Bozankaya, “Avrupa’nın En İnovatif Firması” seçildi

0
152
bozankaya_Timisora_Tram
Bozankaya, bataryalı tramvayı ile “Avrupa’nın En İnovatif Firması” ödülünün sahibi oldu.

Merkezi Berlin’de olan Avrupa’nın raylı sistem teknolojileri alanındaki en büyük ve prestijli kurumu Avrupa Raylı Sistemler Kümelenmeleri Birliği (ERCI)’nin 2021 İnovasyon Ödülleri‘nde Bozankaya, bataryalı tramvayı ile “Avrupa’nın En İnovatif Firması” ödülünün sahibi oldu.

Bozankaya, yüzde 100 yerli mühendislik ürünü yeni nesil, çevre dostu, tasarımı ve lisansı kendisine ait olan elektrikli tramvayıyla Avrupa Raylı Sistemler Kümelenmeleri Birliği (ERCI) tarafından “Avrupa’nın En İnovatif Firması” seçildi. Katener ağına bağlı kalmaksızın 70 km menzil yapabilen Bozankaya’nın yeni nesil elektrikli tramvayı, sahip olduğu teknolojiyle bir dünya rekoruna imza attı.

Her sene uluslararası bir teknoloji ve yaratıcılık yarışının yaşandığı Avrupa Raylı Sistemler Kümelenmeleri Birliği’nin İnovasyon Ödülleri’nin bu yılki kazananları 26 Ekim 2021’de Fransa’da Lille Grande Palais’de yapılan SIFER Expo sırasında özel bir törenle açıklandı.

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, yenilikçi özellikleri kanıtlanmış ürünler, sistemler, teknolojiler, süreçler ve hizmetler sağlayan Avrupalı şirketlere atfedilen bu yarışta kazananların, endüstriyi, Ar-Ge’yi ve kamu yetkililerini temsil eden bağımsız uzmanlardan oluşan bir Avrupa jürisi tarafından seçildiğini ve bu seçimin ürünün ya da hizmetin demiryolu sektörü için sağladığı ekonomik, ekolojik ve sosyal faydalarla, dijital ve inovatif teknolojilerin ürüne entegrasyonu gibi kriterlere göre belirlendiğini dile getirdi. Günay, ayrıca bu ödülün 2015 yılında dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık firması olan Frost & Sullivan’ın Bozankaya’yı “Avrupa’nın En İyi Şirketi” seçmesinin ardından Bozankaya’nın Avrupa Birliği’nden aldığı ikinci ödül olduğunu hatırlattı ve bu ödüllerin yapılan tüm Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynakları yatırımları ve inovatif girişimlerinde Bozankaya’nın doğru yolda ilerlediğinin en iyi kanıtı olduğunu belirtti.

Bataryalı, 30 metre uzunluğunda, yüzde 100 alçak tabanlı ve 230 yolcu taşıma kapasitesine sahip Bozankaya’nın sürdürülebilir ve çevre dostu üretim modellerine uygun olarak geliştirdiği ödüllü tramvayı tüm Avrupalı rakiplerini geride bırakarak uluslararası arenada Türk teknolojisini başarıyla temsil etti ve ülkemize bu prestijli ödülü getirdi.

Türkiye’nin ilk yerli yüzde 100 elektrikli otobüsünü üreten firma unvanına da sahip olan Bozankaya’nın, Ankara Sincan’da 100.000 metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde geliştirdiği yüksek kaliteli yerli tasarım araçları Avrupa ve Asya’ya da ihraç ediliyor ve birçok metropolün toplu taşıma sistemlerinde kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here