Automechanika İstanbul sona erdi

5
926
automechanika_F2
Automechanika İstanbul 2019

Otomotiv sanayisinde dünyanın en büyük üçüncü fuarı “Automechanika İstanbul”, Türkiye’de üretim yapan üreticilerin tüm gücünü dünyaya bir kez daha gösterme fırsatı sundu. Alman fuar organizatör firmaları Deutsche Messe ile Messe Frankfurt’un her yıl İstanbul’da beraber düzenlediği fuar, 130 ülkeden 48 bin 737 sektör profesyonelini, 38 ülkeden bin 400 yerel ve uluslararası otomotiv endüstrisi firması ile İstanbul’da buluşturdu. Fuar bu yıl yüzde 6 artış gösteren ziyaretçi oranı ile bir kez daha kendi rekorunu kırdı. Yerli otomobil üretmeye hazırlanan sektörün önde gelen firmalarını yerel ve yabancı satınalma heyetleri ile buluşturarak yeni işbirliklerine zemin oluşturdu. Türkiye otomotiv üreticilerinin 2019 yılında 32 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel ve Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım yaptıkları ortak açıklamada, “İhracata daha fazla katkı sunma görüşüyle iki Alman fuar firması olarak organize ettiğimiz Automechanika İstanbul kapsamında Türkiye otomotiv endüstrisi üreticileri önemli anlaşmalara imza attı. Bu anlaşmaların sektörün ihracat hedeflerine çok olumlu yansımaları olacaktır. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren bunun Türkiye ekonomisine olumlu etkilerini daha net göreceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Uluslararası Automechanika İstanbul 4 – 7 Nisan tarihleri arasında Türkiye otomotiv sanayicilerini hedef pazarlarıyla İstanbul’da bir araya getirdi. Hannnover Fairs Turkey ve Messe Frankfurt Istanbul işbirliğinde 13’üncü kez düzenlenen fuarda profesyonel ziyaretçiler otomotiv dünyasına dair her şeyi tek bir çatı altında bulma imkânını yakaladı. Uluslararası otomotiv pazarı için Türkiye’nin önemli ticaret merkezi olduğunu ve bu potansiyelin ihracat artışıyla değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları söyledi: “Otomotiv imalatı sektörü Türkiye’nin en önemli sanayi üretim alanlarından biri. Automechanika İstanbul Türkiye’nin bu alandaki gücünü gelecek potansiyeli tüm dünyaya göstermesi açısından önemli bir fırsattır. Sektörün ihracatına daha fazla katkı sunma vizyonuyla Deutsche Messe Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey olarak Messe Frankfurt Istanbul ile beraber organize ettiğimiz Automechanika İstanbul ile 2019 yılında da önemli başarılara imza attık. 4 günlük süre zarfında Türkiyeli üreticiler bu fırsatı çok iyi bir şekilde değerlendirdi, önemli anlaşmalara imza attı. Katılımcılarımızdan ve ziyaretçilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler, yarattığımız katma değerin mükafatı olarak paha biçilemez bir duygu. Gelecek yıl düzenleyeceğimiz fuarın hazırlıklarına bir an önce başlamak için tüm ekibim ve ben şimdiden sabırsızlanıyoruz.

İlk çeyrekte yaşanan daralmanın geçici olduğunu ve sektörün yılın kalan bölümünde hayata geçireceği yeni iş anlaşmalarıyla hareketlilik kazanacağına dikkat çeken Kühnel ve Yardım şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan araç satışları yeni sipariş alımlarını düşürdü, üretimde geçici bir daralma yaşandı. Bu süreci Türkiye lehine değiştirecek ticari anlaşmalara Automechanika İstanbul’da ev sahipliği yaptık. Otomotiv endüstrisi sektörü geniş bir mal grubunu kapsadığı için Türkiye ekonomisinde büyük önem taşıyor. Binek otomobillerden tedarik endüstrisine, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardan otobüslere kadar bu mal grubunun imalatında yoğunlaşan firmaların gelişimine büyük önem veriyoruz. Deutsche Messe için önemli bir pazar alanı olan Türkiye’de böyle verimli bir fuara imza attığımız için çok mutluyuz.

Automechanika İstanbul’un sektör için uluslararası ölçekte önemli bir buluşma noktası olduğunu ancak fuarın sadece ticaret odaklı olmadığını bir bilgi paylaşım platformu olduğuna dikkat çeken Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım ise fuarı şu sözlerle değerlendirdi: Dünyanın en başarılı fuar markası Automechanika çatısı altında, dünyanın en büyük 3’üncü Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanika İstanbul bir kez daha rekor sayılarla kapılarını kapattı. 130 ülkeden 48 bin 737 profesyonel ziyaretçi 4 gün boyunca 13 salonda bin 400 katılımcı ile bir araya geldi. Tüm sektörün bileşenlerinin buluştuğu fuarda dünyanın dört bir yanından gelen profesyoneller otomotiv sektöründeki son eğilimleri, teknolojileri ve yeni ürünleri görme fırsatı yakaladı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi uluslararası katılım ve ziyaret fuarın dünya çapındaki yeri ve önemini bir kez daha kanıtladı.

Otomotiv sektöründe kadın çalışanlar 2019’da ilk defa ele alındı

Her yıl sektöre renk katan uluslararası nitelikli içerik ve konferansları ile de dikkat çeken Automechanika Academy’de bu yıl ilk kez kadınların sektördeki rolü ele alındı. KAGİDER işbirliğinde düzenlenen otomotiv endüstrisinde kadınlar; “Women Talk” panelinde Türkiye otomotiv endüstrisinin önde gelen kadın yöneticileri konuşmacı olarak yer aldı. Moderatörlüğünü Sanem Oktar’ın yaptığı panele, Mercedes-Benz Türk.AŞ. Kurumsal İletişim Müdürü Ezgi Yıldız Kefeli, TOBFED Kadın Komisyonu Genel Sekreteri Alina Şanlı, Faydası Çok Vakfı Başkanı Selcen Faydasıçok ve Türk Traktör Kurumsal İletişim Sorumlusu Ebru Arıcan katıldı.

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından organize edilen “Alım Heyeti Programı” kapsamında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi başta olmak üzere 8 ülkeden 37 satın alma heyeti fuarda ağırlandı.

Fuar bünyesinde düzenlediği seminer ve özel etkinlikleri ile de dikkat çeken Automechanika İstanbul’un 14’üncüsünün 2 – 5 Nisan 2020 tarihinde düzenleneceği belirtildi.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here