Continental, kablosuz şarj çözümünü tanıttı

1
1744
Renault Trucks

Continental, sadece yüksek performanslı lastikleriyle değil tasarladığı son teknoloji ürünleriyle de otomotiv dünyasında fark yaratıyor. Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen Continental TechShow 2017 etkinliğinde görücüye çıkan Continental’in yeni nesil kablosuz şarj çözümü, elektrikli araçların kablo olmadan kolayca şarj olmasını sağlıyor. Enerjiyi zeminde konumlanan bir şarj biriminden aracın altındaki alıcı birime kablosuz aktaran teknoloji, elektrikli bisikletler için de kullanılabiliyor.

Continental’in dünya çapında sunduğu otomotiv teknolojileri çözümlerinin masaya yatırıldığı Continental TechShow 2017 etkinliği Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirildi. Etkinlikte elektrikli bir araca takılan kullanıcı dostu endüktif şarj teknolojisini tanıtan Continental, bu teknolojiyle elektrikli araçların şarj edilmesinde yeni bir dönem başlatıyor.

Elektrikli araç şarjında yeni dönem

Continental’in yeni endüktif şarj teknolojisinde enerji, yere bağlı bir şarj biriminden aracın altında bulunan alıcı birime kablosuz olarak aktarılıyor. Sürücünün yapması gereken tek şey, elektrikli aracını yenilikçi Continental Mikro-Navigasyon çözümü yardımıyla yerdeki şarj biriminin tam üstüne park etmek. Araç, endüktif şarj birimi ile donatılmış park alanına yaklaştığında, şarj istasyonu ile otomatik olarak bir doğrulama diyaloğu başlatılıyor. Sürücüyü aracın doğru konumda park edilip edilmediği konusunda bilgilendiren bir insan-makine ara yüzü, araç doğru park edildikten sonra ise şarjın başladığını onaylıyor ve şarj işlemi başlıyor.

Endüktif şarj sistemiyle sürücülerin kablo derdiyle hiç uğraşmadan araçlarını şarj edebileceğini söyleyen Continental’in Endüktif Şarj Teknolojisinden Sorumlu Uzmanı Thomas Röhrl şunları söylüyor: “Continental, bu şarj istasyonlarını sadece elektrikli araçlar için değil, elektrikli bisikletler için de sunuyor. Continental olarak geliştirdiğimiz bu teknoloji bize aracı kısa kısa fazla sayıda şarj etmekle uzun süreli tek bir şarj arasında yüklenen enerji arasında bir fark olmadığını gösteriyor. Sürücü için çok daha zahmetsiz bir sistem olması nedeniyle endüktif şarj teknolojisinin toplam şarj sığasını ve aracın hali hazırda var olan menzilini artırdığını ölçümleyebiliyoruz.

Continental’in yeni endüktif şarj teknolojisinde enerji, yere bağlı bir şarj biriminden aracın altında bulunan alıcı birime kablosuz olarak aktarılıyor.

Endüktif şarj teknolojisi güvenli, kompakt ve sağlam

Continental’in endüktif şarj sistemi, pratik olmasının yanı sıra güvenli olmasıyla da dikkat çekiyor. Aracın doğru olarak park edildiği teyit edildiği anda, yerdeki şarj birimi enerji aktarımını başlatıyor. Kademeli hızlanmadan tam çıkış gücüne ise sadece bir kaç saniyede ulaşılabiliyor. Entegre boşluk izleme fişlevi, aracın altında, yer şarj birimi ile araç şarj birimi arasında yabancı bir cisim saptadığı anda enerji aktarımı derhal kesiliyor. Endüktif şarj teknolojisi, bir garaj veya otoparkta kablolu teknolojiye kıyasla çok daha az bir yer kaplıyor. Yaklaşık 500 kg ağırlığa kadar dayanma sığası olan şarj birimi, yer üstünde veya yere gömülü kullanılabilir olduğundan, sistemin kapalı bir park alanına kurulumu da mümkün.

Continental’in endüktif şarj sistemi, pratik olmasının yanı sıra güvenli olmasıyla da dikkat çekiyor. Aracın doğru olarak park edildiği teyit edildiği anda, yerdeki şarj birimi enerji aktarımını başlatıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz