Borusan Limanı’na “Yeşil Liman/Eko Liman” sertifikası

0
2038

Borusan Limanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen “Yeşil Liman/Eko Liman” sertifikasının sahibi oldu.

Borusan Lojistik Gemlik Limanı, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliği ile yürüttüğü “Yeşil/Eko Liman” denetimlerini başarıyla tamamlayıp, ‘Yeşil/Eko Liman Sertifikası’nı aldı.

Sertifika için son derece zor bir değerlendirme sürecinden geçen Borusan Limanı, Bakanlık ve TSE uzmanlarının gerçekleştirdiği denetimlerin ikinci aşamasını da başarıyla tamamlayarak ‘Yeşil/Eko Liman Sertifikası’na hak kazandı.

Dünyanın önde gelen liman tesisleri tarafından uygulanan yeşil liman sertifikalandırılması Türkiye’de 2014 yılı sonundan bu yana uygulanıyor.

Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen: “Hedefimiz sözde değil özde yeşil bir lojistik şirketi olmak

Borusan Limanı’nın Yeşil/Eko Liman sertifikası almaya hak kazanması neticesinde bir değerlendirmede bulunan Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, bu sertifikanın uluslararası deniz taşımacılığı firmaları ve dünya limanları arasında çok ciddi bir saygınlık ve önemli bir rekabet unsuru olarak değerlendirildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “İşimizin, çevremizin ve ülkemizin geleceklerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu çok iyi biliyoruz. Aldığımız sertifika bu yolda attığımız önemli bir adımdır; ama hiç kuşkusuz son adım olmayacaktır. Doğa dostu ve yeşilden yana olmak bizim için hiçbir zaman laftan ibaret kalmayacak. Hedefimiz sözde değil özde yeşil bir lojistik şirketi olmaktır. Tüm faaliyet alanlarımızdaki uygulamalarımızla sektör önderi olarak öncü olmaya devam edeceğiz.

Borusan Limanı’nda adım adım yeşile yolculuk

Kurulduğu günden bu yana çevresel sürdürülebilirliği öncelikli yatırım alanı olarak gören Borusan Lojistik, bu alanda birçok “yenilikçi ve örnek teşkil eden uygulamaların” sahibi konumunda.

2004 yılında aldığı 9001 Kalite, 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, 14001 Çevre Yönetim sistemleri ile başlayan sürdürülebilirlik temelli yönetim sistemleri yolculuğu, 2012 yılında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ve ISO 14064 Karbon Ayak İzi Doğrulaması ile devam etti. Borusan Lojistik, bu iki önemli belgeyi aynı anda alan Türkiye’nin öncü lojistik firması konumunda.

Borusan Limanı ise 2005 yılında Gemilerden Atık Alım lisansına sahip öncü limanlar arasında yer alarak, deniz kirliliğinin önlenmesi hususunda ilk önemli adımını attı. 2016 yılında Tehlikeli Madde Uygunluk Belgesi ile Gemlik Bölgesi’nde belgeyi alan öncü firma olan Borusan Limanı, Yeşil Liman-Eko Liman vizyonu ile örnek alınan gelişmelere devam ediyor.

Örneğin led dönüşüm projesi ile tüm armatürlerini led sisteme geçirerek 1.2 milyon kWh tasarruf elde eden Borusan Limanı, operasyonel verimlilik çalışmalarına 2016 yılında da devam ederek, projenin ikinci fazını da hayata geçirdi. Bu sayede ilave 1.5 milyon kWh tasarruf sağlandı. Uygulanan RTG elektrik dönüşümü projesi sayesinde yayımlarda yüzde 94 oranında iyileştirme gerçekleştirerek, 5 bin 768 adet ağacın korunması sağlandı ve 11 bin 600 kişinin yıllık oksijen ihtiyacı karşılandı. Borusan Limanı atık geri kazanım sistemi ile de yıllık en az 10 bin ağacı korumaya devam ediyor. Ayrıca operasyonlarda meydana gelen karbon yayımını en alt seviyeye indirmek amacıyla elleçlediği her 10 konteyner için ağaç ormanına bir ağaç dikiyor. 2019 yılına kadar hedefini bir milyon ağaç dikme olarak belirleyen Borusan Lojistik, 500 binden fazla ağacın dikimini şimdiden gerçekleştirdi.

Limanda yapılan geri kazanımlar ve iyileştirmeler ile birlikte üç bin metreküp ağaç ısıl işleme tabi tutuldu, bu sayede 12 bin 332 ağacın korunması sağlandı. Bu sayı 25 bin kişinin yıllık oksijen ihtiyacına eş değer.

Borusan Limanı

Gemlik’te stratejik bir konuma sahip olan Borusan Limanı, Türkiye’nin her alanda referans gösterilen limanı olma vizyonuyla büyüme ve modernizasyon yatırımlarını kesintisiz olarak sürdürüyor. “Yeşil Liman” olmaya hak kazanarak yenilikçi sürdürülebilirlik konusundaki başarısını belge ile taçlandırılan liman, şu anda beş milyon ton genel kargo, 400 bin TEU konteyner ve 350 bin araç elleçleme sığası ile Türkiye’nin en iyi limanlarından biri konumunda. Konteyner, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro faaliyet alanlarında  liman ve terminal hizmetlerini dünya standartlarında sunan Borusan Limanı‘nın toplamda 465 bin m² gümrüklü\gümrüksüz terminal alanı bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz