Citroën Türkiye, 2019’daki büyümesini 2020’de de sürdürecek

0
1799
Yeni-Citroen-Berlingo-22
Yeni Citroen Berlingo

Citroën Türkiye, 2019’da daralan toplam otomotiv pazarına rağmen satışlarını bir önceki sene ile aynı seviyede tutarak pazar payını yüzde 2,5’e çıkardı ve markalar sıralamasında iki basamak yükseldi. Mart 2019’da Groupe PSA Türkiye bünyesine geçen Citroën, Grubun sinerjisi ile birlikte büyüme trendine girdi ve Mart-Aralık 2019 döneminde yüzde 18 daralan Türkiye toplam pazarında satışlarını yüzde 11 oranında artırdı. Önceliğinin her zaman müşteri memnuniyeti olduğunun altını çizen Citroën, en önemli hedefini ise en çok tavsiye edilen otomobil markası olmak olarak belirledi.

Olivier-Cornuaille
Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille

Mart 2019 itibariyle Groupe PSA Türkiye çatısı altında yepyeni bir ekiple faaliyete başlayan Citroën Türkiye, bu değişimin getirdiği pozitif etkileri satışlarına yansıttı. Yıl boyu sürdürülen pazarlama iletişim çalışmaları, lansman aktiviteleri ve gerilla iletişim çalışmaları da Citroën’i bu dönemde “marka imajını en çok yükselen marka” yaptı ve bilinirliğine katkı sağladı. 2019 sonunda 12 bin 33 adet satış ile pazar payını yüzde 2,5’e çıkaran Citroën, markalar sıralamasında da iki basamak birden yükseldi. Marka aynı dönemde yüzde 16 daralan binek otomobil pazarında ise binek otomobil satışlarını yüzde 42 artırma başarısı gösterdi.

Mayıs ayında kombivan segmentinde Yeni Berlingo’yu pazara sunan Citroën, eylül ayında da markanın amiral gemisi Yeni C5 Aircross SUV modelini tüketicilerle buluşturdu. Yeni C5 Aircross SUV son dört aydaki satış rakamları ile segmentinde yüzde 6,5 pay elde ederek 6. sıraya yerleşti. Elde edilen bu sonuçların temelinde pazar dinamiklerine ve ihtiyaçlarına paralel uygulanan ticari politikaların, müşteri memnuniyetine verilen önemin ve güçlü ürün gamının önemli payı oldu.

Selen-Alkim
Citroën Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım

2020 yılı Türkiye pazarı için öngörülerini aktaran Citroën Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, “2020 yılında pazarın 600 bin adetlerde gerçekleşeceğini öngörsek de planlarımızı 700 bin adede göre yaparak pazara olan inancımızı yüksek tutuyoruz. Citroën olarak 2020’de 19 bin 100 adet satış ile pazar payımızı yüzde 3,2’ye çıkartarak büyümemizi sürdüreceğiz. Bugün itibariyle 18’i çok markalı olmak üzere 38 adet Citroën yatırımcımız bulunuyor. Asıl önceliğimiz müşteri, hedefimiz ise en kısa sürede en çok tavsiye edilen marka olmak. Bu hedeflere, güçlenen bayi teşkilatımız ve sağlam ürün stratejimiz ile ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here