Borusan Lojistik, dev yatırımı için Tırsan’ı seçti

0
2748
TREYLERLER-02

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden Borusan Lojistik, öz mal filosunu büyütmek amacıyla iki yıl içinde yapacağı 600 adetlik yarı treyler yatırımının ilk kısmı için Tırsan’ı seçti. 25 adedi tren yükleme sistemli Talson Tekstil Taşıyıcı Mega ve 80 adedi de tren yükleme sistemli Tırsan T.SCS M Perdeli Mega olmak üzere toplam 105 adet yarı treyler, 6 Eylül tarihinde Tırsan Adapazarı fabrikasında düzenlenen bir törenle teslim edildi.

Teslim edilen 105 adet treylerin 25 adedinin tren taşımasına uygun askılı treyler olduğuna dikkat çeken Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, bu treylerlerin hem Türk hem de Avrupalı nakliyeciler için örnek bir çalışma olduğunu vurgulayarak, Borusan Lojistik gibi yalın iş modeliyle çalışan profesyonel bir şirketin verimlilikle ilgili tüm taleplerini karşıladıklarını dile getirdi. Borusan Lojistik’in talebi üzerine Ar-Ge ile yapılan uzun çalışmalar sonucunda mega treylerlerin ön dingilini kaldırılabilir hale getirdiklerini ve mega treylerlerin verimliliğini daha da artırdıklarını kaydeden Çetin Nuhoğlu, Tırsan’ın her zaman müşterisinin yanında ve her türlü ürününün sonuna kadar arkasında durduğunu ifade etti. Asıl hedeflerinin Avrupa olduğunu ve Almanya’da açtıkları ikinci fabrikayla toplam dört fabrikaya ulaştıklarını açıklayan Çetin Nuhoğlu, ekonomisi toparlanmaya başlanan Rusya’da işlerin iyi gittiğini ve çok ciddi yatırımlar yaptıklarını belirterek, bu yılın ekim ayında sadece Avrupa’nın değil dünyanın da en büyük treyler Ar-Ge merkezinin temelini atacaklarını ve ilave 150 mühendisi işe alacaklarını söyledi.

Törene Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, Uluslararası Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Ali Okyay Öztuğran ve Uluslararası Taşımacılık Karayolu Operasyonları Grup Müdürü Volkan Yıldırım’ın yanı sıra Tırsan Treyler ve Borusan Lojistik’in diğer yöneticileri katıldı.

Borusan Lojistik’in kurulduğu günden bu yana her yıl yatırım yaptığını ve bugün iki yıl içinde 600 adede ulaşacak yeni treyler yatırımının 105 adetten oluşan ilk partisini teslim aldıklarını dile getiren Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, yurtiçi taşımalarında elde ettikleri önderliği Avrupa taşımalarında da elde etmek; ama en önemlisi müşterilerine rekabette bir fayda sağlamak ve bir fark yaratmak için çevreci, verimli ve müşterilerinin iş yapış şekillerine daha uygun ürünleri bünyelerine kattıklarını vurguladı. En iyi insan kaynağı ve en iyi teknolojinin yanı sıra en iyi donanımları kullanmak gerektiğini kaydeden İbrahim Dölen, maliyetlerini aşağı çeken ve verimliliklerini artıran bu donanımları bir Türk firmasından almaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Teslim edilen 105 adet mega yarı treylerin en önemli özelliği ön dingillerinin kaldırılabilir olması. Borusan Lojistik’in talebi üzerine Tırsan Treyler Ar-Ge merkezinin çalışmaları sonucunda geliştirilen bu çözüm sektörde bir ilk. Yarı treyler boşken ya da yük az iken ön dingillerin kaldırılması sürtünmeyi; dolayısıyla yakıt tüketimini, tekerlek aşınmasını ve balata aşınmasını azaltıyor. Bu da taşımacılık verimliliğini artırıyor.

Mevcut işlerinin sığasını artırmak ve Kıta Avrupası’na başlatacakları yeni intermodal taşımacılık için bu yatırımı gerçekleştirdiklerini açıklayan Borusan Lojistik Uluslararası Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Ali Okyay Öztuğran, Kıta Avrupası’nda bu yeni yatırımın verdiği güçle ciddi bir yapılanma içine gireceklerini ve Trieste’ye Ro-Ro ile giden treylerleri tren ile özellikle Kuzeybatı Almanya ve Lüksemburg’a taşıyarak 300 km çapındaki bir bölgede mevcut ve yeni gelecek müşterilerin taşımalarını hem ihracat hem de ithalat temelinde yapmaya başlayacaklarını belirterek, bununla bağlantılı olarak Kıta Avrupası’nda yeni konsolidasyon merkezleri oluşturacaklarını, hem parsiyel hem de komple yük taşımalarında söz sahibi olacaklarını ve pazar paylarını artıracaklarını dile getirdi. Avrupa yapılanmasıyla Avrupa’daki müşterilerin de tedarikçisi ve 3PI lojistik sağlayıcısı olmayı hedeflediklerinin altını çizen Ali Okyay Öztuğran, Borusan Lojistik’in Avrupa’dan başlayıp Türkiye ve devamında Ortadoğu ve Rusya’ya kadar operasyon yapma kabiliyetine ulaşacağını sözlerine ekledi.

Müşterilerinin maliyetlerini düşürerek onların verimliliğini artıracak, onlara fayda sağlayacak ve kendilerini rakiplerinin bir adım önüne çıkaracak her türlü yatırımı her zaman yapmaya hazır olduklarını dile getiren Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, iki yıl içinde 600 adede ulaşacak bir paketin ilk 105 adedini teslim aldıklarını belirterek, hedeflerinin yurtiçi taşımalardaki önderliklerini Avrupa’ya da taşımak olduğunu ifade etti.

Bu yatırımı yaparken verimlilik, maliyet avantajları ve kullanım kolaylığının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Borusan Lojistik Uluslararası Taşımacılık Karayolu Operasyonları Grup Müdürü Volkan Yıldırım, amaçlarının yeşil lojistik doğrultusunda öz malı yoğun bir firmaya dönüşürken özellikle intermodal taşımalarda kullanabilecekleri treylerleri seçmek olduğunu belirterek, Tırsan ile yaptıkları ortak çalışmalarla en yalın, kullanımı en kolay ve en verimli sonucu elde ettiklerini açıkladı.

2002 yılında 38 milyon Dolar olan cirolarını bugün 540 milyon Dolar’a çıkardıklarını, 450 olan çalışan sayılarının ise yaklaşık 4 bin kişiye ulaştığını açıklayan İbrahim Dölen, iş planları doğrultusunda 2019 yılına kadar hizmet yelpazelerindeki boşlukları dolduracak Türk ya da Avrupalı üç firmayı daha satın almayı planladıklarını söyledi. Ford Otosan fabrikasının tüm milk-run taşımasını yapmaya başladıklarını ve 150’ye yakın araçlarının bu işe yönelik olarak çalıştığını kaydeden İbrahim Dölen, Ford Otosan ve tedarikçilerinin ihtiyaçları doğrultusunda milk-run yazılımını iki buçuk ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak hiçbir sorun yaşamadan böyle büyük bir operasyona başladıklarına dikkat çekti.

Teslimat törenine Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, Uluslararası Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Ali Okyay Öztuğran ve Uluslararası Taşımacılık Karayolu Operasyonları Grup Müdürü Volkan Yıldırım’ın yanı sıra Tırsan Treyler ve Borusan Lojistik’in diğer yöneticileri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz