DAF önemli bir fabrika güvenlik ödülü aldı

0
197
DAF_receives_important_factory_safety_prize-01
DAF Trucks, fabrikalarının güvenliği için LAN ve RPS Nederland tarafından önemli bir güvenlik ödülüne layık görüldü.

DAF Trucks, çalışanlarını iş yerindeki kaynak dumanlarına ve diğer tehlikelere karşı proaktif bir şekilde koruduğu için “Incentive Trophy“ye layık görüldü. Ödül, Hollanda Akciğer Birliği (LAN) ve RPS tarafından iş yerinde meydana gelen kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülen şirkete sunuldu.

Hollanda’da her yıl üç binden fazla insan çalışırken maruz kaldığı zararlı maddeler nedeniyle hayatını kaybediyor. LAN ve mühendislik danışmanlık firması RPS Nederland, çalışanların ve işverenlerin güvenlik bilincini artırarak trafik kazalarından beş kat daha fazla ölüme neden olan bu durumu azaltmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda da kullanılan ortak bilgi platformu “Opgelucht” (“Rahatlama“) aracılığıyla 2020 yılından itibaren her yıl ödül verilmesi planlanıyor. 

Kaynak dumanlarına karşı koruma

Bu yıl “Incentive Trophy“nin sahibi, işçilerini kaynak ve lehimleme işlemleri sırasında açığa çıkan gaz, duman ve parçacıklara, genel adıyla kaynak dumanlarına karşı korumaya yönelik tutumu sayesinde DAF oldu. Bu dumanların solunması akciğer hastalığı gibi kronik hastalıklara neden olabiliyor. DAF‘a göre bu durum en yeni araçlara, en iyi havalandırma sistemlerine, güvenli bir çalışma ortamına ve çalışan eğitimine sürekli olarak yatırım yapılması için yeterli bir neden.

Hava kalitesinin titizlikle izlenmesi

LAN ve RPS, aynı zamanda DAF‘ın kaynak dumanlarını titizlikle izlemesinden de övgüyle bahsetti. İzleme işlemlerinin titizlikle yürütülebilmesinin nedeni, düzenli ölçümlerin yanı sıra aralarında havalandırma sistemlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını sürekli olarak kontrol etmelerine olanak sağlayan özel bir kontrol paneli olmak üzere çeşitli araçlar kullanarak çalışanların izleme süreçlerine etkin bir şekilde dahil olmaları.

DAF’ın bu tutumu örnek alınmayı hak ediyor

DAF‘ın bu ödüle layık görülmesinin temel nedeni kaynak dumanlarıyla başa çıkmak için kullandığı yöntemler. “Opgelucht” bilgi platformuna göre DAF‘ın güvenliğe ilişkin bu tutumu herkes tarafından örnek alınmayı hak ediyor. Fabrikadaki her departmanın kendi “Güvenlik Liderleri” var. Bu kişiler, güvenli davranış konusunda meslektaşlarına rehberlik etme ve yeni koruyucu ekipmanlar ile çalışma prosedürlerini test etme görevlerini üstleniyor. Ayrıca burada üretim personeli, ancak bir dizi güvenlik sorusunu doğru yanıtladıktan sonra çalışmaya başlayabiliyor. Çalışanlar, kendilerinin ve meslektaşlarının güvenliğini gözetmeleri ve otomatikleştirilmiş bir prosedür izleyerek tehlikeli durumları veya olası kazaları bildirmeleri konusunda etkin bir şekilde teşvik ediliyor.

Evinize sağ salim dönün

DAF Trucks Operasyon Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Jos Habets, “Bu ödül, DAF bünyesindeki herkesin iş yerimizi mümkün olduğunca güvenli tutmak için ortaya koyduğu çabaların bir sonucu. Ayrıca sürekli olarak yeni ekipmanlara, aletlere ve süreçlere yatırım yapmamızın iyi bir nedeni var: DAF’ta, çalışanlarımızın gün sonunda evlerine sağ salim dönmesinden daha önemli hiçbir şey yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz