleceğe taşıyacak kamyonları ve aktarma organlarını üretmemizi olanaklı hale getiriyor.

19 tonluk tamamen elektrikli dağıtım kamyonu LF Electric Yenilikçi Kamyon, 195 kW (sürekli), 250 kW(azami) güç üreten elektrik motoru ve lityum-iyon akü paketi ile donatılıyor. 220 km menzile sahip kamyonun akülerinin yüzde 80’i hızlı dolum ile 70 dk içinde doldurulabiliyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz