Bozankaya, Berlin’de düzenlenen Innotrans 2018 Fuarı’na elektrikli otobüsüyle katıldı

0
1743

Toplu ulaşım çözümleri sunan Bozankaya, 18 Eylül’de başlayan ve 21 Eylül’de sona eren Innotrans 2018 Fuarı’na yeni nesil elektrikli otobüsü SILEO S18 ile katıldı.

Uluslararası platformda toplu ulaşım araçları üretimiyle adını duyuran Bozankaya, Berlin’de düzenlenen ve dünyanın en önemli ulaştırma fuarları arasında yer alan Innotrans 2018 Fuarı’na yeni nesil elektrikli otobüsü SILEO S18 ile katıldı.

Fuara katılımlarıyla ilgili bir açıklama yapan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, “Berlin’de düzenlenen ve ulaştırma fuarları arasında önemli bir yeri olan Innotrans 2018’de ülkemizi temsilen yer almaktan dolayı mutluyuz. Türkiye’de ilkleri başaran bir marka olarak yurtdışından da yoğun ilgi görüyoruz. Özellikle Avrupa’daki belediyeler elektrikli araçlara çok daha fazla ilgi duyuyor. Burada elektrikli otobüsümüz SILEO S18’i sergilesek de standımıza gelen müşterilerimize tüm araçlarımız hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Haziran ayında Bangkok’a gerçekleştirdiğimiz metro ihracatıyla yurtdışındaki birçok firma ve ülkenin dikkatini çektik. Bu bilinirliğimizi fuarda avantaja çevirmek için birçok firmayla yakın görüşmelere başladık. Innotrans 2018 ile yeni ülkelere ulaşarak ihracatımızı artırmak istiyoruz.” dedi.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay

18 metre uzunluğundaki SILEO S18, çevre dostu, sessiz, verimli ve sıfır yayım özellikleriyle ön plana çıkarken, 4 saatlik bir şarjla 400 km mesafeyi kat edebiliyor. İlk kez Elazığ’da yollara çıkan SILEO S18, fuarın ilk gününde Avrupa’daki belediyelerin ilgi odağı oldu.

SILEO, fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüp kendi bataryasını sefer halinde şarj edebiliyor (rejenaratif), 346 kWh akü sığasıyla da ortalama 4 saatte tam şarj olup hizmet vermeye devam edebiliyor. 18 metre uzunluğa ve tek körüğe sahip olan yeni SILEO S18, azami 75 km/s hıza ulaşabiliyor. İçten yanmalı motor yerine dingil üzeri elektrikli motor kullanılmasıyla geniş ve ferah bir iç hacim sunan SILEO S18, yaklaşık 150 yolcu taşıma sığasına sahip.

Bir Ar-Ge firması olarak faaliyetlerine başlayan Bozankaya’nın ürün yelpazesinde elektrikli otobüslerin yanında modern troleybüs sistemi trambusler ve raylı sistem araçları da yer alıyor. Malatya’da hizmet veren 25 araçlık trambus filosu ve Kayseri’de hizmet veren 30 araçlık alçak tabanlı tramvay filosuyla rüştünü ispat eden Bozankaya, haziran ayında Türkiye’nin ilk metro ihracatına da imzasını attı.

Bozankaya, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüslerinin, ilk trambuslerinin, ilk yerli tasarım alçak tabanlı tramvaylarının ve ilk metro araçlarının üretilip ihraç edildiği üretim merkezini kurmak için toplamda 50 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here