Bininci Formula 1 yarışı

1
327
Formula_1_Cin_Grand_Prix_Pirelli__2_
Formula 1, 1000'inci yarışını kutlarken Pirelli ürün yelpazesinin ortasında yer alan lastikler piste çıkıyor.

Bu yıl, Çin Grand Prix’si 1000’inci Formula 1 yarışıyla muhteşem bir kutlamaya dönüşüyor. Pirelli de bu 1000 yarışın 364’ünde rol alarak önemli bir başarıya imza atıyor. Bu yarış için seçilen sert lastik C2, orta lastik C3 ve yumuşak lastik C4, Pirelli’nin beş hamurdan oluşan lastik yelpazesinin ortasında yer alıyor. Bu seçim, lastik stratejisinin kilit önem taşıdığı ve çok ilginç yarışlara sahne olan devasa Shanghai International Circuit pistinin değişken taleplerine uygun bir tercih oluyor.

Pistin özellikleri

  • Geniş pist, uzun düzlükleri ve dönemeçleri ile tanınıyor; uzun düzlükler özellikle ön lastikleri serinletebildiği için ön frenlerde kilitlenme riski getiriyor.
  • Hava koşulları her zaman büyük bir soru işareti oluşturuyor: havanın genellikle serin olması, özellikle serbest antrenmanlarda damarlanma olasılığını artırıyor.
  • Geçen yıl Çin’de çeşitli değişik stratejiler uygulandı: Red Bull takımından Daniel Ricciardo iki pit stopla kazanırken yarış, güvenlik aracından da etkilendi.
  • Pist, orta aşındırıcı bir yüzeye sahip ve lastikler üzerinde oldukça zorlayıcı olabiliyor; en çok sol ön lastik çalışıyor.
  • Çin’de yanal kuvvetler (viraj alırken) ile boyuna kuvvetlerin (hızlanma ve frenleme) oldukça dengeli olduğu görülüyor. En zorlayıcı dönemeçler 1. ve 13. virajlar.
Formula_1_Cin_Grand_Prix_Pirelli__1_
2019 Çin Grand Prix’si 1000’inci Formula 1 yarışı olarak tarihe geçiyor

F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola:

Geçen yıl ilk kez Çin için önerilen lastikler arasında bir ‘sıçrama’ oldu ve bu seçim stratejinin vurgulandığı heyecanlı bir yarışa katkıda bulundu. Bu defa önerdiğimiz C2 sert, C3 orta ve C4 yumuşak seçenekler, geçen sene Çin’de kullandığımız orta, yumuşak ve ultra yumuşak lastiklerle çok benzer hamurlara sahip. Bu seçimin aynı keyifli aksiyon ve iyi strateji karması ile sonuçlanacağını umuyoruz. Şanghay, her şeyden bir doz içeren, oldukça eksiksiz bir pist olduğu için otomobil ve lastik performansı her yönüyle test edilebiliyor. Bol sollama fırsatı ile birlikte 1000’inci Grand Prix kutlamaları da olunca unutulmaz bir hafta sonu yaşanacağını söyleyebiliriz.

Diğer Pirelli haberleri

  • İlk üç sıradaki takımların tüm pilotları, Çin için diğer takım arkadaşlarından farklı lastik seçimleri yaptı; dolayısıyla strateji olasılıkları da çok olacak.
  • F1 takımları, Bahreyn Grand Prix’sinin ardından ilk sezon içi test turlarını tamamladılar. George Russell, Mercedes otomobille en hızlı zamanı yaparken Mick Schumacher ilk kez F1’de yerini aldı, Fernando Alonso da kokpite döndü.
  • 2018 yılındaki ilk sezonun başarısının ardından, F1 Pirelli Hot Laps programı, iki yeni üreticiyle Çin’de devam ediyor.
  • Formula 1, Çin Grand Prix’si öncesinde Şanghay sokaklarında F1 Festivaline ev sahipliği yapacak.
  • Pirelli’nin yeni P Zero RA asfalt ralli lastiği, Korsika’daki ünlü Tour de Corse yarışında ilk kez kullanıldı ve Skoda Fabia’nın direksiyonundaki İtalyan pilot Fabio Andolfi ile bir WRC2 unvanı kazandı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here