BorgWarner’in yeni ısıtıcı teknolojisi, BMW Group işbirliğiyle Avrupa pazarına giriyor

0
207
ZEEKR-001
BorgWarner, Çinli otomotiv devi Geely Holding’in yeni premium elektrikli otomobil markası ZEEKR’in yüzde yüz elektrikli sedan modeli 001’den sonra BMW Group’un iX ve i4 tamamen elektrikli modelleri için de yenilikçi Yüksek Voltajlı Soğutma Sıvısı Isıtıcısını (HVCH) tedarik edecek.
Renault Trucks

Otomotiv dünyasını ileri taşıyan yeniliklere imza atan ve satış sonrası hizmetler alanında global çözümler sağlayan Delphi Technologies’i bünyesinde barındıran BorgWarner, geleceğin ulaşımını şekillendiren ve daha temiz bir çevreye katkıda bulunan premium elektrikli araçları desteklemeye devam ediyor. BorgWarner, BMW Group’un yeni premium elektrikli modelleri iX ve i4 modellerinde yüksek voltajlı soğutma sıvısı ısıtıcıları için tedarik anlaşması imzaladığını açıkladı. 20 yılı aşkın süredir BMW Group ile başarılı işbirliğini devam ettiren BorgWarner, grubun içten yanmalı motora sahip modelleri için de çok sayıda çözüm sunuyor.  

Yeni teknoloji; yolcu kabini ısıtması, batarya enerji performansının iyileştirilmesi ve hızlı şarj için kullanılabiliyor

BorgWarner çalışmaları kapsamında, bataryalarda azami önem taşıyan ısınma konusunda ZEEKR 001’in yanı sıra BMW iX ve i4’te de yer alacak olan yüksek voltajlı soğutma sıvısı ısıtıcılar, batarya paketi ve hücrelerinde stabil sıcaklık dağılımı sağlıyor. Böylelikle elektrikli ve hibrit araçlarda bataryanın enerji performansı daha da yükseliyor. Düşük termal kütleleri nedeniyle yüksek termal güç yoğunluğu ve hızlı tepki süresi sağlayan BorgWarner’in ısıtıcıları, bataryadan daha az güç kullandığı için elektrikli sürüş menzilini uzatıyor. Ayrıca kısa sürede konforlu bir kabin iklimi oluşmasına imkan veren kompakt ve modüler tasarımlı ısıtıcılar, bu sayede daha iyi ve keyifli bir sürüş deneyimine imkan tanıyor.

Yuksek-Voltajli-Sogutma-Sivisi-isiticisi
Elektrikli araçlarda batarya sıcaklığının optimum seviyede kalmasını sağlayan BorgWarner üretimi yüksek voltajlı soğutma sıvısı ısıtıcıları; bu sayede daha yüksek batarya menzili ve daha konforlu kabin iklimlendirmesine olanak tanıyor.

Aşırı ısınmaya karşı koruma sağlıyor

HVCH, en güncel ve en ileri kalın film elemanı (TFE) teknolojisini kullanıyor. Hızla ısı üreten yüksek performanslı sistemlere yönelik talebi karşılamak üzere geliştirilen HVCH’nin ısıtma elemanları, güç kayıplarını en aza indirmek üzere soğutma sıvısına daldırılıyor. Teknoloji, aynı zamanda sıcaklığın doğrudan algılanmasına izin veriyor. HVCH’nin tek plakalı ve çift plakalı olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Her ikisi de üstün elektromanyetik koruma sağlayan sağlam alüminyum muhafazalara entegre ediliyor. 180 ile 800 volt arasında besleme gerilimine sahip sistemlerde kullanıma uygun olan HVCH, 3 ila 10 kW güç aralığı sunuyor. Olası bir arıza durumunda sistem otomatik olarak kapandığından cihazlar aşırı ısınmaya karşı korunuyor.

Hedef 2035 yılında karbon nötr

Verimli araç teknolojisi çözümlerinde dünya lideri BorgWarner, global işbirliklerine Çinli otomotiv devi Geely Holding’in yeni premium elektrikli otomobil markası ZEEKR’yi de eklediğini 2021 yılında kamuoyuna bildirmişti. Ek olarak BorgWarner, Charge Forward girişiminin bir parçası olarak, şirketin elektrikli araç stratejisini hızlandırıyor ve 2035 yılına kadar karbon nötr olma hedefiyle birlikte elektrikli araç gelirlerini 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 45’e çıkarmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz