Avrupa’nın en büyük Scania tesisi Kayseri’de açıldı

1
1174

Doğuş Otomotiv distribütörlüğünde Türkiye faaliyetlerini sürdüren Scania, Türkiye genelinde hizmet verdiği yetkili satıcı ve servis ağını genişletiyor. Kayseri’de açılışı gerçekleştirilen Özaltın Ağır Vasıta, ağır ticari taşıt pazarının en çok tercih edilen çekici markaları arasında yer alan Scania’nın Türkiye genelindeki 21’inci yetkili satıcı ve servisi olarak faaliyetlerine başladı. Ayrıca Özaltın Ağır Vasıta, Türkiye’nin en çok tercih edilen soğutucu birim markası Thermo King’in de yetkili satıcı ve servisi olarak hizmet verecek.

Özaltın Ağır Vasıta açılış töreni Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Nevşehir Belediye Başkanı Atila Seçen, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gür Çağdaş, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Koray Arıkan, Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin ve Özaltın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Özaltın ile diğer yetkililerin katılımı ile gerçekleşti.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı

“İstihdama katkı sağlayacak bu tesis şehrimize hayırlı olsun”

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı açılış töreninde yaptığı konuşmada “Dünya her geçen gün küreselleşiyor ve küreselleşen dünyada taşımacılık her geçen gün önemini artırıyor. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesis için Doğuş Otomotiv ve Özaltın Grubuna teşekkür ediyorum. Kayseri bir sanayi ve ticaret kenti. Her geçen gün böyle güzel tesislerin açılması bizi mutlu ediyor. Nevşehirli bir iş insanımızın böyle bir yatırım için kentimizi seçmesi bizi mutlu etmiştir. Böyle bir tesis istihdamı da artıracaktır. Emeği geçen herkese teşekkür eder hayırlı olmasını temenni ederim.” dedi.

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gür Çağdaş

“Yatırımlarımız kesintisiz sürüyor”

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gür Çağdaş ise açılış töreninde yaptığı konuşmada Doğuş Otomotiv’in otomotiv sektöründe binek otomobilden ağır ticari taşıt markası Scania’ya ve soğuk zincir markası Thermo King’e kadar dünyanın önde gelen büyük markalarını temsil ettiğini belirterek, “Scania markası, grup içerisinde ayrıca önem verdiğimiz bir marka. Scania yıllardır ithal ağır ticari taşıt pazarında başarısını kanıtlamış, farkını ortaya koymuştur.” dedi

Çağdaş, “Otomotiv pazarı 2018 yılının ilk yarısında yüzde 5 daraldı. Sosyoekonomik gelişmeler nedeniyle yaşanan bu daralmanın, yılın ikinci yarısında toparlanacağına inanıyoruz. Bizler bu süreçte yatırımlarımıza odaklanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. ‘Tekerlekler dönüyorsa ekonomi işliyordur’ diye bir tanım vardır. Biz de araçlarımızın tekerleklerini sürekli döndürme amacındayız. Bugün burada açılışına katıldığınız bu modern tesisimiz de bunun bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin

“Otomotiv yatırımı o bölgeye bereket getirir”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin de Özaltın ailesine bu güzel tesisi Scania ailesine kazandırmasından dolayı teşekkür ederek “Son 4-5 yılda markamızın pazar payını yüzde 4-5’lerden 10-12’lere çıktı. Çekici pazarındaki gücümüzün yüzde 7’den yüzde 20’lere çıkarak üçe katlanması yatırımcı Özaltın ailesini bu şehre kazandırdı. Bir ilde özellikle otomotiv yatırımı açılıyorsa o yere bereket getirir. Ama aynı zamanda dünyaya entegre olmayı, Berlin’de, Stockholm’de New York’da ne oluyorsa buraya getirmeyi de sağlıyor. Burada sağlanan istihdam ile ailelerle birlikte yaklaşık 500 kişiye ekmek sağlanacak. Bundan daha önemlisi katma değerli hizmetlerin meydana getirdiği bilgi ve beceriler ile hem iş dünyasına hem akademik dünyaya önemli katkılar getirir.” şeklinde konuştu.

Eksin, Scania’nın Türkiye’ye olan katkılarından da söz etmek istediğini belirterek, “Scania, 1990’lı yıllarda strateji olarak pazarlamayı, iş yönetimini, teknolojiyi getirdi. Türkiye’de ilk uydu takipli araçlarımızı getirdik. Bu bir verimlilik artışıydı. Yüzde 10 daha az yakıt tüketerek ekonomiye katkı sağlarken, işletme maliyetlerini düşürüyor ve aynı zamanda çevreye de daha az zarar veriyoruz. Son 3-4 yıldaki başarımızda Doğuş Otomotiv ve değerli iş ortaklarımızın tecrübesi önemli rol oynamaktadır. Bu tesisin de hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Özaltın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Özaltın

“Scania bayrağını daha da ileri taşıyacağız”

Özaltın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Özaltın ise “Scania markası, bölgemizde faaliyet gösteren nakiye firmaları tarafından yakından tanınmaktadır. Öyle ki burada ortalama her 5 araçtan 1 tanesi Scania’dır. Bugün itibarıyla bölgemizde Scania bayrağını Özaltın Ağır Vasıta olarak devralıyoruz. Hedefimiz bu bayrağı daha da ileri götürmek.” şeklinde konuştu.

Özaltın, Kayseri bölgesinde mobilya sektörünün yoğun bir şekilde talep gördüğünü sözlerine eklerken şöyle konuştu: ”Aynı zamanda Nevşehir bölgemizden de ponza ve yapı malzemeleri Türkiye’nin hemen her köşesine taşınmaktadır. Ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan bu ürünlerin en güvenli şekilde taşınması için Scania markası olarak en iyi hizmeti verme amacındayız. Özaltın Ağır Vasıta olarak Doğuş Otomotiv ve Scania markalarına bu yolculukta bize güvendikleri için teşekkür eder, işbirliğimizin uzun yıllar katlanarak devam etmesini temenni ederiz.

Özaltın Ağır Vasıta

Özaltın Ağır Vasıta, Scania’nın Türkiye genelindeki 21’inci yetkili satıcı ve servisi olarak hizmet verecek. 4 bin metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 20 bin metrekarelik tesisi ile Özaltın Ağır Vasıta, Türkiye’nin en büyük Scania yetkili satıcı ve servisi. Serviste aynı anda 16 araca bakım ve onarım hizmeti verilebiliyor. Özaltın Ağır Vasıta, soğutucu birim markası Thermo King’in de yetkili satıcı ve servisi olarak hizmet verecek. 25 kişiden oluşan deneyimli kadrosu kısa zaman da 100 kişiye ulaşacak olan Özaltın Ağır Vasıta, 15 milyon TL’lik yatırım maliyetiyle kuruldu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz