Kahire’ye 122 doğal gazlı MAN kentiçi otobüsü

0
1297
Kahire Taşımacılık Otoritesi’nin yeni doğal gazlı kentiçi otobüsleri için MAN Truck & Bus, yerel ithalatçı Kastour Egypt for Industry & Trading ile birlikte çalıştı.
Renault Trucks

Kahire Taşımacılık Otoritesi (Cairo Transportation Authority CTA), 122 adet doğal gazlı kentiçi otobüsü siparişi vererek verimliliğe, sürdürülebilirliğe ve çevreciliğe yatırım yaptı. İlk araçlar gecen yılın sonunda teslim edildi.

Kahire Taşımacılık Otoritesi’nin (Cairo Transportation Authority CTA) 122 adet doğal gazlı otobüs siparişinin en önemli iki nedeni MAN’ın doğal gazlı kentiçi otobüslerinin çevreyle dost ve ekonomik olarak çekici olmasıydı. Otobüsler, Aralık 2018’in başında CTA’ya ilk doğal gazlı otobüsleri teslim eden yerel ithalatçı Kastour Egypt for Industry & Trading’in işbirliği ile üretildi. 60 adet otobüsün Temmuz 2019’da, geriye kalan otobüslerin ise 2020’nin ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Kentiçi otobüsleri MAN A69 şasisini temel alıyor. İki dingilli alçak girişli şasi EEV yayım ölçütlerini karşılayan 310 beygirlik (228 kW) bir gaz motoru ile donatılıyor. MAN Center NWC Africa Başkanı Adel Lünz, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Mısır’ın başkentinde her gün 20 milyondan fazla insan toplu taşımayı kullanıyor. Acilen modern, güvenli ve sürdürülebilir bir taşımacılığa ihtiyaç var. Modern kentiçi taşımacılığın gereksinimlerini karşılayan doğal gazlı otobüsler buna önemli bir katkıda bulunacak. Ayrıca  otobüsler uzun bakım aralıkları, kolay bakım olanakları ve düşük yakıt maliyetleri ile dikkat çekiyor.

Otobüslerin karoseri MAN’ın doğal gazlı A69 şasisi üzerine yerel olarak Kastour Egypt for Industry & Trading tarafından üretiliyor

Kahire Taşımacılık Otoritesi güvenlik konusuna özel önem verdi. Elektronik fren sistemi gibi çok sayıda yardımcı sistem bu ihtiyacı karşılarken, otobüsler, diğer şeylerin yanında disk frenler ve motor bölümünde otomatik yangın söndürme sistemiyle de donatılıyor.

Bütünleşik hidrolik retarderli ZF Ecolife otomatik vites kutusu, yüksek verimlilik seviyesiyle sürdürülebilir sürüşü bir araya getirirken yumuşak bir sürüş sağlıyor. Elektronik kontrollü havalı süspansiyon (ECAS), sürüş konforunu artırıyor ve otobüsün biniş tarafına doğru yana yatmasına olanak vererek binişi kolaylaştırıyor. Otobüslerde 33’ü oturarak 67’si de ayakta olmak üzere 100 yolcu taşınabiliyor.

MAN şasileri müşterilerin ve pazarın bireysel ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için tasarlanıyor. Örneğin sürücü bölümü Arapça bir gösterge tablosuna sahip. Kastour Egypt for Industry & Trading ve MAN Truck & Bus’ın uzmanları alçak tabanlı otobüsün tasarımını geliştirmek için birlikte çalıştılar. Adel Lünz, sözlerine şöyle devam etti: “Kastour Egypt for Industry & Trading’in Kahire’deki üretim tesisleri MAN kamyonlar ve otobüsler için 23 yılı aşkın bir süredir gövdeler üretiyor. Bizi son derece memnun eden güncel CTA siparişi, MAN ve yerel ortakları arasındaki mükemmel işbirliğini ortaya koyuyor.”  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz