Bangkok Metro ihalesini Bozankaya kazandı

0
2521

Bangkok Green Line Metro Proje ihalesini Siemens ile kurduğu konsorsiyum ile kazanan Bozankaya’nın Ankara’daki üretim tesislerini Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulu ziyaret etti.

Bozankaya, 2018 yılında Türkiye’nin ilk metro ihracatını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ürün yelpazesinde tramvay, elektrikli otobüs, trambus (modern troleybüs sistemi) ve metro üretimi yer alan Bozankaya, 2016 yılında Siemens ile kurduğu yüzde 50 – yüzde 50 konsorsiyum ile kazandığı Bangkok Green Line Metro Projesi’yle metro üretimi gerçekleştiren ve ihraç eden ilk yerli firma oluyor.

2016 yılında kazandığı Bangkok Metro Proje ihalesiyle tüm dünyanın dikkatini çeken Bozankaya, dünya finans sektöründen birçok aktörün yakın takibindeydi. Ar-Ge ve üretimini kendi finansmanıyla gerçekleştiren ve ilk yerli metroyu üretmeye başlayan Bozankaya, fabrikasındaki sığa artırımı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 10 milyon Euro’luk ek destek almıştı. Üretim maliyetlerinin küçük bir bölümü için alınan bu destekle mevcut sığasına yeni üretim hatları ekleyen ve yeni kaynak robotlarını devreye sokan Bozankaya, Tayland’ın en büyük ulaşım projelerinden biri için her biri dört vagondan oluşan 22 metro tren seti üretecek.

Üretimi tüm hızıyla devam eden ve ilk metroların 2018 yılında teslim edileceği Bangkok Metro Projesi için EBRD’nin (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Yönetim Kurulu’ndan temsilciler Bozankaya’nın Türkiye’deki tesislerine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ankara’da yer alan Bozankaya üretim tesislerine bankanın ortak ülke ve kurumlarını temsilen ziyarette bulunan Yönetim Kurulu’na, birkaç ay sonra ihracatı gerçekleştirilecek olan Metro setlerinin üretimi hakkında bilgi verilirken, Ar-Ge’si devam eden gelecek projeler de konuşuldu.

Bozankaya’nın Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla yüklenici olduğu Tayland’ın başkenti Bangkok için yapılan Green Line Projesi, 68.25 kilometre hat uzunluğu ve bu hat üzerinde yer alacak 59 metro istasyonundan oluşacak. Bu hatta hizmet verecek olan 22 tren setinin her biri dört vagondan oluşacak. Azami 80 km/s hızla yol alan metrolar 1840 kw/s güçle çalışacak. Tek seferde bin 596 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Bozankaya metroların teslimatına 2018’de başlanacak ve son teslim edilecek metrolar 2019 yılında Bangkok’luların hizmetinde olacak.

Bu projeyle Türkiye’nin ilk metro ihracatını gerçekleştiren Bozankaya, Türkiye’de de elektrikli otobüs alanında katıldığı yedi belediye ihalesinin hepsini kazanarak yüzde 100 elektrikli otobüsleri Türk halkının kullanımına sunuyor. Bozankaya, akıllı şehirler, akıllı ulaşım ve özerk ulaşım araçları konusunda yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla geleceğin ulaşım çözümlerini de kendine görev edinerek daha temiz, daha sessiz ve daha konforlu ulaşımın en büyük temsilcisi olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz