CMS’den İzmir’e 310 milyon TL’lik yatırım

0
1534

CMS Jant, İzmir’e 310 milyon TL’lik yatırım yapmaya hazırlanıyor. 600 kişiye istihdam olanağı yaratacak yeni fabrikada yılda 2.5 milyon adet jant üretimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin önder, dünyanın ise önde gelen jant üreticilerinden biri olan CMS, İzmir’e 310 milyon TL’lik yatırım yapacak. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan mevcut jant üretim tesisinin yanına yeni bir fabrika inşa edecek şirket, 600 kişiye yeni istihdam olanağı sağlayacak. 38 bin 385 metrekare alan üzerine kurulacak yeni tesis yılda 2.5 milyon adet jant üretim yapacak. Yapımına başlanan fabrikanın inşasının 2018 yılının ilk yarısına kadar amamlanması bekleniyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulanan CMS Jant Yönetim Kurulu Başkanı Bertuğ Ösen, artan yurtiçi ve yurtdışı talep üzerine yeni yatırım kararı aldıklarını söyledi. CMS’nin İzmir’deki mevcut üretim tesisinde yıllık 9 milyon adet jant üretimi gerçekleştirdiklerini aktaran Bertuğ Ösen, yeni tesisin de yardımıyla her yıl ortalama yüzde 10’un üzerinde sığa artışı yakalamayı hedeflediklerini ve 2022 yılında 12 milyon adet jant üretimi gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

2016 yılında 7 milyon jant ihraç etti

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerine jant ürettiklerini vurgulayan Ösen, şunları söyledi: “Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi, Bentley, Porsche, Seat, Skoda, Toyota, Ford, Fiat Grubu, Renault, Nissan, Honda, Dacia, Lexus ve Suzuki markalarına jant üretiyoruz. Geçtiğimiz yıl başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine 7 milyon adet jant ihraç ettik. 2016 ciromuz yurtiçi satışlarla birlikte 1.2 milyon TL’ye ulaştı. Bu yıl hedefimiz 1.4 milyon TL ciroya ulaşmak. Geçtiğimiz yıl başta Ar-Ge çalışmaları olmak üzere 66 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bu yıl ise 84 milyon TL’lik yatırım yapma planımız var.

CMS Jant Yönetim Kurulu Başkanı Bertuğ Ösen, artan yurtiçi ve yurtdışı talep üzerine yeni yatırım kararı aldıklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz