Aygaz’dan Asya’da yatırım

0
1515
aygaz_Banglades-1
Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, United Group Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mahmood Raja, Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel ve United Group Genel Müdürü Moınuddın Hasan Rashid

Türkiye’nin önder LPG şirketi Aygaz, dünya evsel LPG tüketiminde en yüksek paya ve büyüme eğilimine sahip Asya pazarına giriyor. Aygaz, Bangladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin en büyük şirketlerinden United Enterprises ile anlaşma imzaladı. Aygaz ile United Enterprises’ın yüzde 50-50 pay sahibi olacağı şirket ortak yönetim esaslarına göre faaliyette bulunacak. Aygaz’ın, uluslararası piyasalardaki fırsatları daha yakından takip ederek, yurtdışı piyasalarda üçüncü taraflarla ticaret hacmini artırmak amacıyla bir süre önce Londra’da şube açtığını hatırlatan Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, şunları söyledi: “Bangladeş merkezli United Enterprises ile kurduğumuz iş ortaklığının, Aygaz’ı küresel bir oyuncu olma yönünde daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum. Bangladeş’in Aygaz’ını oluşturmayı hedefliyoruz.Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel de “Türkiye LPG sektöründe 58 yıldır edindiğimiz deneyimimiz ile Bangladeş’te değer zincirinin her aşamasında yer alan öncü şirket olma vizyonumuzu sürdüreceğiz. Yatırımımız ile Bangladeş’teki ticari faaliyetlerin yanı sıra, yeni  fırsatları da değerlendirerek bölgedeki büyüme olanaklarını takip edeceğiz.” dedi.

Aygaz_Baglades_imza-5
Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yön. Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, United Group Genel Müdürü Moınuddın Hasan Rashid, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mahmood Raja ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abul Kalam Azad (soldan sağa)

Türkiye’yi temiz enerji LPG ile tanıştıran Aygaz, uluslararası alandaki yatırımlarına devam ediyor. Yurtdışı faaliyetlerini güçlendirmek ve uluslararası piyasalarda üçüncü taraflarla ticareti daha da artırmak amacıyla bir süre önce Londra’da şube açan Aygaz, ekonomiye sağladığı katkıyı artıracak uluslararası bir projeyi hayata geçiriyor. Dünya evsel LPG tüketimininde en büyük paya ve en hızlı büyüme eğilimine sahip olan Asya pazarına açılan Aygaz, Bangladeş’teLPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin önde gelen şirketlerinden United Enterprises ile anlaştı.

Yüzde 50-50 ortaklık ile yönetilecek şirket için ortaklık sözleşmesi 5 Mart 2019 tarihinde United Enterprises’ın Dakka’daki merkez ofisinde Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Koç Holding Baş Hukuk Müşaviri Kenan Yılmaz, Aygaz Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Ferda Erginoğlu, United Enterprise& Co.Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mahmood Raja ve United Enterprises CEO’su Moinuddin Hasan Rashid’in katılımı ile imzalandı.

aygaz_Banglades_imza
Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, United Group Genel Müdürü Moınuddın Hasan Rashid (soldan sağa)

Yağız Eyüboğlu: “Bangladeş’in Aygaz’ını oluşturmayı hedefliyoruz

Aygaz ve United Enterprises ortaklığı ile ilgili konuşan Koç Holding Enerji Grup Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Yağız Eyüboğlu, şunları söyledi: “Aygaz, LPG’nin temini, stoklanması, dolumu ve LPG’li cihaz üretimiyle satışını kapsayan süreçleri gerçekleştiren entegre bir LPG şirketi olarak 1961 yılında kuruldu. İlk günden bu yana da  Türkiye LPG sektöründe önderliği elinde bulunduruyor. Bugün Türkiye’nin 11. büyük sanayi kuruluşu olan şirketimiz, Avrupa’nın da önde gelen LPG ithalatçıları arasında. Aygaz LPG sektöründe önemli deneyime sahip. Bu deneyimi, uluslararası alana taşıyarak, Aygaz’ın marka değerini ve dünya LPG pazarındaki konumunu güçlendirerek, sürdürülebilir büyüme sağlamayı ve geleceğe yatırım yapmayı hedefliyoruz. Yurtdışı piyasalarda üçüncü taraflarla ticaretimizi daha da artırmak amacıyla açtığımız Londra şubemiz bunun ilk adımını oluşturuyor. Bugün de Bangladeş’in önde gelen şirketleri arasında yer alan United Enterprises’la iş ortaklığımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yarım asrı aşkın bilgi ve deneyimimizi, Bangladeş’in önde gelen şirketi United Enterprises’ın yerel gücüyle birleştiriyoruz. Bangladeş’in Aygaz’ını oluşturmayı hedefliyoruz.

Gökhan Tezel: “Bölge ülkelerdeki genişleme olanaklarını da takip edeceğiz

Yatırım kapsamında ilk tesis inşaatına bu yılın son çeyreğinde başlamayı planladıklarını ifade eden Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel de, “Yatırımlarımızı ilk dört yıl için, pazar ve satış gelişmelerine paralel ve kademeli olarak, payımız oranında katılım sağlayacağımız şekilde yaklaşık 150 milyon Dolar olarak öngördük. LPG sektöründe edindiğimiz 58 yıllık birikimle Bangladeş LPG pazarında fark yaratacağımıza inanıyoruz. Faaliyetlerimizi, Bangladeş LPG sektöründe, değer zincirinin her aşamasında yer alan öncü şirket olma vizyonuyla sürdüreceğiz. Yatırımımız ile Bangladeş’teki ticari faaliyetlerin yanı sıra, yeni fırsatları da değerlendirerek bölgedeki büyüme olanaklarını takip edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here