Batarya sektörü için yüksek performanslı üretim

0
357
ev-batarya_1
Rockwell Automation, batarya sektörü için yüksek performanslı üretim konusunda öneride bulunuyor.

Son birkaç yıldır elektrikli araç (EV) pazarı istikrarlı bir şekilde yükselişte olduğu için, EV bataryalarına olan talep de doğal olarak artıyor. McKinsey verilerine göre 2017 yılında küresel EV-batarya üreticileri tahmini 30 gigawatt saat depolama kapasitesi üretti. Bu bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 60’lık bir artış anlamına geliyor -ve bu trendin devam etmesi öngörülüyor.

Bu trendin itici güçleri değişen tüketici öncelikleri, petrol ve dizel araçlara göre daha sürdürülebilir politikaların izlenmeye başlamış olması.

Bazı ülkeler, özellikle de Danimarka ve İzlanda, şimdiden 2030 itibariyle yeni fosil yakıtla çalışan araç satışını yasaklamayı planladığını duyurdu. Bazılarında fosil araçlardan çıkış için daha geç tarihler verilse de şimdilik sıfır emisyon araçlar ve araca monte bataryalara olan talebin kayda değer oranda artması bekleniyor

Yerlerinize

Yakın bir döneme kadar, batarya üreticileri sınırlı bir otomasyon ve dağınık enformasyon sistemleri kullanarak düşük hacimli talebi karşılamayı başardı. Ancak gelecekte elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı milyarlarca watt enerjiyi tedarik etmek istendiğinde bu yaklaşım yeterli olmayacak. Sadece elektrikli araç talebi uçmakla kalmayacak, bataryaların raf ömrü (her yıl iyileştiriliyor olsa da) hala sınırlı ve batarya değişim ihtiyacı da artmaya devam edecek.

Ancak Avrupalı araç üreticileri yeterli batarya tedariğini sağlama almak konusunda sıkıntılar yaşamış olsa da, elektrikli araç bataryaları pazarına Asyalı üreticiler hakim. Yani Avrupa batarya üreticileri için devreye girip pazar talebini doyurabilecekleri ciddi bir fırsat var.

Bu bataryaların doğası gereği, taşınması hayli zor olması sebebiyle batarya üreticilerinin ürünleri nakletmek yerine eve daha yakın fabrikalar inşa etmesi çok daha mantıklı.

Bu durum özellikle de son dönemde en başarılı operasyonların akıllı, yüksek otomatize ve verimli şekilde bağlı olmasıyla daha da belirginleşmeye başladı. Öte yandan henüz tüm üreticiler gerekli yatırımları gerçekleştirmedi.

Tabii ki tek zorluk artan batarya talebine yetişebilmek değil. Batarya teknolojilerindeki hızlı evrime yetişmek de ayrı bir zorluk. Batarya teknolojileri hızla değiştiği için, çoklu batarya türlerini etkin bir şekilde üretebilmek üzere adaptasyon gösterilmeli. Üretim hatlarını hızla değiştirebiliyor olmak, ancak gelir akışını ve kalite kontrolünü de yönetebilmek hayati önem taşıyor. İşte otomasyon burada kilit öneme sahip.

Rockwell Automation tarafından yapılan araştırmalarda dünya genelinde liderler dijital girişimleri için otomotiv sektörü hariç en önemli önceliklerinin operasyonel verimi artırmak olduğunu söylüyor.

ev-batarya_2
Tüm dünyada yayımsız akü elektrikli araçlara olan talep artıyor.

Hazır

Üretim bölgelerinde güçlü batarya ortaklıkları inşa etmek uzun vadede hayli zaman gerektiren ve maliyetli olan bir yöntem ve yeni teknolojiler kullanmaya başlamak ilerlemenin en elverişli yolu. İyi haberse batarya teknolojilerindeki hızlı evrime yetişebilmek imkansız değil.

Çoğu durumda bu evrime yetişmek zor bile olmak zorunda değil. Üreticilerin daha yüksek performanslı sistemlere yatırım yapması gerekiyor ama her şeyi tek seferde yapmak zorunda değiller. Otomatize operasyonlara geçiş kademe kademe, sürdürülebilir ve pratik bir hız ve ölçekte gerçekleşebiliyor.

Bir Üretim Yönetim Sistemi (MES) kullanmak çare olabilir mi? Batarya üreticileri için bir MES kullanmak yüksek performanslı otomatize bir operasyon inşa etmek için sağlam bir temel oluşturabilir. Üreticiler, kontrol ve iş sistemlerini değerli üretim verisi oluşturmak ve bu verileri takip etmek için kontrol ve iş sistemlerini entegre edebilirler, bu da verilerin analiz edilebilmesini ve işlemeye uygun iç görülere dönüştürülebilmesini sağlıyor.

Batarya üreticilerinin önünde bir dünya zorluk var ve iyi bir MES bu zorlukları çözmeye yardımcı olabilir. Kalite ve makine performansı proses iş talimatlarını makinelere entegre ederek standart hale getirilebilir.

Dahası, iyi bir MES uygulaması makine prosesinde belirlenen sınırlar dışına çıkıldığı durumda üreticiyi bilgilendirebilir. Yani batarya üretimi teknolojileri giderek karmaşıklaşsa da üreticiler muhtemel sorunlara, işleri için gerçek bir sorun haline dönüşmeden, gerçek zamanlı olarak yanıt verebiliyor.

MES uygulamaları ihtiyaca göre, şirketin esnekliğine ve kritik büyüme dönemlerine göre optimizasyona ne kadar izin verildiğine göre ölçeklendirilebiliyor. Başarılı batarya üretimi prosesleri için anahtar akıllı hale gelmeye karar vermek ve teknolojik gelişimlerin devam eden evriminde yanıt verebilme yetkinliğine sahip olmak.

Başla

Toparlanacak olursa, batarya üreticileri, batarya üretimi pazarındaki avantajlardan faydalanabilmek için şu konuları çok iyi değerlendirmeli:

  • Üretimi zamana yayarak ölçeklendirin: Otomatize operasyonlara kademeli olarak geçebilir, ROI’den emin olduktan sonra kademeli olarak ölçek büyütebilirsiniz.
  • Bir Üretim Yönetim Sistemi kullanın: Bu yüksek performanslı otomatize bir operasyon ve işinizi büyütebilmeniz için bir temel görevi görecektir.
  • Uzun vadeye hazırlanın: Rockwell Automation gibi size süreçteki her adımda yardımcı olabilecek uzmanlarla partnerlikler yapın.

Unutmayın

Connected enterprise inşa etmek her üreticiye fayda sağlayan bir şey olsa da bugün elektrikli araç satışlarında yaşanan keskin artış (ve bu yükselişin devam edeceği öngörülüyor) çok daha acil ve cazip bir fırsat yaratıyor.

Akıllı üretim stratejisi yaratmaya zaman ayırmak ve doğru teknolojiler ve partnerlerle çalışmak, üreticileri pazar büyüdükçe en iyi konuma getirerek ödüllendirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here